مزایای تحقیقات بازار

مزایای تحقیقات بازار

تحقیقات بازار یک گام بسیار مهم برای راه اندازی کسب و کار است تا میزان تقاضا برای محصولات و خدماتی که ارائه می دهید را شناسایی کنید.

  • 3 تیر 1396
  • 3376
مزایای تحقیقات بازار

تحقیقات بازار یک گام بسیار مهم برای راه اندازی کسب و کار است تا میزان تقاضا برای محصولات و خدماتی که ارائه می دهید را شناسایی کنید.

تحقیقات بازار یک گام بسیار مهم برای راه اندازی کسب و کار است و به شما کمک می کند تا میزان تقاضا برای محصولات و خدماتی که ارائه می دهید را شناسایی کنید. برای این کار باید مشتریانتان را بشناسید.

 
این مقاله یکی از مجموعه مقالات ما در حوزه راه اندازی کسب و کار است. تحقیقات بازار یک گام بسیار مهم برای راه اندازی کسب و کار است و به شما کمک می کند تا میزان تقاضا برای محصولات و خدماتی که ارائه می دهید را شناسایی کنید. برای این کار باید مشتریانتان را بشناسید. هنگامی یک شناخت خوب از مشتریانتان خواهید داشت که به سوالات زیر پاسخ دهید:
این مشتریان کجا هستند؟
تعداد مشتریان چقدر است؟
چه نیازی به محصول و یا خدمات شما دارند؟ چرا آنها را می خرند؟ چه نیازهایی دارند؟
این محصولات و خدمات چگونه در دسترس مشتریان قرار خواهد گرفت؟
با پاسخ دهی به این پرسش‌ها می‌توانید شناخت خود از مشتریان و بازارتان را افزایش دهید.

مشتریان شما کجا هستند؟ اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای باز کردن یک کافی شاپ در منطقه دوبلین هستید، باید بدانید که بازار اولیه شما تا حد زیادی تابع میزان رفت و آمد در آن منطقه خواهد بود. با توجه به رقابت شدیدی که بین کافی شاپ ها وجود دارد و از آنجایی که مردم تمایلی به سفرهای دور ندارند، بنابراین بازار شما تا حد زیادی یک بازار محلی خواهد بود. به همین دلیل، در این مثال مکان فیزیکی کافی شاپ، نقش مهم و تعیین کننده ای در موفقیت دارد. در ضمن باید توجه داشته باشید در مناطقی که میزان تردد در آنان زیاد است، نرخ اجاره نیز بالا خواهد بود. بنابراین این عامل را نیز باید در برنامه ریزی های خود در نظر بگیرید. در نهایت، شما باید از رقبا نیز شناخت کافی داشته باشید، زیرا احتمال دارد که کافی شاپ های دیگری نیز در آن منطقه و اطراف آن وجود داشته باشد. این موضوع، الزاما یک چیز بد نیست. زیرا نشان می دهد که تردد در آن منطقه زیاد است. اما منطقه ای که در آن هیچ کافی شاپی وجود ندارد بدین معناست که در آنجا تردد چندانی صورت نمی گیرد. به مثالی دیگر در زمینه توسعه نرم افزار یا وب سایت های اینترنتی توجه کنید. در این زمینه ها، مدیران اغلب ابتدا مشتریان را جذب می کنند و سپس بر مبنای خواسته ها و اطلاعاتی که از آنان کسب می کنند، به ساخت و توسعه نرم افزار و یا طراحی وب سایت می پردازند. توسعه دهندگان ایرلندی، از همان روز اول، دارای چشم انداز جهانی هستند. زیرا بازار داخلی آنان، کوچک است. بنابراین باید مشتریان غیر ایرلندی را نیز مورد هدف قرار دهند. به عنوان مثال، نرم افزاری در حوزه استخدام را در سایت  Zartis.com و به قیمتی بر مبنای دلار (نه بر مبنای کرک ایرلند) ارائه می دهند.
اندازه بازارتان را برآورد کنید. هنگامی که اندازه واقعی بازارتان را برآورد می کنید، می توانید مطمئن باشید که مکان مناسبی را برای فعالیت انتخاب کرده اید. همچنین اگر به دنبال سرمایه گذار خارجی هستید، اندازه بازار می تواند به تصمیم گیری سرمایه گذاران درباره میزان سرمایه گذاری کمک کند. مثلا برای یک کافی شاپ، اندازه بازار، ترکیبی از مردم ساکن در آن منطقه، افراد ساکن در شعاع یک کیلومتری از آن و افرادی که از آن جا عبور می کنند، است. یک راه آسان برای برآورد اندازه بازار، انجام  تحقیقات بازار اولیه است. به عنوان مثال، شما می توانید به یک کافی شاپ بروید، یک قهوه سفارش دهید و تعداد مشتریان که در طی یک ساعت به آنجا مراجعه می کنند را محاسبه کنید. شما می توانید این کار را در بازه های زمانی مختلف و برای کسب و کارهای مختلف انجام دهید. پس از کسب این داده ها، می توانید طیف تقاضای مشتریان در یک خیابان به خصوص را ارزیابی کنید. برای تولیدکنندگان نرم افزار، اندازه بازار به محصول و ویژگی های آن بستگی دارد. در واقع طیف مشتریان فقط محلی نیست بلکه گسترده تر است ( و تا حد زیادی بستگی به میزان تقاضا، زبان وب سایت و نشان داده شدن در جستجوهای گوگل دارد). تعدادی از ابزارها هستند که می توانند برای ارزیابی میزان تقاضا استفاده شوند به عنوان مثال تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی، تعداد رقبا و غیره.

