نقش زبان بدن در جذب سرمایه گذار

نقش زبان بدن در جذب سرمایه گذار

جذب سرمایه به‌جز دانش تخصصی و آنچه در میان اهالی دنیای سرمایه‌گذاری بهنجار شناخته می‌شود، فوت و فن‌های دیگری هم دارد.

  • 14 تیر 1394
  • 2985
نقش زبان بدن در جذب سرمایه گذار

جذب سرمایه به‌جز دانش تخصصی و آنچه در میان اهالی دنیای سرمایه‌گذاری بهنجار شناخته می‌شود، فوت و فن‌های دیگری هم دارد.

زبان بدن از جمله مفاهیمی است که در چند سال گذشته بسیار درباره آن صحبت شده است. زبانی که در آن بدون اینکه کلامی رد و بدل شود، پیام های زیادی انتقال داده می شود. برای اینکه بتوانید با زبان بدن بر سرمایه گذارها تاثیر بگذارید و سرمایه شان را جذب کسب و کار خود کنید، به این چند نکته بسیار توجه کنید:

جذب سرمایه به جز دانش تخصصی و آنچه در میان اهالی دنیای سرمایه گذاری بهنجار شناخته می شود، فوت و فن های دیگری هم دارد. این فوت های کوزه گری در نگاه اول عجیب و شگفت آور است اما دقت بیشتر در آن لزوم وجودشان را تایید می کند. درواقع در فرآیند جذب سرمایه توجه به مهارت هایی که بیشتر رنگ و بوی روانشناختی دارند، بسیار با اهمیت به نظر می رسد.

***

زبان بدن

زبان بدن از جمله مفاهیمی است که در چند سال گذشته بسیار درباره آن صحبت شده است. زبانی که در آن بدون اینکه کلامی رد و بدل شود، پیام های زیادی انتقال داده می شود. برای اینکه بتوانید با زبان بدن بر سرمایه گذارها تاثیر بگذارید و سرمایه شان را جذب کسب و کار خود کنید، به این چند نکته بسیار توجه کنید:

اجازه دهید سرمایه گذار اشتیاق شما را ببیند

زبان بدن نخستین کانال ارتباطی برای ابراز احساسات است. لازم به گفتن نیست که این زبان پاسخ از پیش مهار نشده احساسات به طرف مقابل است و با آمار و ارقام چندان انسی ندارد. بهترین کار این است که حرف های عادی و حساب و کتاب دارتان با تن صدای مشتاق، انرژی مثبت درونی و حالت چهره تان هماهنگ باشد. توجه داشته باشید که روی بیان احساسات خود کنترل داشته باشید. وقتی دست تان را حرکت می دهید آن را به سمت بالای شانه ها و سر نبرید چون این نوعی سردرگمی را به مخاطب منتقل می کند. همچنین وزن تان را به طور مساوی روی دو پای يتان بیندازید و شق و رق بایستید.

در نگاه تان گرما و اعتماد به نفس داشته باشید

از جنبه زبان بدن، تاثیرگذارترین افراد آنهایی هستند که دو نوع سیگنال غیرکلامی را برای طرف مقابل می فرستند. یک مجموعه از سیگنال ها حالات، میزان نفوذ و اعتماد به نفس شخص را نشان می دهد. این سیگنال ها زمانی به طرف مقابل نشان داده می شود که بلند بالا ایستاده و شانه ها و سرتان را کمی به عقب داده باشید و با صدای رسا و کمی پایین تر از رنج اصلی صدای خود صحبت کنید.

مجموعه دیگر سیگنال های غیرکلامی شامل ملایمت، داشتن همدلی و رفتار دوستانه است. دست دادن، کمی بدن را به جلو دادن، ارتباط چشمی برقرار کردن در هنگام صحبت، لبخند زدن و واکنش نشان دادن به حرکات و ژست های طرف مقابل از جمله این سیگنال ها است. مشکل خیلی ها این است که ملایمت داشتن و اعتماد به نفس را در تضاد با هم می بینند. به نظر این افراد، آدم های ملایم به اندازه افراد دارای نفود، باهوش یا ماهر نیستند. حال آنکه وقتی موازنه میان این دو باشد هر سرمایه گذاری تسلیم سرمایه گذاری در کسب و کار شما خواهد شد.

اطمینان بیابید که پیام های کلامی و غیرکلامی تان همسو هستند

وقتی زبان بدن تان با آنچه می گویید هماهنگ نباشد، پیام کلامی شما کاملا نادیده گرفته می شود. وقتی آنچه می گویید با آنچه نشان می دهید یکسان نباشد، حس از کلام و غیرکلام شما می رود و مردم عموما طبق پیش فرضی که در ذهن دارند غیرکلام یا همان زبان بدن را باور می کنند.

تصور کنید که یکی از سرمایه گذارانی که پشت میز نشسته نگرانی جدی خود درباره خدمات یا محصول شما را ابراز کرده است. اگر با لبخند واکنش نشان دهید، طرف مقابل احساس می کند که به او طعنه می زنید یا برخورد فکرشده و اندیشمدانه نسبت به نگرانی او ندارید. این موضوع به ویژه برای خانم ها که تمایل به لبخند زدن زیاد دارند، مهم است، اغلب زمانی که خبری می شنوند که احتمال استرس زا بودنش زیاد است.

