تحقیقات بازار-هر چیز که باید در خصوص تحقیقات بازار بدانید

تحقیقات بازار-هر چیز که باید در خصوص تحقیقات بازار بدانید

تحقیقات بازار ، فرآیند بررسی قرار دادن محصول یا خدمات جدید از طریق تحقیق و آنالیز کردن مشتریان است .

  • 8 اسفند 1395
  • 23161
تحقیقات بازار-هر چیز که باید در خصوص تحقیقات بازار بدانید

تحقیقات بازار ، فرآیند بررسی قرار دادن محصول یا خدمات جدید از طریق تحقیق و آنالیز کردن مشتریان است .

هدف از هر کسب و کاری، سودآوری و رسیدن به مشتری بالفعل است. بدیهی است که بدون انجام تحقیقات بازار نمی توان درک صحیحی از مشتری و نیاز بازار داشت. جمع آوری داده هایی در زمینه میزان تقاضا در یک بازار و کم و کیف آن و همچنین ارزیابی میزان فروش مهم ترین مواردی است که تحقیقات بازار به دنبال انجام آن است.

تحقیقات بازار، فرآیند بررسی محصول یا خدمات جدید از طریق تحقیق و آنالیز کردن مشتریان است . این تحقیق  به شرکت ها و تولیدکنندگان این اجازه را می دهد تا بازار هدف خود را پیدا کرده و نظرات، علایق و دیگر ورودی های مربوطه از سوی مشتریان را در مورد محصولات خود بدست بیاورند. تحقیقات بازار ممکن است که توسط خود شرکت یا شرکت ثالثی که متخصص در زمینه تحقیقات بازار است، انجام شود.


اطلاعات مورد نیاز برای انجام فرآیند تحقیقات بازار
کسب وکارها باید برای تکمیل فرآیند تحقیقات بازار خود، کارهای مختلفی را انجام دهند. در ابتدا نیازبه جمع آوری اطلاعات مورد نیاز است . بعد باید نتایج داده های بدست آمده را تجزیه و تحلیل نمود  تا بتوان برای تصمیم گیری بهتر، یک الگوی مناسبی را انتخاب نمایند.
اطلاعاتی که هر کسب و کار نیاز دارد به دو دسته تقسیم می شود:
اطلاعات اولیه، داده هایی است که شرکت به صورت مستقیم یا توسط فردی که برای پژوهش استخدام کرده، بدست می آورد. اطلاعات اولیه عموما به دو گروه تقسیم بندی می شوند: تحقیقات اکتشافی که کمتر حالت ساختار یافته دارند و موارد با پرسیدن سوالاتی از قسمت های انتخاب شده نمونه های تحقیقات بازار انجام می شود. تحقیقات خاص، جواب ها را برای تعیین موضوع هایی که اغلب از طریق اطلاعاتی که در تحقیقات اکتشافی تعیین شده است، بدست می آورد.
اطلاعات ثانویه، داده های است که یک نهاد خارجی آن ها را قبلا فراهم نموده یا در حال جمع آوری آن است مثلا می تواند شامل سرشماری جمعیت  باشد.

آینده کسب و کار و پیش بینی موقعیت مالی امر مهمی است که نباید با سهل انگاری نادیده گرفته شود. تحقیقات بازار تضمین کننده موفقیت در کسب و کار است که می تواند چشم انداز روشنی را پیش روی صاحبان مشاغل و کارآفرینان قرار دهد. بدیهی است برای انجام تحقیقات تخصصی و همه جانبه نیاز به مشورت با مشاور متخصص و با تجربه می باشد. تحقیقات بازار تاثیر بسیاری بر موفقیت کسب و کار گذاشته و از خسارت های احتمالی پیشگیری می کند. بنابر این ضروری است در این زمینه از مشورت وهمفکری افراد متخصص بهره ببریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب اهمیت تحقیقات ‌بازار مراجعه فرمایید.

