چگونه برای کارخانه مکان یابی کنیم

اهمیت مکان یابی برای احداث یک کارخانه

  • 14 بهمن 1397
  • 6688
اهمیت مکان یابی برای احداث یک کارخانه

از مهم ترین عناصر به هنگام خرید یک سایت جهت احداث یک کارخانه بررسی مکان مناسب است.

در دسترس بودن نیروی کار ماهر، دسترسی به زنجیره تامین و البته مشوق های مالی، از جمله فاکتورهایی هستند که باید در مکان یابی بررسی شوند. در این مقاله، سه عامل مهم برای مکان یابی احداث یک کارخانه بررسی می شود.

از مهم ترین عناصر به هنگام خرید یک سایت جهت احداث یک کارخانه بررسی مکان مناسب است. به عنوان مثال برای انتخاب مکان مناسب باید نزدیکی به تامین کننده و مشتری هردو به یک اندازه در نظر گرفته شود تا بتوان نزدیک ترین محل را برای احداث کارخانه تعیین کرد.


در دسترس بودن نیروی کار ماهر، دسترسی به زنجیره تامین و البته مشوق های مالی، از جمله فاکتورهایی هستند که باید در مکان یابی بررسی شوند. در این مقاله، سه عامل مهم برای مکان یابی احداث یک کارخانه بررسی می شود.


دسترسی به مشتریان و زنجیره تامین


مکان یابی یکی از ارکان بسیار مهم و موثر در زنجیره تامین به حساب می آید.
رعایت حقوق مشتری از جمله نکاتی است که باید در هر کسب و کاری آن را رعایت کرد اما در شرایطی برخی از مشتریان نسبت به گروههای دیگر از اولویت بیشتری برخوردار هستند. به عنوان مثال اگر سهم خرید بیش از نیمی از محصولات شما متعلق به مشتریانی است که از لحاظ مسافت، فاصله بسیار دورتری نسبت به محل احداث کارخانه شما دارند، در اینصورت می توانید هزینه های ارسال و تحویل کالا را تقبل کنید تا بازار خود را از دست ندهید.


علاوه بر در نظر گرفتن بازار هدف در مکان یابی کارخانه، باید محل تامین کنندگان محصولات اولیه نیز بررسی شود. به عنوان مثال، فرض کنیم که بیش از نیمی از محصولات و مواد اولیه مورد استفاده شما فولاد است، بنابراین باید محل احداث کارخانه خود را در نزدیکی محلی انتخاب کنید که فولاد مورد نیاز خود را از آنجا تهیه می کنید. در اینصورت می توانید همیشه مواد اولیه خود را در مدت زمان کوتاهی تهیه کنید. از طرفی، ممکن است که محصول تولیدی به مواد اولیه خاصی نیاز داشته باشد و مدت زمان ارسال و دریافت آن به محل کار طولانی باشد، در اینصورت به حداقل رساندن فاصله بین محل احداث کارخانه و تامین کننده مواد اولیه از جمله مهمترین نکاتی است که می تواند زمان ارسال و تحویل محصول را به حداقل برساند.


2. تامین نیروی کار


تامین نیروی کار ماهر یکی از جدی ترین مسائل در هر کشوری به شمار می رود. حتی می توان گفت بر اساس آمارهای سال 2018 شرکت های بزرگی مانند Deloitte و سازمان موسسه های تولیدی آمریکا، بیش از 2 میلیون پست شغلی در واحدهای تولیدی در سرتاسر آمریکا تا ده سال آینده خالی خواهند شد.


دو علت اساسی کمبود نیروی کار
1. افزایش روز افزون تعداد بازنشستگان (2.7 میلیون نفر بر اساس گزارش های Deloitte تا سال 2018)

2. کمبود نیروی کار مناسب و با تجربه به همراه دانش فنی کافی برای جایگزین کردن بازنشستگان


البته طبیعی است که هیچ کشوری نمی تواند در برابر افزایش تعداد بازنشستگان مقابله کند.اما برای جلوگیری از این روند می توان از قوانینی مانند افزایش سن بازنشستگی و یا خدمات درمانی طولانی مدت استفاده کرد؛ اما از آنجایی که این کار تنها باعث تاخیر در جریان بازنشستگی می شود به همین منظور دولت ها و سیستم های آموزشی تمرکز خود را به روی بخش های دانش و فناوری، مهندسی و ریاضیات قرار داده اند تا بتوانند کمبود نیروی جایگزین برای بازنشستگان نسل قبل را جبران کنند. اما از آنجایی که شما زمان طولانی برای احداث کارخانه خود را ندارید باید بتوانید درک کلی نسبت به نیروی کار در دسترس در مناطق مختلف را بدست بیاورید. به عنوان مثال در برخی حالات ممکن است نرخ بیکاری کمتر از حد متوسط تعیین شده در کشور باشد که در این خصوص موضوع کمبود نیروی کار به طور کلی مورد توجه قرار می گیرد.


