طرح توجیهی مقدماتی پارک آبی سرپوشیده

طرح توجیهی مقدماتی پارک آبی سرپوشیده

تاریخ پروژه : تابستان 97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی پارک آبی سرپوشیده

کارفرما: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

محل پروژه: منطقه آزاد انزلی

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

صنعت گردشگری به عنوان یک فعالیت پویا و تأثیرگذار در توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع انسانی محسوب می‌شود که ضمن درآمدزایی و کارآفرینی بسیار گسترده از طریق ترکیب و به‌کارگیری همزمان منابع داخلی و خارجی، موجب نزدیک‌تر شدن ملل، اقوام و فرهنگ‌ها به یکدیگر نیز گردیده است.
برخورداري ايران از جاذبه‌های متنوع فرهنگي، تاريخي و طبيعي در كنار زیرساخت‌ها و تسهيلات رو به توسعه اين صنعت، گردشگری را از مزیت نسبی بسیار بالایی برخوردار كرده است كه در صورت دستیابی به جایگاه شایسته، می‌تواند رشد اقتصادی، بهبود اشتغال، و افزایش رفاه اجتماعی را به همراه بیاورد. استان گیلان به دلیل برخورداري از جنگل‌های سرسبز، میراث فرهنگی و تاریخی، وجود سواحل زیبا و آب و هواي مناسب داراي قابلیت‌های فراوانی در زمینه توسعه صنعت پردرآمد و اقتصادي گردشگري است. از اين رو رونق و توسعه صنعت گردشگري، از جمله اصلی‌ترین فعالیت‌های منطبق بر توان و قابلیت‌های طبیعی این استان به شمار می‌آید که نقش مهمی را در توسعه اقتصادي منطقه و افزایش اشتغال‌زایی ایفا می‌کند.
منطقه آزاد انزلی واقع در استان گيلان، تنها منطقه آزاد بخش جنوبی دریای خزر و مرکز اقتصادی شمال ایران با مساحت 8609 هکتار و 40 کیلومتر نوار ساحلی و جمعیت بیش از 30 هزار نفر است. همسایگی و ارتباط با بنادر شمالی دریای خزر و بازارهای بزرگ و پرجمعیت کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی، دسترسی به یکی از مهم‌ترین کریدورهای تجاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق ارتباط بندر کاسپین با بنادر باکو در آذربایجان، ترکمانباشی در ترکمنستان، آکتائو قزاقستان، و آستراخان روسیه، همچنین بهره‌گیری از ظرفیت حمل‌‌و‌نقل ترکیبی ریلی-دریایی و ظرفیت اتصال راه‌آهن ارومچی در چین به بندرآکتائو قزاقستان، برخورداری از آب‌وهوای معتدل، طبیعت جذاب، سواحل زیبای دریای خزر، مراکز تفریحی مانند مرکز تفریحی دریایی، اسکله قایقرانی تفریحی (مارینا)، آکواریوم، باغ پرندگان، مجتمع ورزشی، مجتمع‌های مسکونی، مراکز گردشگری مجهز، مجتمع‌های تجاری ظرفیت‌های بی‌نظیری را برای فعالیت در این منطقه فراهم کرده است.
اين منطقه در حال حاضر سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند و با ادامه روند سرمایه‌گذاری‌ها و تکمیل طرح‌های جدید در دست احداث در این منطقه آزاد، پیش‌بینی می‌شود ورود گردشگر به آن چند برابر خواهد شد که ظرفیت‌های مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از طرح‌های تفریحی گردشگري از جمله پارک آبی در اين منطقه فراهم می‌نماید.
علاوه بر این معافیت‌های مالیاتی 20 ساله بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، معافیت مالیات بر ارزش افزوده، مستثنی بودن از مقررات واردات و صادارت سرزمین اصلی، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار سهل و آسان نسبت به سرزمین اصلی، بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیت‌های اقتصادی سودآور در حوزه‌های مختلف از جمله طرح حاضر می‌باشد.
کل سرمایه‌گذاری احداث مجتمع گردشگری آبی و ساحلی-پارک آبی ساحلی در منطقه آزاد انزلی شامل 635,786 میلیون ریال سرمایه ثابت، 17,380 میلیون ریال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری، 8,374 میلیون ریال سرمایه در گردش و 106,418 میلیون ریال سود دوران مشارکت جمعاً حدود 767,957 میلیون ریال برآورد گردیده است. بر این اساس نرخ بازده داخلی طرح از دیدگاه کل سرمایه‌گذاری (IRR) معادل 34.60% و دوران بازگشت سرمایه 4.78 سال محاسبه شده است.

خلاصه طرح توجیهی مقدماتی احداث پارک آبی انزلی

 طرح توجیهی پارک آبی انزلی

 

نظرتان را ثبت کنید