طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید کاغذ از سنگ (کربنات کلسیم)

طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید کاغذ از سنگ (کربنات کلسیم)

کاغذ از سنگ نوع جدیدی از کاغذ و مقوا است که علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی‌های کاغذهای معمولی، مانند ورق‌های پلاستیکی در مقابل پارگی و پوسیدگی مقاوم بوده و کاملا ضد آب می باشد.

نام شرکت : سروش اندیشه سپاهان


 تاریخ پروژه: بهار 94


امروزه مصرف روز افزون کاغذ در کشور و در پی آن، ایجاد فشار بیش از حد بر جنگل ها و محیط زیست در سطح جهان، خود دلیلی بر ایجاد بار مالی بر دولت ها گردیده است که توجه و اهتمام به صرفه جویی و اصلاح الگوی تولید کاغذ برای تعدیل روند استفاده های افراط آمیز و بر خلاف اهداف توسعه پایدار، ضروری می باشد. از جمله پیامدهای منفی که در صورت عدم توجه و تغییرات اساسی در این حیطه به وجود خواهد آمد، با توجه به مصرف بیش از دو میلیون تنی کاغذ در کشور که بیش از 80 درصد آن از طریق واردات و با صرف هزینه بالایی صورت می پذیرد می توان به تخریب بیش از حد جنگل ها با مصرف ۳ تا ۶ متر مکعب از تنه درختان، به ازاء تولید هر تن خمیر کاغذ و آثار سوء و مخرب اقتصادی و زیست محیطی اشاره نمود.

بنابراین، ایجاد زیر ساخت های مفید و ارائه راهکارهای مفیدتر، برای مقابله با این روند مصرف افراط آمیز در برنامه ریزی های کلان پیش رو در افق های آینده امری غیر قابل انکار می باشد. علاوه بر این مقاومت و ضد آب بودن کاغذ از سنگ در تولید آن از 60 تا 80 درصد از پودر سنگ یا کربنات کلسیم) و مابقی مواد پلیمری و درصد کمی مواد افزودنی غیرسمی و قابل بازگشت در طبیعت استفاده می‌شود که از این جهت بر کاغذ معمولی ارجحیت دارد.
 

مشخصات فنی طرح توجیهی

کاغذ از سنگ نوع جدیدی از کاغذ و مقوا است که علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی‌های کاغذهای معمولی، مانند ورق‌های پلاستیکی در مقابل پارگی و پوسیدگی مقاوم بوده و کاملا ضد آب می باشد. کاغذ از سنگ در ضخامت‌های 65 الی 800 میکرون و در ابعاد استاندارد عرضه می‌گردد و در تولید کلیه محصولات چاپی که ماندگاری در آنها حائز اهمیت می‌باشد جایگزین مناسبی برای کاغذ و مقوای معمولی است. استفاده از آن در اقلام تبلیغاتی مانند کاتالوگ، کارت ویزیت، بروشور، پوستر، ساک خرید و هدایای مختلف موجب کاهش ضایعات و طول عمر تبلیغات چاپی می‌شود. مصرف کاغذ از سنگ جهت تولید محصولات اداری مانند انواع پاکت و فولدر که در محیط کار مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین پوشه‌های اداری که پس از سیر مراحل مختلف باید برای مدت طولانی بایگانی شوند یکی از کاربردهائی است که هم اکنون مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها، ارگان‌ها و مراکز مهم دولتی و شرکت‌های خصوصی قرار گرفته است. نقشه‌های جغرافیائی و کتابچه‌های راهنما و همچنین محصولات آموزشی مانند فلاش کارت‌ها و غیره بدلیل استفاده مکرر در معرض خرابی می‌باشند اما اگر برای تولید آنها از کاغذ سنگی استفاده شود تا مدت‌ها کیفیت مطلوب آنها حفظ و موجب رضایتمندی مشتری خواهد شد. یکی از کاربردهای بسیار مهمی که این کاغذ در کشور ما می‌تواند داشته باشد در زمینه بسته‌بندی سیمان است. مصرف دیگر این کاغذ در تولید ظروف یکبار مصرف است، این مواد چون دوستدار محیط‌ زیست است زود به طبیعت برمی‌گردد و آسیبی نمی‌رساند.

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق
 
لیست پروژه های طرح انجام شده در حوزه مصنوعات
 
خلاصه طرح توجیهی انجام شده

خط تولید دستگاه  کاغذ از سنگ

پروژه مرتبط

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم

نظرتان را ثبت کنید