طرح توجیهی مقدماتی احداث  شهربازی و سافاری لند

طرح توجیهی مقدماتی احداث شهربازی و سافاری لند

تاریخ پروژه : بهار97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث شهربازی و سافاری لند

کارفرما:دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد
محل پروژه: منطقه آزاد قشم

 

کارفرما: سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح توجیهی

تفريح و سرگرمي از نيازهاي اساسي انسان است و عدم توجه به آن مي‌تواند صدمات جبران‌ناپذيري به پيكره روحي و رواني خانواده‌ها و جامعه وارد نماید. در هیاهو و شلوغی زندگی شهرنشینی امروز، نياز به مكان‌هايي جهت بازي، سرگرمي و هیجان بيش از پيش احساس مي‌شود و اختصاص مكان‌هايي برای تفریح و سرگرمی مي‌تواند تا حد زيادي در مرتفع كردن اين نياز اساسي نقش مهمي ايفا كند. اين در حاليست كه مقاصد گردشگري در همه سطوح همواره به دنبال غني سازي اوقات و تقويت بهانه هاي گذران اوقات فراغت گردشگري به طرق مختلف از جمله ايجاد جاذبه ها و محصولات گردشگري جديد و متمايز هستند.
طرح حاضر، بررسی امکان سنجی ايجاد مجموعه شهربازي روباز و سرپوشیده در كنار فضاي تفريحات هیجانی سافاری و بیابان گردی با اتوموبیل‌های آفرود می‌باشد که مي‌تواند تا حد زيادي به فراهم کردن محیطی تفریحی-سياحتي برای بازدیدکنندگان منطقه آزاد قشم كمك كند.
منطقه آزاد قشم با برخورداری از مزیت‌های جغرافیايی - اقتصادی فراوان در خلیج فارس و دریای عمان و دسترسی به آبهای آزاد و منابع وسیع اقتصاد دریا محور از یکسو و حاکمیت قوانین و مقررات انگیزشی و تسهیل گر فعالیت‌های اقتصادی در آن ازجمله معافیت‌های مالیاتی 20 ساله بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، معافیت مالیات بر ارزش افزوده، مستثنی بودن از مقررات واردات و صادرات سرزمین اصلی، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از سرمایه‌گذاری و فضای کسب وکار سهل و آسان نسبت به داخل كشور بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیتهای اقتصادی سودآور می‌باشد.
تنوع مورفولوژیکی، زیست‌شناختی، وضعیت زمین و موقعیت جغرافیایی خاص و جاذبه هاي مختلف طبيعي گردشگري در كنار خدمات تجاري بازرگاني و البته صنايع مختلف از جمله صنايع پتروشيمي و نفت و گاز و جمعیت جوان، ازجمله ویژگی‌های مهم قشم هستند.
این جزیره با دارا بودن 148،993 نفر جمعیت (طبق سرشماری سال 1395) و جاذبه های طبیعی بسیار، سالیانه بیش از 2 میلیون مسافر و گردشگر را به خود جذب می کند. این در حالی است که این گردشگران در کنار بازدید از مناظر طبیعی، می توانند از امکانات تفریحی و مهیج نیز استفاده کنند و اوقات خوش و خاطره انگیزی را برای خود و خانواده شان رقم زنند. احداث مجموعه شهربازی، پیست سافاری و آفرود در این جزیره، می تواند اقدامی ارزشمند در جهت ارتقاء و ایجاد جاذبه های توریستی- تفریحی در منطقه آزاد قشم به شمار آید.
یک شهربازی عموماً مجموعه‌ای کاملتر از یک زمین بازی ساده می‌باشد و در حقیقت مجموعه‌ای از دستگاه‌های سرگرمی است که با هدف فراهم نمودن اوقاتی خوش برای گروه زیادی از مردم به طور هم‌زمان، در کنار هم قرار گرفته‌اند. عبارت سافاری در اصطلاح رایج امروزی به معنی گشت و گذار در طبیعت، کویر و بیابان با اتوموبیلهای آفرود و به صورت سرعتی و هیجان انگیز است. در کنار هم قرار گرفتن این دو مجموعه در جزیره ی زیبای قشم می تواند فضای بسیار مناسب و جذابي برای گردشگرانی باشد که به قصد تفریح و سرگرمی به این جزیره سفر کرده اند. همچنین ساکنین جزیره قشم و استان هرمزگان بويژه جمعیت جوان که سهم عمده جمعیتی در استان هرمزگان را دارا هستند، از این تفریحات سالم بهره مند شوند.
هزینه‌های سرمایه‌گذاری کل برای راه‌اندازی این واحد خدماتی معادل 739,160 میلیون ریال شامل 7,015 میلیون ریال سرمایه در گردش 124,200 میلیون ریال سود دوران مشارکت و 607,945 میلیون ریال سرمایه‌گذاری ثابت طرح می‌باشد. در این خصوص نرخ بازده داخلی طرح از دیدگاه کل سرمایه‌گذاری (IRR) معادل %35.34 و دوران بازگشت سرمایه حدود 4.80 سال محاسبه‌شده است. بر اساس مطالعات انجام‌شده سرمایه‌گذاری برای احداث شهربازی در منطقه آزاد قشم از توجیه‌پذیری اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود.

خلاصه طرح

طرح توجیهی  شهربازی و سافاری

نظرتان را ثبت کنید