طرح توجیهی خدماتی - (Feasibility Study for Services)

طرح توجیهی خدماتی، تجزیه‌وتحلیلی است که درنهایت میزان موفقیت یک پروژه خدماتی را نشان می‌دهد.

  • 18 مهر 1395
  • 9218
طرح توجیهی خدماتی - (Feasibility Study for Services)

طرح توجیهی خدماتی، تجزیه‌وتحلیلی است که درنهایت میزان موفقیت یک پروژه خدماتی را نشان می‌دهد.

معیارهایی چون عوامل اقتصادی، فنی و حقوق و برنامه‌ریزی در سنجش این موفقیت مؤثر هستند. یک طرح توجیهی خدماتی، میزان عملی بودن یک ایده برای ساخت محلی برای خدمات‌ رسانی و یا هر ایده خدماتی در زمینه آموزش، درمان، سرگرمی، ورزش و... را مشخص می‌کند. مدیران پروژه با استفاده از طرح توجیهی، پتانسیل مثبت و منفی یک پروژه را قبل از سرمایه‌گذاری تعیین می‌کنند.

طرح توجیهی خدماتی، تجزیه‌ و تحلیلی است که درنهایت میزان موفقیت یک پروژه خدماتی را نشان می‌دهد. معیارهایی چون عوامل اقتصادی، فنی و حقوق و برنامه‌ریزی در سنجش این موفقیت مؤثر هستند. یک طرح توجیهی خدماتی، میزان عملی بودن یک ایده برای ساخت محلی برای خدمات‌ رسانی و یا هر ایده خدماتی در زمینه آموزش، درمان، سرگرمی، ورزش و... را مشخص می‌کند. مدیران پروژه با استفاده از طرح توجیهی، پتانسیل مثبت و منفی یک پروژه را قبل از سرمایه‌گذاری تعیین می‌کنند. تا در صورت کسب نتایج مساعد وقت و پول خود را برای این پروژه صرف کنند. از دید دیگری هم می‌توان به لزوم طرح‌های توجیهی برای تأمین اعتبار و یا جذب سرمایه‌گذار، اشاره کرد.

 

در این زمینه مفهومی تحت عنوان محدوده پروژه (The Project Scope) بیان‌کننده مشکلات و یا فرصت‌های یک پروژه است. درواقع طرح کامل و دقیق یک مسئله، نیمی از موضوع را حل می‌کند. این بخش باید کاملاً منسجم باشد. یک طرح درهم‌برهم از مشخصات پروژه، هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند. درواقع پروژه‌ای که بدون مرزبندی کار خود را آغاز کند هرچند هم بزرگ باشد دچار سرگردانی می‌شود و به‌ مرور زمان مشاهده می‌کنند که باوجود تلاش زیاد کارشان پیشرفتی نخواهد داشت.

 

فرایند تهیه و تدوین طرح توجیهی فنی اقتصادی بانکی

 

 

اجزای یک طرح توجیهی خدماتی:

·         توصیفی از کلیات ایده و چگونگی ارائه خدمات و سرویس‌ها

·         ارزیابی بازار: آیا خدمات مدنظر ما در حال حاضر ارائه می‌گردد؟ آینده این ایده چیست؟ آیا جای پیشرفتی در بازار برای این پروژه وجود دارد؟

·         ارزیابی فنی: جزئیات در مورد چگونگی ایجاد و ارائه خدمات به بهترین شکل. این جزئیات شامل محل، نیروهای کار و ... می‌شود.

·         ارزیابی مالی: یک طرح اولیه از مقدار بودجه و یا سرمایه اولیه موردنیاز. در این طرح باید مشخص شود که منبع این بودجه از کجاست؟ و یا فردی که سرمایه‌گذاری می‌کند تا چه مقدار سود خواهد کرد؟

·         امکانات سازمانی: توصیفی از شرایط حقوقی و قانونی کسب‌وکار. این توصیفات می‌تواند شامل اطلاعات مربوط به مؤسسان و پیشینه حرفه‌ای این افراد که به آن‌ها قدرت عملیاتی کردن این پروژه را می‌دهد، باشد.

 

برای ایجاد یک طرح توجیهی خدماتی در ابتدا به اطلاعات پایه‌ای احتیاج داریم که مجموع این اطلاعات مطالعات امکان‌سنجی مقدماتی (Pre-Feasibility Study) را تشکیل می‌دهد. در این مطالعات بیشتر جنبه‌های فنی و اقتصادی پروژه بررسی می‌گردد و قصد از ارائه این مطالعات جذب سرمایه‌گذاران است.

 

در ساده‌ترین شکل، یک طرح توجیهی خدماتی نه فقط برای ایجاد یک کسب‌وکار جدید نیست، بلکه برای توسعه آن نیز بکار می‌رود.

 

چند نمونه از طرح توجیهی خدماتی و گردشگری  انجام شده توسط موسسه مطاالعات راهبردی سپینود شرق:

  • طرح توجیهی خدماتی تجهیز و نوسازی خدمات فرودگاهی (مهرآباد و هاشمی‌نژاد)
  • طرح توجیهی خدماتی خرید و تجهیز کشتی اسیدکاری چاه‌های نفتی
  •  طرح توجیهی خدماتی ارتقاء هواپیمای ایران 140
  • طرح توجیهی خدماتی توسعه و تجهیز رستوران البرز
  • طرح توجیهی خدماتی احداث مجموعه تفریحی و شهربازی تبریز
  • طرح توجیهی خدماتی ساخت و بهره برداری یک فروند کشتی تفریحی کاتاماران (رستوران دریایی)
  • طرح توجیهی خدماتی پروژه هتل موناکوه

 

مشخصه‌های طرح توجیهی

 

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. .

 

نظرتان را ثبت کنید

مقاله ها

ویدئوهای مرتبط

همه خدمات

پروژه‌های مرتبط