اولین مرحله در برنامه‌ریزی هتل و مراکز اقامتی

طرح توجیهی هتل - امکان سنجی احداث هتل

  • 25 تیر 1398
  • 6641
طرح توجیهی هتل - امکان سنجی احداث هتل

مطالعات بازار و تهیه طرح توجیهی- امکانسنجی- در شروع صنعت هتلداری بسیار مهم و حیاتی است

مطالعه امکان‌سنجی، طرح پیشنهادی هتل شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا مدلی پایدار و سودآور برای کسب و کار هست یا خیر. این مطالعات،‌ با توجه به ظرفیت بازارهدف، موقعیت پروژه، هزینه‌ها و منابع تامین مالی به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد که چگونه بازگشت سرمایه (ROI) آنها صورت می‌گیرد.

در طول سالیان متمادی تجربه هتلداری در کشور، امروزه، سرمایه گذاران به این نتیجه رسیده اند که تا چه اندازه مطالعه امکان‌سنجی ضروری است. در گذشته، هتلداران زیادی تصور می‌کردند که بدون انجام تحقیقات در زمینه احداث هتل، در این امر موفق خواهند بود و این کسب و کار همیشه پر رونق و پر سود است. اما با گذشت زمان وکسب تجربه توسط افراد مختلف در این زمینه مشخص شد که مطالعات بازار و امکانسنجی در این صنعت، بسیار مهم و حیاتی است. اگر شما در فکر احداث یک هتل ومرکز اقامتی جدید و یا توسعه و بازسازی مراکز اقامتی قدیمی هستید، این نوشتار برای شما سودمند خواهد بود و کمک خواهد کرد تا سرمایه و پول شما کمتر در معرض ریسک قرار بگیرد.


مطالعه امکان‌سنجی-طرح توجیهی- هتل چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

همانطور که از اسم آن پیداست، مطالعه امکان‌سنجی، طرح پیشنهادی هتل شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا مدلی پایدار و سودآور برای کسب و کار هست یا خیر. این مطالعات،‌ با توجه به ظرفیت بازارهدف، موقعیت پروژه، هزینه‌ها و منابع تامین مالی به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد که چگونه بازگشت سرمایه (ROI) آنها صورت می‌گیرد. بدین ترتیب، بدون انجام این مرحله از تحقیق، اتخاذ تصمیم چندان مناسب نخواهد بود.

 

مراحل اصلی برای مطالعه امکان‌سنجی هتل (Feasibility Study)

تجزیه و تحلیل موقعیت مکانی پروژه

مطالعه سایت‌های پیشنهاد شده برای هتل یا اقامتگاه به منظور پاسخ به چند سوال مهم برای موفقیت پروژه هتل، حیاتی است. چه چیزی باعث می‌شود که یک مکان، سایتی جذاب برای احداث هتل باشد؟ آیا نیروی کار در محل مورد نظر از حیث تعداد و کیفیت کافی است؟ چه هزینه‌هایی برای منابع انسانی را می‌توان انتظار داشت؟ آیا هتل به شبکه حمل و نقل عمومی متصل است؟ خطرات بالقوه و مزایای مربوط به منطقه محلی چیست؟


 محاسبه هزینه‌های کل سرمایه گذاری در طرح توجیهی هتل


این هزینه ها شامل هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های عملیاتی هستند. هزینه های سرمایه گذاری به منظور احداث و راه اندازی هتل در نظر گرفته می شوند و هزینه های عملیاتی، به منظور نگهداری و بهره برداری از هتل در طول سال، صرف می شوند. باید از ابتدا مشخص شود که نسبت این هزینه ها به یکدیگر چگونه است. در منطقه ای که هزینه های خدمات رسانی و هتلداری در طول سال بالا باشد، از اساس سرمایه گذاری در این بخش سودده نخواهد بود و بهتر است سرمایه گذار از این جزییات مطلع باشد.


