طرح کسب و کار خلاقانه

طرح کسب و کار خلاقانه

تجربه نشان می دهد که اکثر افراد، طرح کسب و کار را صرفا به خاطر سرمایه گذاران و کمک کنندگان مالی می نویسند.

  • 21 اسفند 1395
  • 2506
طرح کسب و کار خلاقانه

تجربه نشان می دهد که اکثر افراد، طرح کسب و کار را صرفا به خاطر سرمایه گذاران و کمک کنندگان مالی می نویسند.

یک طرح کسب و کار خوب و ایده آل به عنوان یک سند کاری باید بتواند، بیان کننده مزایا و منفعت کسب و کار، میزان بازگشت سرمایه و طریقه مدیریت ریسک به شخص ثالث (مثلا سرمایه گذار) و پاسخگوی نگرانی های سهامداران و شرکا باشد.

 بین برنامه ریزی برای ایجاد کسب و کار خلاق و موفق و نوشتن یک طرحِ کسب و کار، تمایز وجود دارد و این دو لزوما مشابه یکدیگر نیستند.

تجربه نشان می دهد که اکثر افراد، طرح کسب و کار را صرفا به خاطر سرمایه گذاران و کمک کنندگان مالی می نویسند. این طرح های کسب و کار بدون اطمینان و اعتقاد کامل نوشته می شوند و هر گاه مورد پذیرش (یا رد) شخص ثالث یا سرمایه گذار قرار بگیرند، به سرعت اجرا می شوند.

طرح کسب و کار خلاقانهِ شما در درجه اول باید مختص کسب و کار خودتان باشد و باید به عنوان یک نقشه راه برای رسیدن به موفقیت در نظر گرفته شود. همچنین اهداف و مراحل رسیدن به اهداف نیز باید در آن مشخص شده باشد. یک طرح کسب و کار خوب و ایده آل به عنوان یک سند کاری باید بتواند، بیان کننده مزایا و منفعت کسب و کار، میزان بازگشت سرمایه و طریقه مدیریت ریسک به شخص ثالث (مثلا سرمایه گذار) و پاسخگوی نگرانی های سهامداران و شرکا باشد.

این نکته را در نظر بگیرید که طرح کسب و کار یک نوشته تمام و کمال و بدون انتقاد نیست و به خودی خود نمی تواند موفقیت کسب و کار را تضمین نماید. در حال حاضر، بسیاری از طرح های کسب و کار، با جزئیات نوشته می شوند اما در رسیدن به این جزئیات، شکست می خورند. هر طرح کسب و کار باید مبتنی بر ارزش ها و اهداف کارآفرینان و متناسب با آن کسب و کار باشد. به عبارتی دیگر باید طوری نوشته شود که انجام کسب و کار در قالب آن طرح، امکان پذیر باشد.

یک کسب و کار خلاق و موفق مبتنی بر سه چیز است:

1. ارائه تعریفی روشن و واضح از موفقیت توسط صاحبان کسب و کار که مبتنی بر ارزش ها و دیدگاه های آنان باشد. این تعریف از موفقیت مانند یک قطب نما عمل می نماید و به صاحبان کسب و کار کمک می کند که تصمیمات خود را در جهت توسعه کسب و کار اتخاذ نمایند و مناسب ترین استراتژی را انتخاب کنند. بنابراین مسیر حرکتتان را به طور کاملا واضح مشخص نمایید.

2. ارزیابی و شناسایی مزیت رقابتی کسب و کار در مقابل رقبا. سعی کنید کالا و خدمات خاص ارائه دهید به طوری که بهتر از کالا و خدمات رقبا باشد. ابتدا رقابت را درک کنید و سپس با دیگران رقابت نمایید.

3. تمرکز بر روی آن دسته از مشتریان که خواستار کالاها و خدماتِ بهتر از رقبا هستند. این بدین معنی است که باید از مشتریان نامناسب دوری کنید و بر مشتریان ایده آل تمرکز نمایید. از طریق انتخاب صحیح سه جزء بازاریابی (یعنی بازار هدف، پیام، روش انتقال پیام) با مشتریانتان ارتباط موثر و استراتژیک برقرار نمایید. 

بدین ترتیب کارآفرینان خلاق می توانند خلاقیت خود را به کار گیرند و به موفقیت تجاری دست یابند.

نکاتی که در بالا ذکر شدند، یک فرمول کلیدی برای کسب و کار هستند. اگر در این سه مورد دچار اشتباه شوید، شکست خواهید خورد اما اگر به درستی این نکات را رعایت نمایید و خلاق باشید، شانس موفقیت تجاری خود را افزایش خواهید داد.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مطلب طرح کسب و کار (Business Plan) چیست؟ مراجعه فرمایید.

ترجمه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. انتشار مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرتان را ثبت کنید