طرح توجیهی مقدماتی ایجاد مجتمع ها و شهرک های دام صنعتی-پرواری و شیری با مکان یابی

طرح توجیهی مقدماتی ایجاد مجتمع ها و شهرک های دام صنعتی-پرواری و شیری با مکان یابی

تاریخ پروژه : بهار و تابستان 1395
کارفرما : سازمان برنامه و بودجه استان لرستان

طرح توجیهی مقدماتی ایجاد مجتمع ها و شهرک های دام صنعتی-پرواری و شیری با مکان یابی

 


معرفی محصول طرح توجیهی
طرح مورد نظر پرورش دام ‌پرواری و شیری می‌باشد. کد آیسیک ISIC مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زیرگروه ساخت انواع محصولات لاستیکی  با کد 0121 قرار می‌گیرد و واحد سنجش آن راس می‌باشد.
 

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی
گوشت و شیر یکی از مواد غذایی انسان است. گوشت منبع غنی از انواع ویتامین‌هایB ، ترکیبات آلی و املاح معدنی از جمله آهن، روی، سدیم، کلر، منیزیم و… و شیر شامل پروتئین‌های (کازئین، آلبومین و گلوبولین) و مواد معدنی (کلسیم و فسفر) و...  تامین‌کننده نیازهای بدن انسان است.
شیر‌خام در تولید فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر پاستوریزه و هموژنیزه‌، ماست، خامه‌، کره‌، انواع پنیر کاربرد دارد. یکی از کاربردهای گوشت قرمز تولید فرآورده‌های گوشتی از قبیل کالباس‌های حرارت دیده، کالباس‌های خام کالباس‌های پخته، گوشت‌های عمل‌آوری، می باشد.


بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی
شیر، ماده غذایی ارزشمندی است که مصرف آن در تمام سنین توصیه می‌شود و در اغلب کشورهای توسعه یافته جهان، دولت‌ها برای مصرف این ماده غذایی ارزشمند یارانه‌‌های ویژه‌ای اختصاص می‌دهند. درحالی‌که میزان مصرف سرانه شیر در کشور حدود 100 کیلوگرم است، گفته می‌شود که میزان مصرف سرانه شیر در کشورهای توسعه یافته بیش از 300 کیلوگرم و در برخی کشورها مانند هلند، نروژ، سوئد، دانمارک و نیوزیلند بیش از 500 کیلوگرم است.
سالانه حدود 8.5 میلیون تن شیر در کشور تولید می‌شود و سال‌هاست که برای افزایش سرانه مصرف شیر به  متوسط جهانی یعنی 160 کیلوگرم در کشور تلاش می‌شود، اما به دلایل مختلف که شاید یکی از آن عوامل قدرت پایین خرید مردم باشد، دولت‌مردان هنوز نتوانسته‌اند به این هدف مهم نائل شوند. این عدم موفقیت در افزایش سرانه مصرف شیر درحالی اتفاق می‌افتد که کشور با یک معضل اساسی به نام پوکی استخوان مواجه است و بخش قابل ملاحظه‌ای از بروز این بیماری به سرانه مصرف شیر در کشور برمی‌گردد.
هر فرد برای تامین کلسیم روزانه خود باید روزانه بین ٦٠٠ تا ٨٠٠ گرم لبنیات کم‌چرب مصرف کند. نوشیدن یک لیوان شیر به‌عنوان صبحانه، نوشیدن یک لیوان مواد غذایی کامل و با ارزش است. مواد غذایی همین یک لیوان شیر، به سه بخش آب،‌ چربی و مواد جامد غیر چرب که شامل پروتئین‌های شیر (کازئین، آلبومین و گلوبولین) و مواد معدنی (کلسیم و فسفر) و لاکتوز است، تقسیم می‌شود.  هر لیوان شیر 250 میلی‌لیتر، حدود 315 میلی‌گرم کلسیم دارد که 30 درصد کلسیم روزانه مورد نیاز بدن انسان را تامین می‌کند.
به هرحال پایین بودن سرانه مصرف شیر، به صرفه‌نبودن تولید برای دامداران و صنایع لبنی و کافی نبودن عدم توان خرید مردم از معضلاتی است که در جامعه با آن مواجه‌ایم.


مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی
مواد اولیه این طرح، شامل یونجه، سیلو ذرت، کنسانتره، کاه زیر پا، شیر خشک، بذر ذرت، بذر یونجه و اسپرم می‌باشد.
بازار هدف طرح توجیهی
بازار هدف طرح در ابتدا تامین نیاز داخل در بخش و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل به کشور عراق و همسایه‌های شرقی ایران صادر خواهدشد.
خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

طرح توجیهی دام صنعتی

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی
 dame-sanati


تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی)بخش غذایی، کشاورزی و صنایع تبدیلی

بسته های سرمایه گذارینظرتان را ثبت کنید