طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید کاغذ کرافت از کاغذ باطله

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید کاغذ کرافت از کاغذ باطله

تاریخ پروژه : زمستان 96
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید کاغذ کرافت از کاغذ باطله

کارفرما: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

محل پروژه: منطقه آزاد اروند

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

صنایع کاغذسازی یکی از صنایع اساسی تلقی می‌شود که با نیازهای حیاتی انسان پیوند خورده است.
در حال حاضر 9 کارخانه تولید کاغذ کرافت در ایران در حال تولید می‌باشند که ظرفیت اسمی تولید آن‌ها مجموعاً حدود 120 هزار تن می‌باشد. آمار واردات نیز نشان می‌دهد که متوسط سالانه حدود 35 تا 40 هزار تن کاغذ و مقوای کر افت به کشور واردشده است. آمار صادراتی این محصول طی سال‌های گذشته بسیار ناچیز معادل صفر می‌باشد. لذا بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر کاغذ کرافت تولیدی در کارخانه‌ها برای مصارف داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. سرانه مصرف انواع کاغذ در ایران حدود 18 کیلوگرم و سرانه مصرف کاغذ کرافت 2 کیلوگرم می‌باشد. لذا تقاضای سالانه حدود 170 هزار تن می‌باشد که این اختلاف بین تولید و تقاضا از طریق واردات تأمین می‌شود. بنابراین احداث واحدهای تولید کاغذ کرافت علاوه بر جلوگیری از واردات و خروج ارز از کشور باعث تأمین نیاز از داخل کشور می‌شود.
موقعیت ویژه جغرافیایی منطقه آزاد اروند و نقش کانال‌های ترانزیتی و استراتژیکی آن در تلاقی مسیرهای تجارتی و دسترسی آسان به راه‌های آبی بین‌المللی و همچنین مجاورت با دومین استان بزرگ عراق، بصره، که دروازه ورود تجارت به عراق و سپس مدیترانه محسوب می‌شود توجه روزافزون به این منطقه را به عنوان یک مکانیزم زیربنایی توسعه و انگیزش ارتباطات فرامنطقه‌ای و جلب عبور و مرور ترانزیتی، آشکار می‌سازد. عوامل فوق الذکر در کنار عواملی نظیر معافیت های مالیاتی 20 ساله، ورود مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات بدون عوارض گمرکی، صدور محصولات بدون پرداخت عوارض گمرکی، تسهیلات ویژه جهت انتقال کالاهای تولید شده در منطقه به سرزمین اصلی، آزادی انتقال ارز به خارج از کشور بدون هیچگونه محدودیت و امکان مشارکت با سرمایه گذاران خارجی بدون محدودیت در نسبت مشارکت، نظر سرمایه گذار را برای سرمایه گذاری در این منطقه جلب کرده و این منطقه را جهت سرمایه گذاری جذاب می نماید.
ماده اولیه اصلی تولید کاغذ آب می‌باشد. لذا انتخاب مکان مناسب که بتواند این ماده اصلی را تأمین کند بسیار حساس می‌باشد. منطقه آزاد اروند با توجه به دسترسی به منابع آبی فراوان منطقه مناسبی برای احداث این طرح می‌باشد.
امکان صادرات محصول، قابلیت تأمین انرژی و آب، امکان تأمین مواد اولیه (ضایعات و واردات از کشورهای همسایه)، وجود نیروی کار ارزان، مزایای منطقه آزاد (معافیت‌های گمرکی و مالیاتی‌) از مزایای منطقه آزاد اروند برای تولید کاغذ کرافت می‌باشد و نیاز به صنعت بسته‌بندی را در این منطقه روزافزون کرده است. همچنین به دلیل خرماخیز بودن منطقه و فراوانی ضایعات نخل خرما نظیر برگ و پوسته درخت احداث کارخانه تولید کاغذ کرافت توجیه‌پذیر به نظر می‌رسد.
در سطح کشور تعداد 59 جواز تأسیس برای انواع کاغذ کرافت با ظرفیت اسمی 550,592 تن وجود دارد اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که ظرفیت عملی تولید این واحدها 70 درصد ظرفیت اسمی آن‌ها حدود 385 هزار تن می‌باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار اصلی صادرات کاغذ کرافت کشور عراق می‌باشد. لذا منطقه آزاد اروند با توجه به نزدیکی به بازار صادراتی می‌تواند مکان مناسبی برای اجرای طرح حاضر باشد.
هزینه‌های سرمایه‌گذاری کل برای راه‌اندازی این واحد تولیدی معادل 375,798 میلیون ریال شامل 108,048میلیون ریال سرمایه در گردش، 32,400 میلیون ریال بهره دوران احداث و 235,349 میلیون ریال سرمایه‌گذاری ثابت طرح می‌باشد. لذا رخ بازده داخلي طرح، با در نظر گرفتن 10 سال عمر مفید 40.83 درصد دوره بازگشت سرمایه عادی 3.91 سال برآورد گردیده است

خلاصه طرح توجیهی احداث کارخانه تولید کاغذ کرافت از کاغذ باطله

طرح-توجیهی-تولید-کاغذ-کرافت

نظرتان را ثبت کنید