هر چقدر مشتریانتان را بیشتر بشناسید، بهتر می توانید نیازها و خواسته های آنان را درک کنید و پیام تبلیغاتی خودتان را متناسب با آنان تهیه کنید. در نهایت، به شما کمک خواهد کرد که یک چشم انداز گسترده تر داشته باشید.

نیازها و خواسته های مشتریانتان را بشناسید. شناختن نیازهای متفاوتِ گروه های مختلف مشتریان بسیار حائز اهمیت است. مشتریان یک کافی شاپ در یک ایستگاه قطار شلوغ، نیاز به ارائه خدمات سریع دارند. آنها می خواهند سریعا یک محصولی دریافت کنند و بروند. بنابراین یک کیوسک ساده می تواند برای این کار، مناسب باشد. اما مشتریان در یک کافی شاپ در داخل شهر، نیاز به جایی دارند که بتوانند در آن بنشینند و زمان زیادی صرف کنند. حتی برخی از آنان نیاز به وای فای دارند. محصول اصلی در هر دو محل ذکر شده (ایستگاه قطار و داخل شهر) یکسان و مشابه است، اما نحوه ارائه خدمات، تا حد زیادی متفاوت است. داشتن شناخت کافی از نیازهای گروه های مختلف مشتریان در نهایت موجب سودآوری می شود. برای توسعه دهندگان نرم افزار، این موضوع، متفاوت است. ابتدا نرم افزار (محصول اولیه) در دسترس افراد قرار می گیرد و بازخورد کاربران دریافت می شود و سپس تصمیم بر اضافه کردن ویژگی های جدید گرفته می شود، که ممکن است محصول نهایی، یک نسخه متفاوت باشد. بنابراین کاربران این قدرت را دارند که ویژگی های پیشرفته ای را برای محصول، انتخاب کنند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب تحقیقات بازار-هر چیز که باید در خصوص تحقیقات بازار بدانید مراجعه فرمایید.

یک طرح بازاریابی تهیه کنید. مکان، مهم ترین چیز در راه اندازی کافی شاپ و یک عنصر کلیدی از طرح کسب و کار است. با تهیه نام تجاری و آرم و نشان، بهتر می توانید محصولات و خدماتتان را به بازار عرضه کنید. مثلا در یک کسب و کار محلی، توزیع آگهی و چاپ آگهی در روزنامه محلی، می تواند نام تجاری شما را به مردم معرفی کند و بشناساند. رسانه های اجتماعی و تلفن های هوشمند نیز به طور فزاینده نقش مهمی می توانند در معرفی محصول شما به مردم داشته باشند. کاربران نیز به طور فزاینده ای تمایل به استفاده از نرم افزار های کاربردی برای پیدا کردن خدمات مورد نیازشان دارند. بنابراین یکی از نکاتی که توسعه دهندگان نرم افزارها و وب سایت ها باید بدان توجه کنند، شناسایی 5 تا 10 کلمه کلیدی است که این کار، میزان بازدید و ترافیک سایت را افزایش می دهد. تبلیغات کلیکی نیز می تواند یک راه کم هزینه باشد. بنابراین باید یک ترکیب کامل از فعالیت های بازاریابی را در قالب طرح بازاریابی آماده کنید. این طرح می تواند شامل تبلیغات چاپی و یا بازاریابی رسانه های اجتماعی باشد (مانند وبلاگ ها، توییتر، لینکدین و فیسبوک).

نتیجه گیری
از همان روز اول سعی کنید که مشتریانتان را بشناسید و بازارتان را به طور دقیق تعریف کنید. بعد از آن شما می توانید محصولتان را مطابق خواسته مشتریان به بازار عرضه کنید. این کار به شما اطمینان می دهد که با توجه به سطح تقاضایی که وجود دارد، هزینه های شما نیز تامین خواهد شد. هر چقدر مشتریانتان را بیشتر بشناسید، بهتر می توانید نیازها و خواسته های آنان را درک کنید و پیام تبلیغاتی خودتان را متناسب با آنان تهیه کنید. در نهایت، به شما کمک خواهد کرد که یک چشم انداز گسترده تر داشته باشید به عنوان مثال یک محصول جدید و یا خدمات رقابتی ارائه دهید.

منبع: سایت bplan

ترجمه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. . 

 
 

 

نظرتان را ثبت کنید