تحقیقات بازار (Market research ) یا مطالعه بازار چیست؟

تحقیقات بازار(Market research ) یا مطالعه بازار چیست؟

تحقیقات بازار تکنیک ها و روش های تحلیلی و آماری برای جمع آوری و تفسیر اطلاعات به شکلی منظم است. این فرایند شامل پژوهش های اجتماعی و در محیط کسب و کار مهم است.

  • 17 آذر 1394
  • 15007
تحقیقات بازار(Market research ) یا مطالعه بازار چیست؟

تحقیقات بازار تکنیک ها و روش های تحلیلی و آماری برای جمع آوری و تفسیر اطلاعات به شکلی منظم است. این فرایند شامل پژوهش های اجتماعی و در محیط کسب و کار مهم است.

تحقیقات بازار تکنیک ها و روش های تحلیلی و آماری برای جمع آوری و تفسیر اطلاعات به شکلی منظم است.  این فرایند شامل پژوهش های اجتماعی و در محیط کسب و کار مهم است.

مقاله چاپ شده در شماره 3831 روزنامه دنیای اقتصاد

محسن شریف

تحقیقات بازار Market Research اصطلاحی است که به روند جمع آوری اطلاعات در مورد مخاطبان هدف و بازار هدف  اشاره دارد.  نقش اصلی تحقیقات بازار این است که به یک شرکت و یا یک سازمان کسب و کار با نمایش عمیق از مشتریان و یا مصرف کنندگان به منظور برآوردن نیازهای خود بهتر کمک کند.  این فرایند از تحقیقات بازار قادر به رقابت با بازیکنان دیگر در همان صنعت است و به تجزیه و تحلیل چیزهایی مانند اندازه بازار، رقابت و نیازهای بازار کمک می­ کند.

در واقع تحقیقات بازار، جمع آوری و تجزیه و تحلیل سیستماتیک و هدفمند از داده هایی در مورد بازار هدف، رقابت، و محیط است.

 
تحقیقات بازار تکنیک ها و روش های تحلیلی و آماری برای جمع آوری و تفسیر اطلاعات به شکلی منظم است.  این فرایند شامل پژوهش های اجتماعی و در محیط کسب و کار مهم است.


روش های کشف علمی که  برای تصمیم گیری بازاریابی استفاده می شود. به طور کلی شامل (1) مطالعه  بازار: شناسایی یک بازار خاص و اندازه آن و ویژگی های دیگر. (2) مطالعه محصولات: شناسایی یک نیاز یا خواسته از ویژگی های محصول یا خدمات که موجب رضایت مندی می­شود. (3) مطالعه مشتریان: شناسایی ترجیحات، انگیزه ها، و رفتار خرید مشتریان هدف است.

اطلاعات برای تحقیقات بازاریابی از مشاهده مستقیم مصرف کنندگان (از جمله در فروشگاه های خرده فروشی)، نظرسنجی ایمیل، شماره تلفن و یا مصاحبه چهره به چهره از منابع منتشر شده (مانند اطلاعات آمارگیری جمعیتی) جمع آوری می­شود.

هدف از هر پروژه تحقیقات بازار رسیدن به افزایش درک موضوع می­باشد. در حال حاضر با رقابتی تر شدن بازارهای سراسر جهان، تحقیقات بازار در دستور کار بسیاری از سازمان ها، اعم از بزرگ یا کوچک قرار گرفته است.·        فاکتورهایی که در  مطالعات  بازار بررسی می ­شوند

تحقیقات بازار می تواند به عنوان یک روش ایده گرفتن از نیازهای مشتریان به شرح زیر در نظر گرفته شود.  برخی از عواملی که می توانند از طریق این فرایند مورد بررسی قرار داده  شوند:

1.      روند در بازار (Trends in the market): روند و یا تغیرات بازار در یک دوره معین از زمان است.

2.      تقسیم بندی  بازار (Segmentation of the market): این بخش از بازار را به زیر گروه با ویژگی های مشابه بخش بندی می­کنند و  نیاز دارد که تمایزی بین  جمعیت شناسی، انتخاب­ها، جنسیت ، شخصیت، و غیره  ایجاد شود .

 بخش بندی بازار، فرایندی است كه بر اساس آن یك بازار به زیربخش‌های متمایزی از مشتریانی كه نیازها و مشخصاتشان یكسان است تقسیم‌بندی می شود. از آنجاكه مشتریان هر بخش نیازها و خواسته‌های یكسانی دارند، به یك طرح بازاریابی و یك محصول خاص به شیوه‌ای مشابه پاسخ می‌دهند. بخش‌بندی بازار كمك می‌كند با تقسیم یك بازار بزرگ به بخش‌های كوچكتر، منابع سازمان به طور بهینه صرف مشتریان اصلی شود.

3.      اطلاعات موجود (Information available) اطلاعات بازار،  اطلاعاتی در مورد قیمت های محصولات مختلف موجود در بازار است.

4.      تجزیه و تحلیل SWOT - این تجزیه و تحلیل تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید یک کسب و کار یا شرکت است.

5.       اثربخشی بازاریابی (Effectiveness of marketing) اثربخشی بازاریابی به  تجزیه و تحلیل ریسک، تحقیقات محصول، تجزیه و تحلیل مشتری، رقیب و غیره می­پردازد.

·        مزایای تحقیقات بازار

بهره برداری از فرصت - یکی از بزرگترین مزایای انجام تحقیقات بازار این  است که شما را قادر به پیدا کردن فرصت های مختلف در بازار کرده و  امکان بهره برداری از آنها  به طور موثر را فراهم  می­کند. به عنوان مثال، ممکن است یافتن اینکه  آیا محصول تان مناسب  مخاطبان هست یا نه، و اگر نیست، تحقیقات بازار  به شناسایی مخاطبان مناسب کمک می کند.

تشویق ارتباطات - تحقیقات بازار به شما برای پیدا کردن بهترین راه برای برقراری ارتباط با مشتریان کمک می­کند. پس از اخذ نتایج تحقیقات،  ماهیت، مخاطب، شخصیت، علایق، عدم علایق  و غیره مخاطبان مشخص می­شود و این باعث می­شود راه­های ارتباط و رسیدن به آن­ها  آسان­تر شود.

حداقل کردن ریسک - یکی دیگر از مزایای عمده  تحقیقات بازار  این است که کمک می کند تا ریسک­های کسب و کار  حداقل شده و  اقدامات مورد نیاز  در مورد موضوعات خاص در نظر گرفته شود.

برقراری روند و سهم  بازار  - شرایط بازار به طور مداوم تغییر می­کند. در چنین سناریویی، تنها تحقیقات بازار کامل می تواند به ایجاد ادامه روند و سپس تدوین و فرموله کردن  برنامه با توجه به نیازهای فعلی و مورد نیاز مشتریان کمک کند.

کشف مشکلات احتمالی - از آنجا که تحقیقات بازار، واکنش، انتخاب ها و اولویت های مشتریان  را نشان  می­دهد، یک کسب و کار می تواند محصول را تغییر دهد در حالی که هنوز در حال  تولید و یا در  فرایند تولید  است. اگر یکی از نتایج تحقیقات در دست باشد،  پیدا کردن مشکلات و سپس کار روی آن­ها آسان­تر است.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

نظرتان را ثبت کنید