طرح توجیهی مقدماتی تولید الیاف شیشه

طرح توجیهی مقدماتی تولید الیاف شیشه

تاریخ پروژه : بهار و تابستان 1395
کارفرما :  سازمان برنامه و بودجه استان لرستان

طرح توجیهی مقدماتی تولید الیاف شیشه

 

معرفی محصول طرح توجیهی

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، الیاف شیشه می‌باشد. کد آیسیکISIC مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت با نام الیاف شیشه ذکر شده در زیرگروه ساخت شیشه و محصولات شیشه‌ای  با کد 2610412315 قرار می‌گیرد و واحد سنجش آن تن می‌باشد. 

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

تقریباً 90% از الیاف شیشه جهت تقویت ماتریس‌های گوناگون به کار می رود. منظور از ماتریس عبارت است ازگچ، سیمان، پلاستیک‌های ترموپلاستیک رزین و بیتومن. شاید بتوان گفت تولید قطعات فایبرگلاس و FRP بیشترین طیف کاربرد فرآورده‌های الیاف شیشه را تشکیل می‌دهد.

سایر موارد کاربرد الیاف شیشه عبارتست از فیلتراسیون‌، ساخت پارچه‌های نسوز و ساخت مدارهای چاپی. قایق و انواع شناورهای دریایی و اجزا و قطعات آن‌ها، طنابهای رطوبتی آب‌بندی صنعتی انواع قطعات و محصولات فایبر‌گلاس، ورق‌های پلی‌استر، عایق‌های رطوبتی‌، عایق حرارتی، فیبر نوری، وسایل ورزشی، ادوات نظامی و هوایی و اعضای مصنوعی بدن.

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

در گذشته‌ای نه چندان دور الیاف شیشه در ایران یک محصول نوظهور بود و اهمیت آن برای همه مشخص نشده‌بود در این سال‌ها یکی از مشتری‌های عمده این محصول دولت بود که برای پروژه‌های ساختمانی خود سفارش تولید می داده‌است. رفته رفته با تبلیغ و با شناخت بیشتر مردم نسبت به این محصول جدید و با آغاز کار کارخانجات و مؤسسات صنعتی بعد از سال 59 و با بازسازی کشور بعد از جنگ تحمیلی تقاضای این محصول در کشور به تدریج بالا رفت و باعث ازدیاد تقاضا برای این فرآورده صنعتی شد.

 امروزه مردم حتی برای عایق کاری واحدهای مسکونی خود از پشم شیشه استفاده می کنند. با عنایت به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و اشاعه فرهنگ مصرف درست انرژی‌های موجود در کشور و اهمیتی که جامعه اخیر به این مسئله از خود نشان می دهد و همچنین رشد ساختمان‌سازی و توسعه صنعتی کشور نیاز روزافزون و رو به رشد این محصول در کشور احساس می شود.

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی 

مواد اولیه در این طرح شامل SiO2، Al2O3، B2O3، CaO ، MaO ، Na2O+K2O ، TiO2، ZrO2و Fe2O3 می‌باشد.

 

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح در ابتدا تامین نیاز داخل و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل به کشور عراق و همسایه صادر خواهد‌شد.

دانش فنی پروژه 

در روند تولید محصولات در این طرح از تکنولوژی خاصی استفاده می¬شود و پس از بررسي‌هاي لازم مناسب‌ترين تكنولوژي كه با فرهنگ كاري و توانايي‌هاي بالقوه صنعت تناسب داشته باشد، انتخاب شده است. شرکت‌های تولید‌کننده ماشین‌آلات تمامی اطلاعات لازم را در اختیار متقاضی قرار می‌دهند. ماشین‌آلات درنظر گرفته شده برای طرح از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا بهره‌مند می‌باشد که با توجه به توانایی و دقت بالای این ماشین‌آلات در تولید از نظر تناسب دانش فنی با بازار هدف محصولات تولیدی طرح در آینده نیز مشکلی ایجاد نخواهدشد.

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث واحد تولید الیاف شیشه

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی(امکان‌سنجی) بخش مصنوعات

بسته های سرمایه گذاری

نظرتان را ثبت کنید