عناوین مورد بررسی در تحقیقات بازار
به طور معمول تحقیقات بازار برای موارد زیر انجام می شود:
الف-مطالعه بازار- بررسی و شناسایی بازار و ویژگی های بازار مصرف در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.
ب- مطالعه محصول- شناسایی نوع محصول مورد نیاز مشتری در این تحقیق بررسی شده و رضایتمندی مشتری از محصول و ایرادات احتمالی محصول ارزیابی می شود.
ج-مطالعه مشتری- مهم ترین بخشی که در تحقیقات بازار مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد شناسایی علایق، انگیزه ها، ترجیحات و رفتار مشتریان است که اطلاعات خوبی در اختیار کارفرما قرار می دهد.
د- مطالعه قیمت- تحقیقات بازار نشان می دهد که قیمت مناسب برای محصول چقدر است.

تحقیقات بازار

ضرورت انجام تحقیقات بازار چیست؟
هدف از هر کسب و کاری، سودآوری و رسیدن به مشتری بالفعل است. بدیهی است که بدون انجام تحقیقات بازار نمی توان درک صحیحی از مشتری و نیاز بازار داشت. جمع آوری داده هایی در زمینه میزان تقاضا در یک بازار و کم و کیف آن و همچنین ارزیابی میزان فروش مهم ترین مواردی است که تحقیقات بازار به دنبال انجام آن است.
در یک طرح بازاریابی(Marketing Plan) موفق باید بتوان بازار را به بخش هایی (Segment)مشخص تقسیم کرد که در آن ها مشتریانی با نیازها و تمایلات یکسان وجود دارند که این امر در تخصیص بهینه زمان و منابع تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. اطلاعات به دست امده از تحقیقات بازاربرای ارائه محصول و یا خدمت جدیدی که مورد نیاز مشتری است می تواند راهنمای ارزشمندی باشد. این تحقیقات می تواند با پیشنهاد تغییر در محصول فعلی، از ضرر و زیان بیشتر نیز پیشگیری کند.

اهداف تحقیقات بازار چیست؟
تحقیقات بازار چند هدف اصلی دارد که برای هرکسب وکاری یکسان است:
•    مطالعه نیازها، خواسته ها، انتظارات هر مشتری
•    بدست آوردن عکس العمل مشتریان نسبت به محصولات
•    ارزیابی فروش و نرخ سود از فروش محصولات
•    مطالعه مشکلات موجود بازاریابی و فرصت هایی برای توسعه بازار
•    پیشنهاد و بررسی معرفی محصول جدید یا ارائه یک ویژگی جدید در محصولات
•    طراحی و بررسی بسته های تخصیص داده شده محصولات شرکت و تغییر شکل و جذاب تر کردن آن ها
•    بررسی قیمت و روش های تبلیغاتی رقبا
•    بررسی و پیدا کردن متدهایی برای تولید محصولات جدید
•    ارزیابی قدرت و سیاست رقیب ها
•    تخمین قدرت خرید در مناطق مختلف
•    پیدا کردن بازار هدف اصلی
•    تعیین ابعاد مشکلات و پیدا کردن روش هایی برای حل آن ها

اگر بخواهیم هدف تحقیقات بازار را در یک جمله بیان کنیم، می توانیم بگوییم که دستیابی به اطلاعات در خصوص مشتریان می باشد. این اطلاعات اگر به درستی جمع آوری شوند به رشد کسب و کارها کمک زیادی خواهند کرد. همانطور که می دانید، هدف هر کسب وکاری ، در نهایت بدست آوردن مشتری است.

5 روش ابتدایی در تحقیقات بازار
1.    بررسی و تحقیق
با یک پرسشنامه مختصر، می توانید نمونه گروه هایی را که بازار هدف شما را تشکیل میدهند، آنالیز و بررسی کنید. البته هر چه این گروه بزرگتر باشد، میزان اعتماد به نتایج تحلیل، بیشتر خواهد بود.
2.    تمرکز گروهی
در این روش، شخص محقق از یک سری سوالات  یا موضوعات  مخصوص که منجر به بحث در میان مردم می شود، استفاده می کند.
3.    بررسی های شخصی
مانند روش قبل، شامل سوالات غیر ساختار یافته است که در حدود یک ساعت این سوالات از بررسی شخصی با هرکسی بدست می آید.
4.    نظارت
پاسخ های فردی به بررسی ها گاهی با رفتار واقعی مشتریان متضاد است. از این رو باید رفتار واقعی مشتری در هنگام خرید و روش استفاده از محصول یا خدمات را تحت نظر داشته باشید.
5.    آزمایش های میدانی
قرار دادن یک محصول جدید در یک فروشگاه و در نظر گرفتن رفتار مشتریان نسبت به آن تحت شرایط خاص را آزمایش میدانی گویند.

