10 سوال مورد نیاز برای تهیه یک طرح بازاریابی قوی

  • 23 آبان 1397
  • 8287
10 سوال مورد نیاز برای تهیه یک طرح بازاریابی قوی

طرح بازاریابی، یک ابزار بازاریابی ضروری برای هر کسب و کار کوچک است.

قبل از اینکه تهیه طرح بازاریابی خود را شروع کنید، به یک ایده مشخص از آنچه که قصد انجام آن را دارید نیازمندید. این استراتژی بازاریابی شماست و مستقیما به اهداف کسب و کار شما مربوط می شود. استراتژی بازاریابی شما نشان می دهد چه کاری را می خواهید انجام دهید و بخش های دیگر طرح بازاریابی، جزئیاتی در مورد نحوه انجام آن را ارائه می دهد.


طرح بازاریابی، یک ابزار بازاریابی ضروری برای هر کسب و کار کوچک است. برای تهیه یک طرح موثر، باید از خود سوالاتی بپرسید و به آنها پاسخ دهید. این سوالات مهم عبارتند از:

چه کاری می خواهم انجام دهم و چرا؟ بازار هدف من چیست؟ رقیب من کیست؟ قبل از هر گونه اقدامی، پاسخ این سوالات مهم و چند سوال دیگر را مد نظر قرار دهید.


1- استراتژی بازاریابی

 

طرح بازاریابی شما چگونه از اهداف کسب و کار شما حمایت خواهد کرد؟
قبل از اینکه تهیه طرح بازاریابی خود را شروع کنید، به یک ایده مشخص از آنچه که قصد انجام آن را دارید نیازمندید. این استراتژی بازاریابی شماست و مستقیما به اهداف کسب و کار شما مربوط می شود. استراتژی بازاریابی شما نشان می دهد چه کاری را می خواهید انجام دهید و بخش های دیگر طرح بازاریابی، جزئیاتی در مورد نحوه انجام آن را ارائه می دهد.


برای مثال، فرض کنید یکی از اهداف کسب و کار شما توسعه فروشگاه مصالح فروشی و تبدیل آن به یک وب سایت تجارت الکترونیکی است. استراتژی بازاریابی شما برای این هدف می تواند معرفی محصولاتتان به یک بخش بازار ملی جدید باشد. سپس حتی در ادامه می توانید اهداف خود را به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرده و در عین حال پیام بازاریابی خاص خودتان را تعریف نمایید. دقیقا بررسی کنید که چگونه یک استراتژی بازاریابی و طرح بازاریابی با هم ارتباط دارند و کار می کنند. اگر در حال حاضر طرح و استراتژی ندارید، برای شروع اهداف کسب و کار خود را مشخص نمایید. همچنین مطمئن شوید که برای اهداف خود زمان بندی خاصی را تعیین کرده باشید. مثلا یک طرح 90 روزه. داشتن یک چهارچوب زمانی به شما کمک می کند که طرح بازاریابی شما هدفمند تر و واقع بینانه تر باشد.


2- بیانیه ماموریت

 

سعی در انجام چه کاری دارید و چرا؟
در بیانیه ماموریت شما باید بررسی کنید که سعی در انجام چه کاری دارید و چرا این کار را انجام می دهید. شاید تا الان یک بیانیه ماموریت به عنوان بخشی از فرآیند برنامه ریزی کسب و کار خود تهیه کرده باشید. اگر همین طور است، آن را به طرح بازاریابی خود اضافه کنید. بیانیه ماموریت شما اساس طرح بازاریابی شما است. اگرچه بیانیه ماموریت ممکن است تاثیر مستقیمی بر فعالیتهای بازاریابی شما نداشته باشد اما بر اهداف کسب و کار شما تمرکز داشته و در حصول اطمینان از حمایت فعالیتهای بازاریابی از اهداف کلی کسب و کارتان کمک می نماید. بیانیه ماموریت ابزاری موثر است برای اینکه هر از چند گاهی، به عقب و به زمانی که کار خود را شروع کردید بنگرید و از خود بپرسید آیا هنوز در مسیر درست حرکت می کنید یا خیر.

 

حتما بخوانید : مطلب بازار یابی


3- بازار هدف

با فعالیتهای بازاریابی خود قصد دارید به چه کسانی دست یابید.
بازار هدف شما مخاطبین خاص شما هستند که شما قصد دارید با محصولات و یا خدماتتان به آنها دست یابید و یا گروهی که قصد فروش به آنها را دارید. هر چه جزئیات بیشتری را در تعیین افرادی که باید در بازار هدف شما باشند در نظر بگیرید و بررسی نماید، طرح بازاریابی شما هدفمند ترخواهد شد.
برای انجام تحقیقات بازار وقت بگذارید تا بتوانید موارد زیر را شناسایی نمایید:

 

• مخاطبین هدف شما را چه کسانی تشکیل می دهند
• کجا می توانید آنها را بیابید
• چه چیزهایی برایشان ارزشمند و مهم است
• چه چیزهایی آنها را نگران می کند
• در حال حاضر به چه چیزی نیاز دارند


یک طرح کلی از فرد یا کسب و کاری که به نظرتان مشتری ایده آل شماست، تهیه نمایید. این کار به شما در شناسایی ویژگی های خاص در مورد آن مشتری و همچنین فردی سازی یا شخصی سازی پیام بازاریابی شما کمک می نماید.


