سرمایه‌گذاری در تولید کاغذ بازیافتی حمایت‌هایی که صورت نمی‌گیرد

سرمایه‌گذاری در تولید کاغذ بازیافتی حمایت‌هایی که صورت نمی‌گیرد

این صنعت که یکی از جنبه‌های مختلف سرمایه‌گذاری سبز به حساب می‌آید

  • 7 تیر 1394
  • 5036
سرمایه‌گذاری در تولید کاغذ بازیافتی حمایت‌هایی که صورت نمی‌گیرد

این صنعت که یکی از جنبه‌های مختلف سرمایه‌گذاری سبز به حساب می‌آید

در گزارش پایانی سال گذشته صنعت بازیافت را به عنوان یکی از بخش های اولویت دار در سرمایه گذاری در سال 94 مطرح کردیم. از این رو در نظر داریم به طور جداگانه به بخش های مختلف این صنعت و فعالان آن سری بزنیم و از کم و کیف سرمایه گذاری در این حوزه ها گزارش هایی ارائه دهیم که تا حدی مشخص کننده فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف این صنعت است. در این گزارش بنا داریم به جنبه های مختلف سرمایه گذاری در بازیافت کاغذ و تولید کاغذ های بازیافتی بپردازیم که در ادامه پیش رو  دارید.

این صنعت که یکی از جنبه های مختلف سرمایه گذاری سبز به حساب می آید علاوه بر تأثیرات زیست محیطی، امروزه به یکی از بخش های مهم اقتصادی بدل شده است. گردش مالی فزاینده در این صنعت در سال های اخیر نشانگر اهمیت و جایگاه این حوزه در اقتصاد است.

در گزارش پایانی سال گذشته صنعت بازیافت را به عنوان یکی از بخش های اولویت دار در سرمایه گذاری در سال 94 مطرح کردیم. از این رو در نظر داریم به طور جداگانه به بخش های مختلف این صنعت و فعالان آن سری بزنیم و از کم و کیف سرمایه گذاری در این حوزه ها گزارش هایی ارائه دهیم که تا حدی مشخص کننده فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف این صنعت است. در این گزارش بنا داریم به جنبه های مختلف سرمایه گذاری در بازیافت کاغذ و تولید کاغذ های بازیافتی بپردازیم که در ادامه پیش رو  دارید.

***

کارخانه زیر 120 هزار تن صرفه اقتصادی ندارد

در حال حاضر حدود 120 شرکت مختلف در زمینه بازیافت کاغذ در کشور فعالیت می کنند که بیشتر این شرکت ها به تولید انواع مقوا و کاغذ هایی که در صنعت بسته بندی به کار می روند اشتغال دارند که در این فرآیند حدود 750 تا 800 هزار تن کاغذ بازیافتی در کشور تولید می شود. علاوه براین دو کارخانه چوب و کاغذ مازندران و کاغذ پارس نیز به تولید کاغذ در کشور اشتغال دارند که در مجموع 120 هزار تن دیگر بر این رقم می افزاید که این دو شرکت هم در سال های اخیر سرمایه گذاری خوبی در کاغذ های بازیافتی انجام داده اند.در حال حاضر بیشتر حجم کاغذ های وارداتی کاغذ های روزنامه و کاغذ های تحریر است که سطح تولید این نوع کاغذ ها در کشور کمتر از تقاضای بازار است. این در حالی است که به گفته شبیری، دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان کاغذ و مقوای کشور امکان تولید این نوع کاغذ ها در صنعت بازیافت و از کاغذ های بازیافتی در کشور وجود دارد اما به دلیل حجم سرمایه گذاری بالایی که نیاز دارد و حمایت هایی که از سوی دولت صورت نمی گیرد در حال حاضر سرمایه گذاری خاصی در این حوزه صورت نگرفته است. در شرایطی که امروزه در استاندارد های جهانی تولید زیر یک میلیون تن درسال اقتصادی نیست کل تولیدات کاغذ ما در کشور هنوز به این رقم نرسیده است. درخصوص میزان سرمایه گذاری این موضوع تا حد زیادی بستگی به نوع، کیفیت و مقیاس تولید دارد؛ بنابراین میزان سرمایه گذاری شما تا حد زیادی به نوع کاغذ تولیدی، مقیاس تولید و نوع ماشین آلات تجهیزاتی که در فرآیند تولید به کار می گیرید، بستگی دارد. از این رو می توانید باسرمایه گذاری یک میلیاردی تا 100 میلیاردی وارد این صنعت شوید. اما به اعتقاد کارشناسان این حوزه کارخانه های زیر 120 هزار تن تولید با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور صرفه اقتصادی ندارد.

برای سرمایه گذاری در این صنعت یک اصل مهم و اساسی مکان یابی مناسب است. احداث کارخانه های تولید کاغذ باید در مناطقی باشد که دسترسی مناسبی به مواد اولیه و آب داشته داشته باشند از این رو مناطق شمالی و جنوبی کشور که دسترسی مناسبی به آب دارند مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری است. درخصوص دوره بازگشت سرمایه بسته به حجم و سطح سرمایه گذاری می توانید روی چهار تا هشت سال حساب باز کنید. برای گرفتن مجوز ها هم باید سراغ ادارات متبوع وزارت صنعت، معدن و تجارت بروید.