مزایای تحقیقات بازار چیست؟

از مزایای تحقیقات بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    بدست آوردن نظرات مشتریان نسبت به محصولات و خدمات
•    اعتبارسنجی نسبت به کیفیت محصولات
•    ارزیابی و بدست آوردن نمای بازار واقعی
•    استفاده از اطلاعات تحقیقات بازار برای تصمیم گیری بهتر
•    تقویت و بهبود اعتبار برند شرکت در بازار با بررسی داده های تحقیقات بازار و رفع نواقص آن

معایب تحقیقات بازار چیست؟

به هر حال، هر چیزی درکنار خود دارای معایبی است که باید به آن دقت کرد. از معایب تحقیقات بازار می توان، نکات زیر را بیان کرد:
1.    انجام تحقیقات بازار، هزینه بر است. برای مثال شما ممکن است که با یک شرکت متخصص در حوزه تحقیقات بازارکارکنید که همین مساله میتواند برای شرکت هزینه بر باشد. البته اگر تحقیقات به درستی انجام شود، از زیان شرکت جلوگیری کرده و باعث توسعه کسب و کار خواهد شد.
2.    تحقیقات به صورت ناقص یا بدون رعایت متدولوژی و روش شناسی درست موجب گمراهی مدیران شده و در نهایت به تصمیم گیری های نادرست می انجامد. بنابراین، استفاده از مشاور باصلاحیت و رعایت استانداردهای حرفه ای،متدولوژیک و علمی حتما باید مورد توجه قرار گیرد.
3.    انجام تحقیقات بازار زمانبر است. تعریف پروژه، انجام مطالعات میدانی و ... همگی فرآیندهای زمانبر هستند. بدیهی است تصمیم گیری بر اساس تحقیقات بازار با تصمیم گیری های فی البداهه، غیرکارشناسی کاملا متفاوتند و طبیعتا نتایج متفاوتی به بار می آورد
4.    مطالعات بازار تاریخ مصرف دارند.به عبارت دیگر با توجه به تغییرات مداوم بازار، تکنولوژی و .. تحقیقات بازار برای همیشه معتبر نیستند و با توجه به عمق، روش و موضوع مورد مطالعه کهنه می شوند. به همین دلیل مطالعات دوره ای بازار معمولا توصیه میشود .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب چگونه تحقیقات بازار انجام دهیم؟ مراجعه فرمایید.

نیاز به مشاور برای انجام تحقیقات بازار

آینده کسب و کار و پیش بینی موقعیت مالی امر مهمی است که نباید با سهل انگاری نادیده گرفته شود. تحقیقات بازار تضمین کننده موفقیت در کسب و کار است که می تواند چشم انداز روشنی را پیش روی صاحبان مشاغل و کارآفرینان قرار دهد. بدیهی است برای انجام تحقیقات تخصصی و همه جانبه نیاز به مشورت با مشاور متخصص و با تجربه می باشد. تحقیقات بازار تاثیر بسیاری بر موفقیت کسب و کار گذاشته و از خسارت های احتمالی پیشگیری می کند. بنابر این ضروری است در این زمینه از مشورت وهمفکری افراد متخصص بهره ببریم. موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق با سال ها تجربه و انجام پروژه های متعدد مشاور خوبی برای ارزیابی و تجزیه و تحلیل بازار است. قریب به سیزده سال کار گروهی در سپینود شرق گواه این امر است. مشاوران ما پاسخگوی سوالات شما هستند.

عضویت در انجمن تحقیقات بازاریابی ایران

تحقیقات بازار چیست ؟فیلم آموزشی

 

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. . 

نظرتان را ثبت کنید