4- تحلیل رقابتی

 کدام یک از رقبا بالاتر از شما قرار دارند و شما در چه رتبه ای قرار دارید؟
یکی از بهترین راه ها برای تحقیق در مورد بازار هدف و آماده سازی فعالیتهای بازاریابی تان، بررسی رقبایتان است. ببینید دیگر چه کسی همان محصول شما را می فروشد؟ مخصوصا اگر به همان کسانی می فروشد که با مشخصات مشتری ایده آل شما یکسان است. دقت کنید و ببینید رقبایتان در حال حاضر چه کارهایی را درست و چه کارهایی را غلط انجام می دهند.


یک راه برای انجام تحلیل رقابتی استفاده از تحلیل SWOT است، ابزاری استراتژیکی که نقاط قدرت، ضعف، فرصتها و تهدید های یک شرکت را بررسی می نماید. برای ارزیابی رقبای برتر خود و همچنین کسب و کار خود از SWOT استفاده کنید.


انجام یک تجزیه و تحلیل دقیق برای رقبایتان به شما کمک خواهد کرد تا حوزه هایی که در آن می تواند رقیبان را شکست دهید را شناسایی نمایید، بازار جاویژه خود را تنظیم کنید و مطمئن شوید که برای مقابله با به چالشهای رقابتی آماده هستید.


5- پیشنهاد فروش منحصر به فرد

 چه چیزی کسب و کار شما را منحصر به فرد می سازد؟
وقتی که متوجه شدید در بازار چه چیزی در مقابل شماست، وقت آن است که شیوه ای را شناسایی کنید که شما را از همه جدا و متمایز نماید.


یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد نشان می دهد چگونه محصول، کسب و کار و یا خدمات شما با رقبایتان فرق دارد. در این بیانیه مشخص می شود که چرا کسب و کار شما می تواند انتخاب بهتری باشد و چرا مشتریان هدف باید شما را به رقبایتان ترجیح داده و انتخاب نمایند.

6- استراتژی قیمت گذاری

 شما بابت جه هزینه هایی پول می گیرید و چرا؟
اگر شما یک طرح کسب و کار سنتی دارید تا حالا زمان زیادی را صرف بررسی بهترین قیمت برای محصولات و خدمات خود کرده اید. حالا همان اطلاعات قیمت گذاری را به فعالیتهای بازاریابی خود ربط دهید.


یک عامل بسیار مهم، تعیین این است که شما چگونه استراتژی قیمت گذاری خود را در چهارچوب پیام بازاریابی تان اجرا خواهید کرد. در اغلب موارد، دلتان می خواهد بتوانید از قیمت محصول خود با ارائه ایده مشخصی به مشتریانتان از مزایا و منافعی که در عوض آن هزینه دریافت می کنند، حمایت کنید. یک پیشنهاد با ارزش اغلب منجر به ترغیب مشتری به خرید می شود.

7- طرح ترویجی یا تبلیغاتی

چگونه به بازار هدف خود دست خواهید یافت؟
طرح ترويجي یا تبلیغاتی شما به عنوان يك عنصر كليدي از تركيب بازاريابي، همه ارتباطاتي كه با مشتريان اتفاق مي افتد را تحت پوشش قرار خواهد داد.
در طرح ترويجي یا تبلیغاتی بايد انواعي از فعاليتهاي بازاريابي با هم تركيب شده باشند كه عبارتند از:


• تبليغات
• بسته بندي
• روابط عمومي
• فروش مستقيم
• بازاريابي اينترنتي
ترويج فروش
• مواد و ابزار بازاريابي
• سایر اقدامات تبلیغاتی

 

نيازي نيست كه در ابتدا، طرح ترويجي یا تبلیغاتی شما تنوع زيادي داشته باشد. سه تا پنج فعاليت خاص را انتخاب كنيد تا به شما در اجراي استراتژي بازاريابي كمك نمايد.


براي مثال اگر يكي از هدف هاي شما اين است كه به پنج نفر اول در طول سه ماه مشاوره رايگان ارائه دهيد، طرح ترويجي یا تبلیغاتی شما مي تواند شامل تمركز بر مشتريان هدف از طريق يك كمپين تماس سرد (cold calling campaign)، يك برنامه توسعه رسانه گروهي و يك كمپين ایمیل مستقيم باشد. شما مي توانيد با بررسي فهرست "101 ايده بازاريابي كسب و كارهاي كوچك" در لینک 101 small business marketing ideas چند ايده در مورد اين فعاليتها بدست آوريد.

