طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه کیف و کفش با مشارکت برندهای خارجی

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه کیف و کفش با مشارکت برندهای خارجی

تاریخ پروژه : تابستان 97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه کیف و کفش با مشارکت برندهای خارجی

کارفرما: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

محل پروژه: منطقه آزاد ماکو

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

صنعت تولید کیف و کفش در ایران از نمونه فعالیت¬هایی محسوب میشود که از سابقه‌ای نسبتاً طولانی برخوردار است. در گذشته، کیف و کفش تولیدی نه تنها تأمین‌کننده نیاز داخلی بازار بود، بلکه نمونه این اقلام و تولیدات، در بسیاری از بازارهای جهان نیز عرضه و به فروش می‌رسید. اما این روند در طول سالیان اخیر آن‌چنان که شایسته و مطلوب است، استمرار پیدا نکرد و در حال حاضر این صنعت با نارسایی‌هایی جدی مواجه شده است.
تحمیل آسیب‌های جدی به این صنعت در پی واردات بی‌رویه و عرضه کیف و کفشِ خارجی‌، احداث کارخانه تولید کیف و کفش باکیفیت مناسب با توجه به وجود بازار قابل‌ملاحظه داخلی و منطقه‌ای در مقایسه با سایر صنایع و دسترسی مصرف‌کنندگان داخلی به کالای بهتر و باکیفیت، اشتغال‌زایی و رابطه این صنعت با صنایع بزرگ و کوچک کشور و نزدیکی به بازار ترکیه توجیه‌پذیر به نظر می‌رسد.
صنعت کیف و کفش با توجه به اشتغال‌زایی بالا و تأثیر مستقیم بر اقتصاد و پیشرفت صنعت، نیاز به سرمایه کمتر در مقایسه با صنایع بزرگ دیگر همواره مورد توجه کشورهای بزرگ صنعتی است. با وجود تکنولوژی کشورهای خارجی و نیروی کار ارزان در منطقه می‌توان کسب‌وکار سودآوری را رقم زد و باعث توسعه تولید و همچنین صادرات به بازارهای همسایه شد.یکی از بهترین روش‌ها برای توسعه این صنعت جذب سرمایه‌گذار و شریک تجاری خارجی است که قوانین و مقررات منطقه آزاد ماکو نیز این امر را آسان‌تر کرده است.
منطقه آزاد ماکو با قرار گرفتن در دروازه زمینی مبادلات ایران با اروپا و همچنین قرار گرفتن در مرز ترکیه و برخورداری از بیش‌ترین جغرافیای تحت قلمرو خود، با تکمیل زیرساخت‌ها ازجمله احداث فرودگاه طی دو سال گذشته، به دنبال بهره‌گیری مؤثر از ظرفیت‌های خدماتی مرتبط با حمل‌ونقل و ترانزیت، پایانه‌های صادراتی مستقل، خدمات رفاهی و مجتمع‌های بین راهی و سایر خدمات حمل‌ونقلی بوده و به عبارتی توسعه ترابر محور در همه ابعاد آن در این منطقه مورد پیگیری جدی می‌باشد. ضمن آنکه مشوق‌هایی مانند معافیت‌های مالیاتی 20 ساله بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، معافیت مالیات بر ارزش افزوده، مستثنی بودن از مقررات واردات و صادرات سرزمین اصلی، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از سرمایه‌گذاری و فضای کسب‌وکار سهل و آسان نسبت به سرزمین اصلی، بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیت‌های اقتصادی سودآور در حوزه‌های مختلف می‌باشد.
هزینه سرمایه‌گذاری طرح حاضر حدود 386,248 میلیون ریال شامل 210,174 میلیون ریال هزینه ثابت، 22,550 میلیون ریال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری، 121,124 میلیون ریال سرمایه در گردش و 32,400 میلیون ریال سود دوران مشارکت می‌باشد. بر این اساس ارزش فعلی خالص با نرخ تنزیل 18 درصد حدود 182113 میلیون ریال بوده لذا نرخ بازده داخلی 29.84 درصد و دوره بازگشت سرمایه 4.88 سال می‌باشد. .لذا مطالعات انجام‌شده سرمایه‌گذاری در پروژه احداث کارخانه تولید کیف و کفش در منطقه آزاد ماکو از توجیه‌پذیری اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود.

خلاصه طرح

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید کیف و کفش با مشارکت برندهای خارجی

نظرتان را ثبت کنید

1 نظر

  • مجتبی حسینی 13 آذر 1399 - 11:21

    1