منافع اقتصادی و غیر اقتصادی صنعت بازیافت

سیدطاهر شبیری، دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران درگفت وگو با «فرصت امروز» درخصوص منافع این صنعت می گوید: صنعت بازیافت پتانسیلی است که از طریق آن می توان پسماند های شهری، صنعتی و. . . را به کالایی قابل استفاده تبدیل کرد و از این حیث ارزش افزوده ای رادر اقتصاد به وجود می آورد و از سوی دیگر بخشی از مواد اولیه تولید در کشور را فراهم می کند. وی ادامه می دهد: از طرف دیگر در صنعت بازیافت از فرآیند جمع آوری و تفکیک تا تولید محصول حجمی از نیروی کار کشور وارد جریان اشتغال می شوند که با وجود مشکلاتی که در بحث اشتغال در کشور وجود دارد یک امتیاز مثبت برای این صنعت محسوب می شود، از این رو توجه به صنعت بازیافت امری ضروری است. از طرف دیگر بخشی از ارزش پول کشور که در پسماند کالای مصرفی بلوکه شده مجددا به جریان اقتصاد باز می گردد.

این کارشناس درخصوص منافع زیست محیطی صنعت بازیافت عنوان می کند: نقشی که صنعت بازیافت در حفظ محیط زیست دارد در هیچ صنعت دیگری قابل مشاهده نیست، بنابراین از این حیث هم می توان به این صنعت به عنوان یک صنعت سبز و طرفدار محیط زیست نگاه کرد.

توصیه های کارشناسی

شبیری می گوید: همواره شرایط اقتصادی کشور ما به نفع تجارت بوده از این رو شرایط رقابتی که تولیدکنندگان بتوانند با یک حجم سرمایه گذاری وسیع در یک توازن رقابتی با واردکنندگان کاغذ در کشور قرار گیرند، هیچ گاه میسر نشده است. از این رو سیاست گذاری های کلان اقتصادی شرایطی را رقم زده تا تجارت این بخش بیشتر از سرمایه گذاری در تولید صرفه اقتصادی داشته باشد بنابراین برای سرمایه گذاری در تولید با شرایط دشواری به لحاظ گرفتن تسهیلات، شرایط قیمت گذاری انرژی، فشار های دولتی و... سر و کار دارید ولی در زمینه های تجارت این بحث ها مطرح نیست.وی عنوان می کند: بزرگ ترین مشکل صنعت کاغذ در کشور کوچک بودن کارخانه های تولیدی در این زمینه است. از این حیث در شرایطی که ما در یک فضای رقابتی دراقتصاد جهانی قرار بگیریم باید ببینیم که وضعیت این تولیدکنندگان در کشور به چه صورت خواهد شد. دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با اشاره به موضوع توافق هسته ای و شرایط پساتحریم می افزاید: قرار گیری در فضای رقابت جهانی یعنی حذف بسیاری از محدودیت هایی که در واردات کالا وجود دارد. در چنین شرایطی سوال اصلی این است که آیا سرمایه گذاران داخلی امکان رقابت با غول های تولید و سرمایه گذاری دنیا مثلاً تولیدکنندگان چینی به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده کاغذ در جهان یا تولیدکنندگان اروپایی به عنوان کیفی ترین تولیدکنندگان کاغذ در جهان را دارند. قطعاً پاسخ منفی است.

شبیری در توصیه به سرمایه گذاران این حوزه می گوید: افرادی که قصد سرمایه گذاری در این صنعت را دارند باید در گام اول اطلاعات دقیق و کارشناسی از جنبه های مختلف تولید و سرمایه گذاری در این صنعت به دست آورند و در این مسیر می توانند از کمک های مشاوره ای کارشناسان این حوزه بهره مند شوند. در گام دوم باید به دنبال حوزه های جدید و فرصت های تازه در صنعت کاغذ باشند چرا که انتخاب کردن کالای مناسب برای تولید که مورد تقاضا و نیاز بازار باشد از تولید و سرمایه گذاری مهم تر است. در گام سوم باید به دنبال کیفیت در کار باشند تا بتوانند محصول خود را در بازار و در رقابت با کالاهای خارجی به فروش برسانند.

وی مکان یابی را یک اصل مهم برای راه اندازی یک کارخانه تولید کاغذ می داند و می افزاید: قرار گرفتن این کارخانه ها در مسیر ترانزیت می تواند مزیتی نسبی برای سرمایه گذاری در این بخش باشد. این کارشناس در پایان از تولید کاغذ روزنامه، کاغذ تحریر و کاغذ فیلتراسیون به عنوان فرصت سرمایه گذاری در این صنعت یاد می کند که امکان استفاده از مواد بازیافتی در همه آنها وجود دارد.
در صنعت بازیافت از فرآیند جمع آوری و تفکیک تا تولید محصول حجمی از نیروی کار کشور وارد جریان اشتغال می شوند که با وجود مشکلاتی که در بحث اشتغال در کشور وجود دارد یک امتیاز مثبت برای این صنعت محسوب می شود، از این رو توجه به صنعت بازیافت امری ضروری است. از طرف دیگر بخشی از ارزش پول کشور که در پسماند کالای مصرفی بلوکه شده مجددا به جریان اقتصاد  باز می گردد

منبع: روزنامه فرصت امروز


 

نظرتان را ثبت کنید