طرح توجیهی احداث مجتمع بین راهی، اقامتی و تفریحی کاشان

طرح توجیهی احداث مجتمع بین راهی، اقامتی و تفریحی کاشان

تاریخ پروژه : پاییز97
کارفرما :  آقای آب پیکران

طرح توجیهی احداث مجتمع بین راهی، اقامتی و تفریحی کاشان

 

طرح توجیهی احداث مجتمع بین راهی، اقامتی و تفریحی کاشان

 

 

سرزمین صدف کاشان، مجموعه ای تفریحی، اقامتی و خدماتی است که در حریم شهر مشکات و در 15 کیلومتری شهر کاشان واقع شده است.
زمین پروژه حدود 20 هکتار می باشد و ما بین آزادراه قم-کاشان و جاده قدیم قم-کاشان واقع شده است. فعالیتهایی که برای این مجموعه در نظر گرفته شده است اعم از مجتمع خدماتی بین راهی، رستوران، مجموعه ورزشی، استخر و سونا، پیست سوارکاری و زمین تنیس و همچنین تعدادی ویلای اقامتی برای خدمات رسانی به مسافران و گردشگران شهرستان کاشان می باشد. مجتمع بین راهی در نظر گرفته شده برای مجموعه در ردیف مجتمع های بین راهی تراز اول و رتبه یک می باشد که 15000 متر مربع زیربنا دارد. در این مجتمع خدماتی بین راهی، برای رفاه حال مسافران و تردد کنندگانی که از آزادراه و جاده قدیم قم- کاشان عبور می کنند، خدمات رفاهی با کیفیت و مطابق با استانداردهای بین المللی در نظر گرفته شده است. با توجه به رتبه بندی آزادراه قم- کاشان در میان پرتردد ترین شریان های اصلی کشوری، احداث یک مجتمع بین راهی درجه یک در جوار این آزادراه، فواید همه جانبه ای در بر خواهد داشت.
مجتمع های بین راهی، امروزه به عنوان عنصر اصلی خدمات رسانی بین جاده ای در آزادراههای اصلی یک کشور شناخته می شوند. این مجتمع ها، با فراهم کردن امکان توقف و استراحت برای مسافران، احتمال تصادفات جاده ای را به شدت کاهش می دهند و به عنوان عنصر مکث، درنگ و تنوع در جاده های کسالت بار و طولانی ایفای نقش می کنند. با افزودن کاربری های متنوع به این مجتمع ها، می توان محیط مفرح و شادی را برای کاربران فراهم آورد که کاربردی چند جانبه داشته باشد و سبب سوددهی اقتصادی شود. مسافران در این مکانها توقف می کنند، سوختگیری اتوموبیل خود را انجام می دهند، از فودکورت ها و رستورانهای با کیفیت و درجه یک اغذیه مورد نیاز خود راتهیه می کنند، از فروشگاههای برند خریدهای خود را انجام می دهند و در صورت امکان، از خدمات تفریحی موجود مانند شهربازی استفاده می کنند. به این ترتیب، رانندگی و سفر در جاده ای طولانی و کسل کننده، تبدیل به خاطره ای زیبا و به یادماندنی خواهد شد.
مطالعات امکانسنجی و طرح توجیهی سرزمین صدف کاشان توسط موسسه مطالعاتی سپینود شرق انجام گردید. در این مطالعات به بررسی بازار هدف استفاده کنندگان از خدمات مجموعه پرداخته شده است. هزینه های سرمایه گذاری برای احداث مجموعه و همچنین هزینه های عملیاتی برای نگهداری مجموعه در طی سال محاسبه و در نهایت، میزان سودآوری پروژه با توجه به کیفیت خدمات ، بدست آمد. طبق بررسی های انجام شده، احداث این مجموعه از نظر مالی به صرفه بوده و ارزش افزوده زیادی در بر خواهد داشت. بدین ترتیب، پروژه می تواند علاوه بر سوددهی مالی، فواید مثبت دیگری نظیر ایجاد محیطی مناسب برای گذران اوقات فراغت، ارتقاء سطح ورزش و تفریحات در منطقه و همچنین ایجاد بستر مناسب برای جذب گردشگر به شهرستان داشته باشد. به طور کلی، اجرا و بهره برداری از مجموعه تفریحی- خدماتی سرزمین صدف کاشان، به نفع شهروندان، مسئولین و ذینفعان پروژه خواهد بود.

نظرتان را ثبت کنید