طرح توجیهی مقدماتی تولید پودرخون وگوشت واستخوان

طرح توجیهی مقدماتی تولید پودرخون وگوشت واستخوان

تاریخ پروژه : بهار و تابستان 1395
کارفرما : سازمان برنامه و بودجه استان لرستان

طرح توجیهی مقدماتی تولید پودرخون وگوشت واستخوان

 

معرفی محصول طرح توجیهی

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، پودر خون، گوشت و استخوان می‌باشد. کد آیسیکISIC  مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زیرگروه تولید و عمل‌آوری و بسته‌بندی تولیدات جانبی خوراکی (خوراک حیوان) کشتارگاه دام و طیور و بسته‌بندی آن‌ها با کد 1511 قرار می‌گیرد و واحد سنجش آن تن می‌باشد.

 

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

از آنجائي‌كه مصرف پروتئين‌هاي نباتي در جيره غذائي دام و طيور به تنهائي از لحاظ تعادل اسيدهاي آمينه گاهي با اشكالاتي مواجه مي‌شود بنابراين بايد از منابع پروتئين حيواني مختلف از جمله پودر خون، گوشت و استخوان در جيره غذائي دام و طيور استفاده نمود تجربه ثابت كرده است كه استفاده از اين گونه منابع از لحاظ اقتصادي نيز مقرون به صرفه است البته اين محصولات بعد از پودر ماهي از اولويت دوم برخوردار است.

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

موضوع استفاده از مازاد کشتارگاهی در تغذیه وام و طیور از دیرباز مورد توجه متخصصین تغذیه قرار داشته‌است و مخصوصاً پودر خون و گوشت را در سابق به‌عنوان منبع مهمی از عوامل ناشناخته رشد تصور می‌کردند زیرا مقداری از عناصر کمیاب و یا حتی ویتامین‌ها را که احتیاج به خود آن‌ها نیز در حیوان به خوبی شناخته نشده بوده به جیره وارد می‌کردند ولی طی تجربیات فراوان کمبود نسبی اسید آمینه‌های ضروری در پودر گوشت آشکار شد و به این ترتیب در مقایسه با آرد ماهی از نظر تأثیر رشد در جوجه‌ها کمتر مورد اهمیت قرار گرفت. معذلک به واسطه برخی از اسید آمینه‌های ضروری که کم و بیش در آن وجود دارد و همچنین به علت وجود مقدار فراوان فسفر و کلسیم و انرژی، امروزه انواع پودر تولیدی از ضایعات کشتارگاه را به‌عنوان مکمل غذائی در تغذیه طیور مصرف می‌نمایند.

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی 

مواد اولیه در این طرح شامل ضایعات گوشت، خون، ضایعات استخوان و بسته‌بندی می‌باشد.

 

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح در ابتدا تامین نیاز داخل در بخش و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل به کشور عراق و همسایه‌های غربی ایران صادر خواهدشد. 

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث واحد تولید پودر خون، گوشت و استخوان

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی

 blood powder

 

دانش فنی پروژه 

این پروژه دانش فنی پیچیده‌ای ندارد و شرکت‌های تولید‌کننده ماشین‌آلات تمامی اطلاعات لازم را در اختیار متقاضی قرار می‌دهند. بسياري از دستگاه‌هاي مورد نياز اين صنعت، مي‌تواند ساخت داخل باشد چرا که از تکنولوژي خاصي برخوردار نيستند. عملاً بين ماشين‌آلات مورد نياز اين صنعت بهتر است خردکننده استخوان از خارج از کشور تهيه شوند گرچه هرچقدر از کيفيت مورد نظر بکاهيم، تغيیر و تصرف در دستگاه‌ها مجاز خواهدبود. به هرحال براي تهيه ماشين‌آلات خارجي بايد تحقيقات مناسبي براي انتخاب کشور مبدا صورت گيرد ولي کشورهاي آلمان و دانمارک و ايتاليا به‌عنوان توليدکننده ماشين‌آلات صنعتي با کيفيت پيشنهاد مي‌گردد.

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی)بخش غذایی، کشاورزی و صنایع تبدیلی

بسته های سرمایه گذاری

نظرتان را ثبت کنید