طرح توجیهی (امکانسنجی) مایعات گاز طبیعی (NGL)

طرح توجیهی (امکانسنجی) مایعات گاز طبیعی (NGL)

طرح توجیهی (امکانسنجی) مایعات گاز طبیعی (NGL)

مایعات گاز طبیعی (NGL) اجزای گاز طبیعی هستند که به شکل مایعات از حالت گاز جدا می‌شوند. این جدایی در یک تاسیسات میدانی یا یک کارخانه فرآوری گاز از طریق جذب، چگالش، یا دیگر روش‌ها رخ می‌دهد. انواع مختلفی از مایعات گاز طبیعی و بسیاری از کاربردهای مختلف برای محصولاتNGL  وجود دارد. از جمله آن‏ها می‏توان به اتان، پروپان، بوتان و ایزوبنتان اشاره کرد. آن‏ها در تولید محصولات گوناگونی کاربرد دارند که پلاستیک، مواد اولیه پتروشیمی، سوخت خودرو و لاستیک از جمله آن‏ها است.

مایعات گاز طبیعی به عنوان محصولات جداگانه باارزش هستند و حذفNGL  از گاز طبیعی عملی سودآور است. مایعات در ابتدا از گاز طبیعی استخراج می‌شوند و سپس به اجزای مختلف تقسیم می‌شوند. مایعات گاز طبیعی، هیدروکربن‌ها هستند. یک هیدروکربن مولکول منحصرا از کربن و هیدروژن تشکیل شده‌است. به عنوان هیدروکربن‌ها، NGL ها به همان خانواده مولکول‌ها به عنوان گاز طبیعی و نفت خام تعلق دارند. متان، گاز مایع (LPG) و کاندیست مواد تشکیل‏دهنده گاز طبیعی هستند.

طرح توجیهی حاضر به بررسی طرح احداث NGL شرکت پالایش گاز شرکت یادواران خلیج فارس با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب در روز می‏پردازد.

نظرتان را ثبت کنید