چرا تحقیقات بازار برای کسب و کار شما مهم است؟

  • 29 خرداد 1397
  • 2669
چرا تحقیقات بازار برای کسب و کار شما مهم است؟

تحقیقات بازار، به مطالعات دقیق مشتریان هدف گفته می شود اما تحقیقات بازاریابی مطالعه فرآیند و تعیین روش های بازاریابی است.

تحقیقات بازار، به مطالعات دقیق مشتریان هدف گفته می شود اما تحقیقات بازاریابی مطالعه فرآیند و تعیین روش های بازاریابی است.

بیشتر کسب و کار های موفق از مطالعات گسترده در زمینه شناخت مشتریان، شناخت رقبا و همچنین شناخت بازار استفاده میکنند. در زمان شروع یک کسب و کار جدید، تحقیقات بازار در شناسایی نیازهای کسب و کار و ارائه اطلاعات مورد نیاز جهت اتخاذ تصمیمات مناسب در جهت توسعه کار نقش بسیار کارآمدی دارد. به همین دلیل صاحبان برندهای معتبر و حتی کسب و کارهای کوچک باید اطلاعات مشتریان و رقبا را همواره به روز رسانی کرده تا بتوانند پتانسیل های موجود برای توسعه کسب و کار خود را شناسایی کنند.
تحقیقات بازار برای رونق و توسعه هرکسب و کاری مهم است، اما قبل از هر چیز باید تفاوت بین تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را مشخص کرد.
تحقیقات بازار، به مطالعات دقیق مشتریان هدف گفته می شود اما تحقیقات بازاریابی مطالعه فرآیند و تعیین روش های بازاریابی است.
تحقیقات بازاریابی
• شناسایی و معرفی مشکل، کانون تحقیقات و مطالعات بازاریابی شناسایی و معرفی مشکل است. به عنوان مثال: چرا فروش برخی محصولات در برخی مکان ها روبه رشد است و در بعضی در حال سقوط و روند خوشایندی ندارند؟
• روش های جمع آوری اطلاعات، در این مرحله روش های جمع آوری اطلاعات تعیین می شوند؛ مانند استفاده از پرسشنامه ها، تلفن و گروه های کانونی و غیره
• تحلیل داده، نحوه تحلیل داده ها و استانداردهای آنها تعیین می شوند که به کمک آنها می توان روش های نرم افزاری یا دستی را با توجه به کیفیت مورد نظر انتخاب کرد.
• جمع آوری داده، تمامی داده ها و اطلاعات در یکجا جمع آوری و آرشیو شوند.
• تعیین زمان و بودجه
• تجزیه و تحلیل داده ها، تحلیل داده های جمع آوری شده در این مرحله صورت می گیرد.
• بررسی خطاها، بررسی خطاهای جمع آوری و نمونه برداری داده ها
• تهیه گزارش، آخرین مرحله از تحقیقات بازایابی، تهیه گزارش از دستاوردها و نتیجه گیری آنها است. گزارش شامل: جداول، چارت و دیاگرام است. در تهیه گزارش باید همه اطلاعات به وضوح مطرح شوند تا بتوان راه حل های متناسب با آنها را اتخاذ کرد.
اگرچه کسب و کارها و صاحبین برندهای بزرگ اهمیت تحقیقات بازار رابه خوبی درک می کنند اما در نظر کسب و کارهای کوچک انجام تحقیقات بازار امری وقت گیر و دشوار است. به همین جهت برای درک بهتر این سوال: "چرا تحقیقات بازار برای کسب و کار شما مهم است؟" می توان به 5 عامل تاثیر گذار اشاره کرد.

