اکثر افراد تصور می‌کنند روبرو شدن با مشکلات در هر صنعتی امری طبیعی به حساب می آید و قابل پیش‌بینی نخواهد بود اما این تفکر کاملاً اشتباه است و می‌تواند ضررهای بسیاری را به بار آورد.

تهیه طرح توجیهی، انجام طرح توجیهی - طرح توجیهی شرکتهای دانش بنیان

  • 5 خرداد 1397
  • 8675
تهیه طرح توجیهی، انجام طرح توجیهی - طرح توجیهی شرکتهای دانش بنیان

برای اینکه یک پروژه در بهترین شکل خود انجام شود و فرد و مجموعه دچار ضرر و زیان نشوند باید یک طرح توجیهی مناسب تهیه شود تا تمامی مشکلات قبل از اینکه به مرحله ی اجرا برسند پیش بینی شوند

تهیه ی یک طرح توجیهی مناسب زمانی ضرورت پیدا می‌کند که فرد یا سازمان تصمیم داشته باشد یک پروژه را به مرحله‌ی اجرا برساند. قطعاً پروژه ای که از طرح توجیهی برخوردار نباشد از ریسک بالایی برخوردار خواهد بود

امروزه با وجود کسب و کارهای متعدد و یکسان برخورداری از یک ایده ی مناسب یکی از مهمترین عواملی خواهد بود که یک کسب و کار را میتواند متحول سازد. اما با یافتن یک ایده ی مناسب به طور حتم نمیتوان تضمین کرد که کسب و کار به موفقیت خواهد رسید و ممکن است قبل از دستیابی به هدف، پروژه با چالشهای مختلفی روبرو شود به طوری که ادامه‌ی آن امکان‌پذیر نباشد. در این بین قطعاً سرمایه‌گذاران و کسانی که به نوعی با پروژه درگیر بوده اند دچار ضررهای بسیاری خواهند شد و زمان و هزینه ی خود را از دست خواهند داد. اکثر افراد تصور می‌کنند روبرو شدن با مشکلات در هر صنعتی امری طبیعی به حساب می آید و قابل پیش‌بینی نخواهد بود اما این تفکر کاملاً اشتباه است و می‌تواند ضررهای بسیاری را به بار آورد.
برای اینکه یک پروژه در بهترین شکل خود انجام شود و فرد و مجموعه دچار ضرر و زیان نشوند باید یک طرح توجیهی مناسب تهیه شود تا تمامی مشکلات قبل از اینکه به مرحله ی اجرا برسند پیش بینی شوند و بتوان برای آن ها راه حل هایی را در نظر گرفت. تهیه ی طرح توجیهی فوایدی بسیاری خواهد داشت که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

مشخص کردن میزان ریسک در تهیه ی یک طرح توجیهی(امکان سنجی)


تهیه ی یک طرح توجیهی مناسب زمانی ضرورت پیدا می‌کند که فرد یا سازمان تصمیم داشته باشد یک پروژه را به مرحله‌ی اجرا برساند. قطعاً پروژه ای که از طرح توجیهی برخوردار نباشد از ریسک بالایی برخوردار خواهد بود و نمی‌توان از آینده ی آن مطمئن بود به همین علت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری روی پروژه مردد خواهند بود و قطعا نخواهند توانست تصمیم درست را در رابطه با پروژه اتخاذ کنند. به همین علت قبل از اینکه پروژه به مرحله ی اجرا برسد باید طرح توجیهی انجام بپذیرد.

 

 تحلیل حساسیت، تحلیل ریسک و نااطمینانی

 

عواملی برای شروع پروژه در انجام طرح توجیهی(Feasibility Study)


در طی فرایند تهیه ی یک طرح توجیهی تمامی عوامل برای اجرای یک پروژه در نظر گرفته می‌شود به طوری که بعد از تهیه‌ی طرح توجیهی بتوان این اطمینان را پیدا کرد که پروژه برای رسیدن به مرحله‌ی اجرا از تمامی شرایط برخوردار خواهد بود یا خیر. یک طرح توجیهی مشخص خواهد کرد که برای شروع یک کسب و کار چه ابزار و تکنولوژی هایی مورد نیاز است و در صورت برخوردار نبودن از آن چه مشکلاتی در انتظار پروژه خواهد بود؟

 