 بررسی عرضه و تقاضای هتل در محل مورد نظر


این بررسی شامل تجزیه و تحلیل تمام هتل‌ها در منطقه محلی و به طور عمده تحلیل رقبا است. به بیان ساده، در ابتدای امر می توان از سایت های گردشگری و برگزار کننده تورهای تفریحی، آمار تقاضای سفر به منطقه مورد نظر را بدست آورد. آگاهی از میزان عرضه و تقاضا برای استفاده از خدمات هتلینگ در محدوده مورد نظر، می تواند به تعیین سطح اشغال و برآورد نرخ های اقامت هر شب در هتل کمک کند و به عبارتی یکی از عناصر کلیدی در پایه‌ریزی و امکان‌سنجی اقتصادی است.

 

مکانیابی هتل و مراکز اقامتی


 پایه‌ریزی و پیش‌بینی منابع درآمدی هتل


منابع اصلی درآمد برای هتل، اقامت در اتاق‌ها، سرو غذا و نوشیدنی و رویدادهایی مانند کنفرانس‌ها و جلسات خواهد بود. با استفاده از پیش‌بینی‌های سالانه برای نرخ اتاق و درصد اشغال، می‌توانید میزان فروش را از منابع مختلف درآمد، از جمله خدمات اوقات فراغت و رویدادها پیش‌بینی کنید.

 

 مطالعه امکان‌سنجی-طرح توجیهی- هتل، ROI پیش بینی شده


یکی از مهمترین بخش‌های مطالعه امکان‌سنجی هتل، ROI پیش‌بینی شده است. ROI با استفاده از تعدادی معیار، از جمله نرخ بازده داخلی (IRR)، ارزش فعلی خالص (NPV)، نسبت پوشش دهی و جریان نقدینگی تخمینی (DCF)، و غیره تعیین می‌شود. این معیار کمک می‌کنند تا مشخص شود که آیا بازگشت سرمایه برای ادامه کار کافی است و یا نیاز است که منابع مالی از جاهای دیگر تامین شوند.
اگر چنین است، آیا وام‌دهندگان به این کسب و کار با ROI پیش بینی شده بر تعهدات خود باقی خواهند ماند و پروژه برای آنها جذابیت اقتصادی خواهد داشت؟ اگر خیر، طرح هتل را می‌توان به طور کامل رها کرد و یا می‌توان آن را تغییر داد تا بازدهی سرمایه به اندازه کافی جذاب به نظر برسد، مانند تغییر محل، افزایش قیمت اتاق‌ها و کاهش هزینه‌ها. گزارش دقیق و جامع چیزی است که بانک‌ها، سرمایه‌گذاران نهادی یا خصوصی به دنبال آن هستند.

 

 

مطالب مفید برای مطالعه :

 

پروژه طرح توجیهی مقدماتی احداث هتل  منطقه آزاد انزلی

 

پروژه امکان‌سنجی - طرح توجیهی فنی اقتصادی هتل بیمارستان آستارا

 

پروژه امکان سنجی - طرح توجیهی مقدماتی احداث و تکمیل مجتمع سیاحتی هتل امیرکبیر اراک


مطالعه امکان‌سنجی هتل- کلام پایانی 


همانطور که بیان شد، مطالعه طرح توجیهی هتل بسیار گسترده و لازم است. این مطالعه به تمام سهامداران ذینفع تصویر بسیار واضحی در مورد هزینه‌های مربوطه می‌دهد، این که آیا بازده سرمایه‌گذاری مطلوب است یا خیر، به امر تصمیم‌گیری در مورد نحوه ادامه کار کمک می‌کند. مطالعه امکان‌سنجی، عمدتا به عنوان یک گام ضروری برای تمامی طرح های احداث هتل و اقامتگاهها بوده و با طرح کسب و کار در شکل‌گیری برنامه‌ای برای موفقیت، همراه است.
موسسه سپینود شرق با سابقه بیش از 14 سال در زمینه تهیه طرح های توجیهی و خصوصا طرح توجیهی صنعتی و طرح توجیهی گردشگری  آماده خدمت رسانی است .


نمونه طرح های انجام شده گردشگری 

تهیه شده در موسسه سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

نظرتان را ثبت کنید

مقاله ها

همه خدمات

پروژه‌های مرتبط