طرح توجیهی مقدماتی تولید انجماد میوه وسبزیجات

طرح توجیهی مقدماتی تولید انجماد میوه وسبزیجات

تاریخ پروژه : بهار و تابستان 1395
کارفرما : سازمان برنامه و بودجه استان لرستان

طرح توجیهی مقدماتی تولید انجماد میوه وسبزیجات

 


معرفی محصول طرح توجیهی
محصول تولیدی پس از اجرای طرح، میوه و سبزیجات منجمد به روشIQF می باشد. کد آیسیکISIC مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زیر گروه عمل آوری و حفاظت میوه و سبزیجات از فساد با کد 1513 قرار می گیرد و واحد سنجش آن تن می باشد.


معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی
اغلب غذاهاي منجمد شده به روشIQF داراي سطح پائینی از سدیم بوده و احتیاج به مقادیر کمی از نگهدارنده‌ها دارند که همراه با مقدار کمی اسیدسیتریک براي کنترل رنگ، به کار می‌روند. این محصولات را می‌توان براي حداقل 30 روز در فریزر نگهداري کرد. با استفاده از این تکنولوژي، می‌توان هر سبزي و میوه‌اي را در تمام فصول سال با همان طعم تازگی و دلچسب، به‌صورت تک یا همراه با سایر غذاها مصرف کرد.


بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی
به دنبال صنعتی شدن جوامع فرهنگ استفاده از غذاهاي آماده يا نيمه آماده ترويج پیدا کرده است. فریز کردن و آماده کردن موادغذایی راهی عالی برای افزایش سهولت و افزودن به سرعت آماده‌کردن وعده‌های غذایی است. از آنجایی که نمی‌توان تمام مواد غذایی را تازه مصرف کرد باید از آن‌ها طوری نگهداری شود تا قابل مصرف بوده و کمتر خواص خود را از دست دهند. با به کار بردن روش‌هایی مانند انجماد، خشک کردن و دیگر روش‌ها می‌توان مواد غذایی را سالم نگه داشت. در روش نگهداری انجماد آسیب مواد غذایی در مقایسه با سایر روش‌های نگهداری کمتر است.
در هر روش نگهداری معمولاً از ارزش مواد غذایی کم می‌شود و بقیه ارزش‌های ماندگار در ماده به وسیله این روش‌ها باقی می ماند. برای نگهداری مواد غذایی بهتر است از انجماد سریع استفاده کرد چون کریستال‌های یخ کوچک و ریز هستند و باعث می شوند تا بافت مواد غذایی آسیب نبینند. دمای فریزرهای خانگی معمولاً نهایت درجه انجمادشان ۱۸ درجه زیر صفر است بنابراین در فریزرهای خانگی از انجماد کند استفاده می‌شود‌. در انجماد کند کریستال‌های یخ بزرگ‌تر هستند و دیواره سلولی مواد غذایی آسیب می‌بینند. انجماد هرچه قدر طولانی شود، ارزش غذایی کاهش پیدا می‌کند. مدتی پیش محققان اعلام کردند میزان ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های میوه‌ها و سبزی‌های منجمد بیشتر از محصولات تازه است و دلیل موجهی هم برای این موضوع مطرح کرده‌اند. به گفته این محققان بیشتر محصولاتی که به دست مصرف‌کننده می‌رسند مدت‌ها در انبارهای غذایی مانده‌ و خواص تغذیه‌ای‌شان را از دست داده‌اند. نگهداری از این مواد غذایی در یخچال باعث می‌شود همان باقیمانده مواد مغذی‌شان را هم از دست دهند. روش انجماد IQF بر روی سبزیجات و میوه‌ها می‌تواند این محصول را در حداقل زمان منجمد نماید. حسن این روش حفظ کیفیت بافت و طعم محصول منجمد در حد محصول تازه است.


مواد اولیه، کمکی و مصرفی
مواد اولیه تولید شامل انار،آلبالو ، گیلاس هلو، سیب،  نخود فرنگی، لوبیا سبز، باقالا، هویج، سبزیجات برگ‌دار، مواد بسته‌بندی و چاپ می‌باشد.


بازار هدف طرح توجیهی
بازار هدف طرح در ابتدا تامین نیاز داخل در بخش و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل به کشور عراق و همسایه‌های شرقی ایران صادر خواهد شد.


دانش فني پروژه طرح توجیهی
این پروژه دانش فنی پیچیده‌ای ندارد و شرکت‌های تولید کننده ماشین‌آلات تمامی اطلاعات لازم را در اختیار متقاضی قرار می‌دهند. سطح تكنولوژي و روش توليد در ايران و ساير كشورها مشابه و در اغلب محصولات كشاورزي شامل آماده‌سازي، شستشو، خرد كردن، آنزيم‌زدايي و ساير موارد مي‌شود. دستگاه انجماد سریعIQF قبل از خط بسته بندي در خط توليد قرار داده شده و محصول به صورت پیوسته وارد دستگاه انجماد سریع IQF شده و بلافاصله بسته‌بندي شده و راهي سردخانه مي گردد.

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد انجماد میوه و سبزیجاتدیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی
 
انجماد میوه و سبزیجات

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی


طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی)بخش غذایی، کشاورزی و صنایع تبدیلی

بسته های سرمایه گذاری

 

نظرتان را ثبت کنید