بررسی موارد قانونی در روند انجام طرح توجیهی 


یکی از مهمترین فواید تهیه ی طرح توجیهی توجه آن به قانون است به طوری که بعد از انجام آن این اطمینان حاصل می‌شود که از لحاظ قانونی پروژه با مشکلاتی مواجه نخواهد شد. در تهیه‌ی طرح توجیهی باید تمامی موارد قانونی مورد بررسی قرار گیرند. مثلاً بررسی شود ایده‌ی مورد نظر از لحاظ قانونی امکان ثبت را دارا خواهد بود یا طبق قوانین موردی را نقص نخواهد کرد؟ یا حتی ممکن است انجام پروژه نقص کننده‌ی حقوق شرکت یا افراد خاصی باشد و به همین دلیل امکان اجرای آن وجود نداشته باشد.
تمامی این موارد بعد از انجام طرح توجیهی مشخص خواهند شد و می‌توان این اطمینان را کسب کرد که پروژه بعد از اجرا با مشکلات قانونی دست و پنجه نرم نخواهد کرد و عوامل می‌توانند تمام تمرکز خود را فقط روی انجام پروژه بگذارند نه مشکلاتی که به علت عدم اگاهی به وجود آمده است!

 

برای آگاهی از  فرایند تهیه و تدوین طرح توجیهی فنی اقتصادی بانکی  این مطلب را مطالعه فرمایید.

 

بررسی امکان رقابت در بازار


امکان رقابت در بازار یکی از مهمترین عواملی است که باید حتی قبل از مطرح کردن ایده مورد بررسی قرار بگیرد اما به علت اینکه به سادگی قابل بررسی نیست افراد نمی‌توانند به تنهایی این کار را انجام دهند در این زمان تهیه ی طرح توجیهی می‌تواند تمامی عوامل موجود برای رقابت در بازار را مورد بررسی قرار دهد.
یکی از مهمترین مراحل در تهیه‌ی طرح توجیهی این است که قبل از هر کاری رقبایی که در کسب و کار مورد نظر وجود دارند شناسایی می‌شوند و بعد از آن به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهند گرفت که چقدر از بازار هدف را در اختیار خواهند داشت و چگونه می‌توان با توجه به پتانسیل‌هایی که در اختیار دارند با آن ها به رقابت پرداخت.
همچنین بازار هدف مورد بررسی قرار خواهد گرفت و مشخص خواهد شد چه جایگاهی برای ارائه‌ی محصولات و خدمات در بازار وجود خواهد داشت، کدام گروه از افراد جامعه به استفاده از محصولات مورد نظر علاقه نشان خواهند داد و چگونه می‌توان بیشترین تاُثیر را روی آن‌ها داشت.


دوره‌ی افت کسب و کار


یکی از مهمترین تحقیقات برای تهیه‌ی طرح توجیهی این خواهد بود که کسب و کارها در دوره‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرند و قبل از انجام پروژه بتوان از این موضوع اطمینان حاصل کرد که در چه فصل‌هایی می‌توان بیشترین تولید را داشت و در چه زمان‌هایی فروش به حداقل خواهد رسید. دانستن این موضوعات باعث می‌شود تا بتوان با انجام راهکارهای از پیش اتخاذ شده کاهش فروش را تحت کنترل قرار داد و برای روبرویی با آن آماده بود.

 

توصیه‌های لازم در یک طرح توجیهی


شاید این تصور وجود داشته باشد که در تهیه‌ی طرح توجیهی فقط پیش‌بینی‌های لازم صورت خواهد گرفت و یافتن راه‌حل‌ها به عهده ی کسانی خواهد بود که مسئولیت انجام آن را بر عهده دارند. اما بهتر است به این نکته توجه شود که یکی از مهمترین فواید طرح توجیهی ارائه‌ی توصیه‌های لازم برای روبرو شدن با مشکلات غیر‌قابل پیش‌بینی خواهد بود و در تمام مراحل تحقیق تدابیر لازم برای بهترین رفتار در کسب و کار مورد نظر ارائه خواهد شد.

به طور کلی در طی تهیه‌ی یک طرح توجیهی تمامی عوامل برای اجرای یک پروژه در نظر گرفته می‌شود و افراد می‌توانند از اجرای پروژه‌ی خود به بهترین شکل ممکن اطمینان داشته باشند. علاوه بر این با ارائه‌ی طرح توجیهی به سازمان‌ها، بانک ها، سرمایه گذاران و سایر افراد می‌توانند پروژه‌ی خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کنند و توجیه‌پذیر بودن آن را به اثبات برسانند.

مطالب پیشنهادی :

انجام مطالعات امکان سنجی برای راه اندازی بخش دانش بنیان در سازمان ها

 

تهیه طرح توجیهی فنی اقتصادی برای شرکت‌های دانش بنیان

موسسه دانش بنیان سپینود شرق به عنوان موسسه تجاری سازی طرح‌‌های شرکت‌های دانش بنیان از نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تائید صلاحیت شده است. این شرکت آمادگی خود را برای بررسی امکان سنجی (توجیهی فنی اقتصادی) طرح‌‌های شرکت‌های دانش بنیان به نحو احسن و براساس استانداردهای بانکی و بین المللی اعلام نماید.

 

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

نظرتان را ثبت کنید