یکی دیگر از نکاتی که در مکان یابی کارخانه ها با توجه به تامین نیروی کار مناسب باید در نظر گرفت، نزدیکی به حداقل سه یا چهار مرکز آموزش عالی است این کار به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بخش زیادی از نیروی کار خود را با پذیرفتن کارآموز و آموزش به آنها تامین کنید. نزدیک بودن به مراکز آموزش عالی باعث می شود عده زیادی بعد از گذراندن دوره های کارآموزی خود به طور مستقیم در واحد تولیدی شما استخدام شوند. همچنین در مقابل نیز ممکن است رقبای زیادی در جذب نیروی کار با استعداد و با مهارت پیدا کنید. توصیه می شود که برای افزایش همکاری خود با سازمان های آموزشی و تثبیت جایگاه خود، برنامه ها و پروژه های تحقیقاتی به صورت مشترک بین کارخانه و موسسات آموزشی نیز برقرار کنید.


در نهایت در این بخش، باید از دیدگاه نیروی کار نیز مکان مورد نظر برای احداث کارخانه خود را بررسی کنید. مثلا چه عواملی می توانند باعث شوند که نیروی کار مورد نیاز شما در منطقه ای که برای احداث کارخانه خود برگزیده اید نقل مکان کرده و در آنجا مشغول کار و زندگی شوند.

 

برای روشن کردن این موضوع باید حداقل اقدامات زیر را انجام دهید:
I. بررسی هزینه زندگی در منطقه
II. بررسی پتانسیل رشد درآمد و شغل
III. مطالعه و بررسی کیفیت زندگی در منطقه (به عنوان مثال دسترسی به سیستم آموزشی، تفریحی و ...)
IV. محاسبه متوسط مسافت رفت و آمد


همانطور که راه اندازی سریع یک کارخانه اهمیت زیادی دارد. باید عملکرد آن در دراز مدت نیز در نظر گرفته شود. برای همین موضوع بسیاری از کارخانه داران هزینه های زیادی را صرف تهیه مکان مناسب می کنند تا بتوانند نیروی کار مورد نظر خود را راحت تر تامین کنند.

 

برای آشنایی با  فرآیند تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی در رویداد زیر شرکت کنید . 


3. مشوق های مالی


یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار در مکان یابی یک کارخانه، مشوق های مالی هستند. البته معمولا مکان یابی پروژه محدود به بودجه تعیین شده برای تهیه محل مناسب می شود اما در عین حال توصیه می شود تا مکان های مختلفی جهت شناسایی مشوق های مالی و دولتی مورد بررسی قرار بگیرند.


انتخاب مکان های دور افتاده به دلیل ارزان بودن ملک و زمین مورد نیاز برای احداث کارخانه نیز می تواند موجب افزایش هزینه های دیگری مانند حمل و نقل مواد اولیه و محصولات تولیدی بشوند که ادامه کسب و کار و روند تولید را قطعا با مشکل روبرو خواهند کرد. بعلاوه به دلیل دور بودن محل احداث باید بتوانید مشوق های زیادی را به کارمندان خود ارائه کنید تا بتوانید نیروی کار مجرب و با دانش فنی بالا را متقاعد به کار کردن در کارخانه خود کنید.


نتیجه گیری


مکان یابی احداث یک کارخانه به عوامل زیادی بستگی دارد. به عبارتی برای مکان یابی یک پروژه باید عوامل مهم و مورد نظر خود را به ترتیب اهمیت آنها اولویت بندی کنید. البته اولویت بندی نیازها کار آسانی به حساب نمی آید اما با زمان بندی مناسب و رسیدگی های پی در پی می توان بهترین مکان برای احداث پروژه را در نظر گرفت. بعد از انتخاب بهترین مکان برای احداث کارخانه خود می توانید سایر اقدامات اعم از ساخت سازه مورد نیاز، استخدام تیم مورد نظر، برنامه ریزی زمان تحویل و دریافت مواد اولیه و محصولات مورد نیاز را انجام دهید.

 

 

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

 

نظرتان را ثبت کنید