طرح توجیهی مقدماتی تولید چرم با تکنولوژی روز

طرح توجیهی مقدماتی تولید چرم با تکنولوژی روز

تاریخ پروژه : بهار و تابستان 1395
کارفرما :   سازمان برنامه و بودجه استان لرستان

طرح توجیهی مقدماتی تولید چرم با تکنولوژی روز

 

معرفی محصول طرح توجیهی

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، تولید انواع چرم سبک و سنگین می‌باشد. کد آیسیکISIC  مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زیر گروه ساخت انواع چرم طبیعی با کد 1911 قرار می‌گیرد و واحد سنجش آن فوت مربع می‌باشد. 

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

به طور کلی بیش از 90% چرم تولید شده در جهان به مصرف تولید کفش، کیف، کمربند، پوشاک، مبلمان و کالاهای چرمی می‌رسد. علاوه بر این کاربردهای دیگری نیز برای چرم وجود دارد؛ از جمله ساخت ادوات موسیقی، پتوهای ضدحریق، واشر و بست، پوشش ابزارهای ظریف آزمایشگاهی، کاغذ پوستی (که بسیار مقاوم و با دوام است) لایی اندام مصنوعی، چوب بیلیارد، ساخت نوعی چکش که از عبور ذرات ریز غبار و خاک و حتی آب جلوگیری نموده و در عین حال قابلیت گذردهی خوبی دارد.

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

در دوره قاجار انواع چرم به مقدار زیاد در شهرهای ایران تولید می‌شد. همدان در این دوره مرکز مهم تولید نوعی چرم معروف به چرم همدانی بود که از پوست گوسفند تهیه می‌شد و در این دوره از جمله کارهایی که امیر کبیر در سال 1267 به نمایشگاه لندن فرستاد پوست بود. به علاوه در این دوره صادرات پوست و چرم از اغلب شهرهای ایران به روسیه و عثمانی و هند رونق بسیار داشت. علاوه بر همدان شهر‌های تبریز و اصفهان نیز در تولید و صادرات چرم سهم بسزایی داشتند. در عین حال به علت مسایل شرعی تجارت چرم‌هایی که توسط غیر‌مسلمانان تولید می‌شد در دست ارمنیان بود.

اولین کارخانه چرم‌سازی ایران در سال 1308 ش در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران، اصفهان و برخی شهرهای دیگر نیز کارخانه‌هایی تاسیس شد به طوری که در سال 1337 تعداد 22 کارخانه در ایران مشغول به کار بودند.

از سال 1362 در اطراف شهرهایی که از قدیم در تولید چرم فعال بودند مانند تهران و تبریز و مشهد، شهرک‌های صنعتی تولید این کالا راه‌اندازی شد که نام چرم‌شهر را بر این شهرک‌ها نهادند که وجود این شهرهای صنعتی به افزایش تولید چرم و کیفیت آن کمک شایانی نموده است به طوری که امروزه فقط در شهر تبریز سالانه 2,500,000 جلد چرم تولید می‌شود. 

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی 

مواد اولیه در این طرح شامل پوست خام سبک گوسفندی، پوست خام سنگین گاوی، چربیگیر، سولفور سدیم، آهک، سولفات آمونیوم، بی سولفیت سدیم، نمک، اسید فرمیک، اسید سولفوریک، کروم 33%، اکسید منیزیم، بی کربنات سدیم، ضدقارچ، فرمیات سدیم، رنگ top، سنیان، روغن و سنیان اکلرلتیک می‌باشد.

 

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح در ابتدا تامین نیاز داخل در و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل، محصولات صادر خواهندشد.

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث واحد تولید چرم با تکنولوژی روز

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی

 leather2

دانش فنی پروژه 

همان‌طور که در روش تولید اشاره شد، تولید چرم از پوست خام ملزم به عبور از مراحل مختلف است. این طرح با استفاده از تکنولوژی روز دنیا محصولی مرغوب و با کیفیت بالا به بازار ایران و جهان ارائه می‌کند.

 

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی) بخش مصنوعات

بسته های سرمایه گذاری

نظرتان را ثبت کنید