به گرمی دست دهید

لمس کردن و به ویژه دست دادن نخستین و قدرتمندترین راهنمای غیرکلامی است. مطالعات نشان داده است که دست دادن احتمال به یادآوردن افراد را تا دو برابر افزایش می دهد. براساس این مطالعات مردم با کسانی که به گرمی دست شان را می فشارند رفتاری گرم تر و دوستانه تر از دیگران نشان می دهند. حتما دست راست تان را آزاد نگه دارید (یا اگر چپ دست هستید، دست چپ تان را خالی کنید) تا با طرف مقابل دست بدهید. آنقدر محکم دست ندهید که شخص روبه رو دنبال فرصتی برای کشیدن دستش از میان دستان شما باشد و به یاد داشته باشید که هنگام دست دادن لبخند بزنید.

خوش تیپی

بسیار از کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای کوچک ساعات بی مرزی را صرف آموزش، ارتباطات، نوشتن، جمع آوری اعتبار، برگزاری کارگاه و... می کنند، اما درصد بالایی از آنها از ظاهر و سر و وضع خود چشم می پوشند. هرگز نباید ظاهر و تیپ و قیافه تان را دست کم بگیرید. وقتی به شکلی لباس بپوشید که دیگران حس امنیت کنند و خود را به شکل یک آدم حرفه ای نشان دهید در قضاوت سرمایه گذارها نسبت به خود به شدت تفاوت ایجاد خواهید کرد. حال برای اینکه ببینید چگونه لباس بپوشید تا سرمایه سرمایه گذارها را جذب کنید، این نکات را بخوانید:

از پوشیدن لباس های چروک، ژولیده و بدون دکمه پرهیز کنید

همیشه لباس های تان را وارسی کنید تا مرتب باشند. وقتی آنها را از تن در می آورید بلافاصله به چوب رختی آویزان کنید. اگر دکمه ای از لباس تان کنده شده بود بی برو برگردد یا خودتان آن را بدوزید یا به کسی بسپارید که این کار را بلد باشد.

لباس های تان را همیشه تمیز و اتو کشیده و کفش های تان را همواره براق و واکس زده نگاه دارید

خشکشویی، خیاطی و واکسی ازجمله شغل هایی است که یک کارآفرین یا صاحب کسب و کار کوچک خوش تیپ همواره باید با آنها سر و کار داشته باشد. همین جزییات هستند که آن فرد را از همکارانش متفاوت می کند.

حواس تان به ناخن های تان باشد

چه بخواهید و چه نه، همه به دست های تان توجه می کنند. ناخن های تان را تمیز و مرتب نگاه دارید. ناخن های تان نماد توجه شما به جزییات کاری هستند. اگر ناخن ها و رسیدگی به آنها برای تان مهم باشد، حتما جزئی نگری هم برای تان اهمیت دارد.

در مورد کفش های تان خساست به خرج ندهید

شما تنها یک جفت پا دارید و نه بیشتر. بنابراین بهترین کفشی را که از پس خرجش برمی آیید برای خود بخرید. کفش های تان را همیشه واکس زده نگه دارید و نگذارید فرسوده شوند. اگر پاشنه های شان صدای ناهنجار می دهد، حتما تعمیرشان کنید.

مراقب زینت آلات و لوازم خود باشید

هر وقت یک کت یا ژاکت می پوشید، کاملا مشخص است که خود را آماده یک کسب وکار کرده اید. کت تان را همیشه به همراه داشته باشید که برای جلسه های مهم و رسمی به شدت به کار می آید. این کت همچنین در دیدار سرمایه گذارها و قرارهای از پیش تعیین نشده نقش مهمی بازی می کند.

به خاطر راحتی سرمایه گذارها لباس خوب بپوشید و نه خودتان

از پوشیدن لباس هایی که خیلی تنگ و جذب، زیادی کوتاه، بیش از اندازه شل و ول یا بیش از حد جیغ و تابلو هستند به شدت بپرهیزید. اگر به خوب بودن لباس شک دارید، بنا را بر بد بودنش بگذارید و از پوشیدن آن صرف نظر کنید. اگر لباس مناسبی نیست یا آن را دور بیندازید یا به کسی ببخشید. همیشه در لباس پوشیدن یک پله بالاتر از تصور سرمایه گذار و لباس هایی باشید که او می پوشد.

تاثیر زبان بدن و خوش تیپی راز پنهانی است که بسیاری از صاحبان کسب و کار و کارآفرینان به سادگی از کنار آن می گذرند. در حالی که در خیلی مواقع این دو نکته مهم یعنی استفاده درست از زبان بدن و لباس پوشیدن به سامان می تواند گره های سرمایه گذاری را بسیار بهتر از نشست های کش دار و آمار و ارقام سردرگم کننده باز گشاید.


زبان بدن از جمله مفاهیمی است که در چند سال گذشته بسیار درباره آن صحبت شده است. زبانی که در آن بدون اینکه کلامی رد و بدل شود، پیام های زیادی انتقال داده می شود. با زبان بدن می توانید بر سرمایه گذارها تاثیر بگذارید و سرمایه شان را جذب کسب و کار خود کنید

منبع: روزنامه فرصت امروز

 

نظرتان را ثبت کنید