طرح توجیهی مقدماتی تولید چیپس و فرآورده های سیب زمینی

طرح توجیهی مقدماتی تولید چیپس و فرآورده های سیب زمینی

تاریخ پروژه : بهار و تابستان 1395
کارفرما : سازمان برنامه و بودجه استان لرستان

طرح توجیهی مقدماتی تولید چیپس و فرآورده های سیب زمینی

 

معرفی محصول طرح توجیهی

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، چیپس سیب زمینی می باشد. کد آیسیکISIC مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زیر گروه ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی ها با کد 1513 قرار می گیرد و واحد سنجش آن تن می باشد.

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

سیب زمینی فرآوري شده به شکل چیپس، بیشتر به‌عنوان تنقلات مصرف می‌شود و خلال سوخاري شده بیشتر مصرف غذایی دارد البته چیپس سیب زمینی به‌عنوان مکمل غذاهاي گوشتی مصارف غذایی نیز دارد ولی عمدتا به‌عنوان تنقلات استفاده می‌شود در کشور ما طی سال‌هاي اخیر خلال سیب‌زمینی به شکل منجمد یا نیمه منجمد وارد بازار شده ولی هنوز کاملا جایگاه اصلی خود را در سبد غذایی مردم پیدا نکرده‌است البته با توجه به تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی مردم و درصورتی که کیفیت آین محصول به گونه اي باشد که بتواند جایگزین سیب زمینی هاي سرخ شده خانگی شود، پیش بینی می‌شود، این فرآورده در صورت معرفی صحیح و تولید با کیفیت بالا در سال‌هاي آینده با استقبال خوبی مواجه باشد.

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

در مورد سیب زمینی نیمه اماده باید گفت که روز به روز با ورود غذاهای آماده تمایل مردم به مصرف آن‌ها و نیاز به آن زیاد می شود. در اکثر خانه‌ها سیب زمینی سرخ کرده در کنار غذای مصرفی به وفور بوده و با افزایش مصرف فست فود و آماده‌سازی سریع این محصول در كنار كاربردهاي جديد اين محصول در غذاهاي خانگي، به نظر مي‌رسد روند مصرف آن در سال‌هاي آتي همواره با افزايش روبرو باشد. 

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی

مواد اولیه در این طرح شامل سیب زمینی، نمک و روغن می‌باشد. 

 

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح در ابتدا تامین نیاز داخل در بخش و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل به کشور عراق و همسایه‌های غربی ایران صادر خواهدشد.

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

(طرح توجیهی احداث واحد چیپس و سیب زمینی نیمه آماده (فرنچ فرایز

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهیchips2

 

محل‌های پیشنهادی اجرای طرح

بر اساس مطالعات آمایش انجام شده شهرستان درود و بروجرد مکان مناسبی جهت احداث کارخانه چیپس سیب زمینی می‌باشد. 

 

دانش فنی پروژه 

این پروژه دانش فنی پیچیده‌ای ندارد و شرکت‌های تولید کننده ماشین‌آلات تمامی اطلاعات لازم را در اختیار متقاضی قرار می‌دهند.

 

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی)بخش غذایی، کشاورزی و صنایع تبدیلی

بسته های سرمایه گذاری

 

نظرتان را ثبت کنید