 

8- بودجه بازاريابي

 قصد داريد چه مقدار پول و بر روي چه چيزي صرف كنيد ؟
در زماني كه يك طرح ترويجي تنظيم مي كنيد، بايد بودجه اي داشته باشيد تا بفدانید از عهده چه فعاليتهايي بر مي آييد. متاسفانه، اغلب كسب وكارهاي كوچك جديد زماني كه بحث بازاريابي به ميان مي آيد، بودجه محدودي دارند. بنابراين تهیه یک طرح حرفه اي كه با بودجه محدود شما قابل اجرا باشد، حياتي است.


ممكن است شما يك بودجه سالانه براي بازاريابي داشته باشيد، اما مي توانيد آن را به بودجه هاي ماهانه تقسيم كنيد كه بتوانيد نتايج را پيگيري كرده و طرح ترويجي یا تبلیغاتی را اصلاح نماييد و بتوايند بر فعاليتهايي تمركز كنيد که بيشترين سود را در ازاي سرمايه گذاري داشته باشند.

 

حتما بخوانید : ضرورت و اهمیت تحقیقات بازاریابی


9- لیست اقدامات

 براي رسيدن به اهداف بازاريابي خود چه اقداماتي را بايد انجام دهید؟
تهيه فهرستي از هر آنچه كه بايد انجام دهيد و زمان انجام آن بخش مهمي از طرح بازاريابي است. اين فهرست، لیست وظایفی است كه شما را در هر يك از فعاليتهاي حرفه اي تان هدايت مي كند. گام هاي عملياتي شما به شما كمك مي كند در مسير خود باقي بمانيد. در اين صورت مي توانيد پيشرفت كنيد، بدون اينكه لازم باشد براي هر بار كه قصد داريد گام جديدي برداريد، دوباره عامل محركي بسازيد.


براي فرمول كردن فهرست اقدام برنامه بازاريابي خود، همان كاري را بكنيد كه براي مديريت وظايف روزانه خود انجام مي دهيد: هدف نهايي را مشخص كنيد، آن را به مجموعه اي از وظايف تك مرحله اي كه شما را به رسيدن به نتيجه دلخواهتان كمك مي كند تقسيم كنيد.


براي مثال، اگر يكي از فعاليتهاي تعيين شده در طرح شما ايجاد يك كمپين ایمیل مستقيم است، اولين گام هاي شما بايد به صورت زير باشند:


• تعيين بودجه براي اين كمپين
• مشخص كردن هدف براي اين كمپين
• تعيين نوع ایمیلی كه می خواهيد ارسال کنید
• استخدام يك طراح و يا شركت براي ايجاد امنیت
• نگارش ایمیل یا پرداخت هزینه و خرید نسخه کپی یک ایمیل
• مشخص كردن دکمه فراخوان یا اقدام مخاطب (call to action)
• تهيه پيش نويس از ایمیل تهیه شده


فهرست اقدام شما مي تواند به گونه هاي مختلفي باشد تا جايي كه بتواند از پيشرفت شما حمايت نمايد. همچين هر آيتم اقدام بايد داراي يك موعد مقرر باشد كه با زمان بندي كه براي طرح بازاريابي خود تعيين كرده ايد، همخواني داشته باشد. عموما، هر چه گام ها یا بازه های زمانی كوچكتر باشد، انجام آن وظايف و حركت به سمت جلو براي شما آسانتر خواهد بود.


10- معیارها و سنجش

 به چه نتايجي دست يافته ايد و در چه جاهايي مي توانيد بهبود یا پیشرفت داشته باشيد؟
اگر نمی توانید نتایج را اندازه گیری کنید، بنابراین تمام کارهایی که شما به منظور تهیه یک طرح بازاریابی برای کسب و کار کوچک خود انجام داده اید، بی فایده خواهد بود. این مرحله به شما امکان می دهد تا طرح بازاریابی خود را یک بار تهیه کنید و یک سند ثابت داشته باشید و آن را به برنامه ای تبدیل کنید که با کسب و کارتان رشد می کند و توسعه می یابد.


نحوه پیگیری و اندازه گیری نتایج شما بستگی به نوع خاص تاکتیک های بازاریابی شما دارد. برای مثال، بازاریابی آنلاین را می توان با استفاده از تجزیه و تحلیل و سایر معیارهای مبتنی بر اینترنت ارزیابی کرد، در حالی که ارزیابی بازاریابی آفلاین بیشتر نیازمند به روش های دستی است.


به طور کلی، سیستم ارزیابی و پیگیری شما هر چه استاندارد تر باشد، نتایجی که به شما ارائه می دهد مرتبط تر با موضوع مد نظر شما خواهد بود. با اندازه گیری نتایج، می توانید فعالیت های بازاریابی خود را بهتر و با تمرکز بر حوزه هایی که در آن بیشترین موفقیت را خواهید داشت، تنظیم نمایید.

 

 

منبع:https://www.thebalancesmb.com

ترجمه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

نظرتان را ثبت کنید