طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید انواع پوشاک با مشارکت برندهای خارجی

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید انواع پوشاک با مشارکت برندهای خارجی

تاریخ پروژه : بهار 97
کارفرما : سازمان مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید انواع پوشاک با مشارکت برندهای خارجی

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

محل طرح: منطقه آزاد ماکو

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

صنعت پوشاک با توجه به اشتغال‌زایی بالا، تاثیر مستقیم بر پیشرفت صنعت و اقتصاد، و نیاز به سرمایه کمتر در مقایسه با صنایع بزرگ دیگر همواره مورد توجه کشورهای بزرگ صنعتی بوده است. این صنعت با 423 میلیارد دلار صادرات بیش از 55 درصد از صادرات صنایع نساجی و پوشاک جهان و 4 درصد از صادرات کالاهای صنعتی جهان و 2.5 درصد کل محصولات صادراتی جهان را شامل می‌شود. صادرات پوشاک ایران با مبلغ 64 میلیون دلار تنها سهم 0.02 درصد در صادرات پوشاک جهان را دارا می‌باشد. آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد بیشترین واردات غیررسمی ایران در زمینه‌ پوشاک از کشور چین است؛ به‌طوری که قاچاق پوشاک از این کشور حدود 80 تا 90 درصد واردات غیررسمی پوشاک را به خود اختصاص می‌دهد.
یکی از بهترین روش ها برای توسعه این صنعت جذب سرمایه‌گذار و شریک تجاری خارجی است که قوانین و مقررات منطقه آزاد نیز این امر را آسان‌تر کرده، زيرا با وجود تکنولوژی کشورهای خارجی و نیروی کار ارزان در منطقه می‌توان کسب و کار سودآوری را رقم زد و باعث توسعه تولید و همچنین صادرات به بازارهای همسایه شد.
منطقه آزاد ماکو با قرار گرفتن در دروازه زمینی مبادلات ایران با اروپا و همچنین قرار گرفتن در مرز ترکیه و برخورداری از بیشترین جغرافیای تحت قلمرو خود، با تکمیل زیرساخت‌ها ازجمله احداث فرودگاه طی دو سال گذشته، به دنبال بهره‌گیری مؤثر از ظرفیت‌های خدماتی مرتبط با حمل‌ونقل و ترانزیت، پایانه‌های صادراتی مستقل، خدمات رفاهی و مجتمع‌های بین‌راهی و سایر خدمات حمل‌ونقلی بوده و به عبارتی توسعه ترابر محور در همه ابعاد آن در این منطقه مورد پیگیری جدی می‌باشد. ضمن آنکه ظرفیت‌های موجود برای تأسیس مجتمع‌های کشت گلخانه‌ای محصولات با ارزش صادراتی، سرمایه‌گذاری در صنایع بسته‌بندی و صنایع فرآوری تکمیلی کشاورزی، منابع کانی‌های غنی غیرفلزی موجود در منطقه، ظرفیت توسعه صنعتی بر مبنای زنجیره تأمین در کشورهای همسایه به‌ویژه ترکیه، معافیت مالیاتی 20 ساله برای کلیه فعالیت‌ها و در تمام زمینه‌ها، امکان مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی بدون محدودیت در نسبت مشارکت و امکان سرمایه‌گذاری صد درصد خارجی، ورود مواد اولیه و قطعات و ماشین‌آلات واحد‌های صنعتی و تولیدی بدون پرداخت عوارض گمرکی و تضمین کامل سرمایه‌های خارجی توسط دولت، بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف می‌باشد.
مزایای منطقه آزاد ماکو برای تولید پوشاک:
• واقع شدن در کریدور شرق- غرب و نزدیکی به بازار اروپا (شاهراه ارتباط ترانزیتی) و دستیابی سریع، آسان و ارزان به بازارهای اروپا و آسیای میانه
• وجود نیروی کار با هزینه پایین
• همسایگی با کشور ترکیه و جمهوری خود مختار آذربایجان
• وجود بزرگ‌ترین و مهم‌ترین گمرک زمینی ایران با ترکیه (بازرگان)
• معبر گردشگران به مقصد کشور ترکیه و اروپا
• وجود زیرساخت‌های مناسب
هزینه سرمایه‌گذاری طرح حاضر حدود246,618 میلیون ریال شامل 106,099 میلیون ریال هزینه ثابت، 22,550 میلیون ریال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری، 99,969 میلیون ریال سرمایه در گردش و 18,000 میلیون ریال سود دوران مشارکت می‌باشد. بر این اساس ارزش فعلی خالص با نرخ تنزیل 18 درصد حدود 146,265.5 میلیون ریال بوده لذا نرخ بازده داخلی 32.74 و دوره بازگشت سرمایه 4.75 سال می‌باشد. بر اساس مطالعات انجام شده سرمایه‌گذاری در پروژه کارخانه تولید انواع پوشاک در منطقه آزاد ماکو از توجیه‌پذیری اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود.

خلاصه طرح

طرح توجیهی مقدماتی احداث کارخانه تولید انواع پوشاک

نظرتان را ثبت کنید