1. درک بهتر مشتریان
شناسایی خریداران محصول، مشتریان هدف و ایده آل شرکت، بازه و طول زمان خرید مشتریان، نیازها و انتظارات مشتریان از جمله عواملی هستند که در این بخش بررسی می شوند. هرچه اطلاعات در این زمینه بیشتر باشد به موفقیت شرکت در برابر رقبا کمک بیشتری می کند. می توان گفت تحقیقات بازار به صاحبین کسب و کار این امکان را می دهد تا بتوانند مشتریان ایده آل و هدف و اندازه بازار را تعیین کنند و با کمک عوامل موثر در جذب مشتریان (سن، مکان، جنسیت، درآمد و غیره) کمپین های بازاریابی و قیمت گذاری مناسب کالاها را انجام دهند.
2. شناسایی رقبا و نحوه تسلط بر بازار
شناخت رقبا و کسانی که در بازار روند روبه رشدی را طی می کنند، به صاحبین کسب و کار کمک می کند تا بتوانند نیازهای جدید خدمات و محصولات خود برای توسعه در بازار شناسایی کنند. همچنین انجام تحقیقات بازار جامع، امکان پیش بینی واکنش های مشتریان و اقدامات رقبا را در زمان ورود محصولات شرکت به بازار به وجود می آورد.
یکی دیگر از فواید تحقیقات بازار شناسایی نقاط ضعف رقبا در بازار است که به شما این امکان را می دهد تا بتوان از این ضعف ها به سود کسب و کار خود استفاده کرده و نیازهای بازار را تامین کرد.
3. آزمایش محصول قبل از ارائه به بازار
یکی از اشتباهات رایج صاحبین کسب و کار و تولید کنندگان، عرضه مستقیم محصول نهایی در بازار است (عرضه محصول بدون تست). باید در نظر داشت که محصول نهایی همواره نیاز به، به روز رسانی و توسعه دارد تا بتواند نیازهای بازار را با توجه به نیاز روز تامین کند. به همین جهت تحقیقات بازار در راستای تعیین استراتژی های بازاریابی و شناسایی عناصر موثر جهت جذب مشتری انجام می شود.
4. باقی ماندن در کسب و کار
گونه هایی که باقی می مانند قوی ترین گونه ها نیستند، باهوش ترین ها هم نیستند،‌ بلکه آنهایی هستند که بهتر با تغییرات در زندگی کنار آمده اند. (چارلز داروین)
در این قسمت می توانیم به شرکت هایی مانند نوکیا اشاره کنیم که نه تنها بازار خود را از دست داده بلکه تقریبا فراموش شده اند؛ از طرفی شرکت هایی مانند Apple و Netflix را در نظر بگیرید که تمامی نقاط خالی در بازار را شناسایی و آنها را برطرف می کنند. به همین جهت باید شرکت ها برنامه ای داشته باشند که بتوانند در آنها نیازهای خود برای تغییرات را پیش بینی و به موقع آنها را برطرف کنند.

5. رشد کسب و کار
کسب درآمد ثابت امری است که در دراز مدت میسر می شود. در برخی موارد کسب و کارها با رکود و یا کاهش فروش روبرو می شوند در حالی که رقبای آنها روند رو به رشد خود را طی می کنند و مشکلات کمتری پیش روی خود دارند. بنابراین تحقیقات بازار از جمله فعالیت هایی است که هر کسب و کاری برای توسعه و گسترش خود به آن نیاز دارد. تحقیقات بازار به توسعه محصولات جدید و طرح قیمت گذاری محصولات کمک می کند و به شما این امکان را می دهد تا بتوانید قسمت ها و کانال های توزیع جدید را پیدا کنید.
شناسایی مشکلات و برطرف کردن آنها از نکات بسیار مهم برای رشد کسب و کار است. از تحقیقات بازار برای کاهش هزینه های بازاریابی و ریسک استفاده می کنند.
تحقیقات بازار اطلاعات مهمی نظیر شناسایی و تحلیل بازار، مشتریان و رقبا را فراهم می کند. پس برای پیشی گرفتن از رقبا و پیش روی در بازار، تحقیقات بازار نقش بسیار مهمی دارند.
فواید تحقیقات بازار
از نتایج بدست آمده توسط تحقیقات بازار می توان برای تعیین استراتژی های بازاریابی و دستیابی به اهداف تعیین شده استفاده کرد.
• بهبود ارتباطات با مشتریان بالفعل و بالقوه.
• شناسایی فرصت ها، شناسایی سریع فرصت های توسعه و ضعف بازار جهت تامین نیازهای مشتریان و بازار هدف
• کاهش ریسک، با کمک آرشیو داده ها و اطلاعات بدست آمده، تمرکز بر فرصت های موجود و امتناع از سرمایه گذاری روی پروژه های کم ارزش و ضررده

منبع:

www.thebalancesmb.com
medium.com
https://www.thebalancesmb.com/why-marketing-research-is-important-to-your-business-2296119
https://medium.com/@BizzBeeSolution/5-reasons-why-market-research-is-crucial-for-your-business-a27b77fa8264

ترجمه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد.

نظرتان را ثبت کنید