طرح توجیهی مقدماتی احداث هتل در منطقه آزاد انزلی

طرح توجیهی مقدماتی احداث هتل در منطقه آزاد انزلی

طرح توجیهی مقدماتی احداث هتل در منطقه آزاد انزلی

کارفرما: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

محل پروژه: منطقه آزاد انزلی

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

در حال حاضر با توسعه مناطق آزاد و گسترش فضای تجارت و بازرگانی نیازهای بالقوه‌ای جهت احداث زیرساخت‌های کسب‌و‌کار از قبیل فضاهای اداری و تجاری ایجاد گردیده‌است. این نیازها زمانی پررنگ‌تر می‌گردد که تمایل توریست‌ها و گردشگران تفریحی و تجاری جهت اقامت‌های چند روزه افزایش می‌یابد. لذا احداث مراکز اقامتی مدرن در سطح بین‌المللی باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق صنعت توریسم و گردشگری می‌شود. از طرفی احداث چنین اقامت‌گاهایی باعث رونق اقتصادی منطقه و کاهش بیکاری در آن منطقه می‌شود.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد در بخش جنوبی دریای خزر و مرکز اقتصادی شمال ایران با مساحت 8609 هکتار و 40 کیلومتر نوار ساحلی و جمعیت بیش از 30 هزار نفر است. همسایگی و ارتباط با بنادر شمالی دریای خزر و بازارهای بزرگ و پرجمعیت کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی، دسترسی به یکی از مهم‌ترین کریدورهای تجاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق ارتباط بندر کاسپین با بنادر باکو در آذربایجان، ترکمانباشی در ترکمنستان، آکتائو قزاقستان، و آستراخان روسیه، همچنین بهره‌گیری از ظرفیت حمل‌‌و‌نقل ترکیبی ریلی-دریایی و ظرفیت اتصال راه‌آهن ارومچی در چین به بندرآکتائو قزاقستان، برخورداری از آب‌وهوای معتدل، طبیعت جذاب، سواحل زیبای دریای خزر، مراکز تفریحی مانند مرکز تفریحی دریایی، اسکله قایقرانی تفریحی (مارینا)، آکواریوم، باغ پرندگان، مجتمع ورزشی، مجتمع‌های مسکونی، مراکز گردشگری مجهز، مجتمع‌های تجاری ظرفیتهای بی نظیری را برای فعالیت در این منطقه فراهم کرده است. علاوه بر این معافیت‌های مالیاتی 20 ساله بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، معافیت مالیات بر ارزش افزوده، مستثنی بودن از مقررات واردات و صادارت سرزمین اصلی، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کارسهل وآسان نسبت به سرزمین اصلی، بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیت‌های اقتصادی سودآور در حوزه های مختلف از جمله طرح حاضر می‌باشد.
تردد حدود 11 میلیون دستگاه انواع خودرو در سال 1396 و حدود 9 میلیون دستگاه خودروی مسافری در سال 1395 که از مسیرهای خمام و رضوانشهر وارد بندر انزلی شده‌اند نشان می‌دهد که تمایل گردشگران برای تفریح و اقامت در بندر انزلی رو‌به بالای این منطقه به سرمایه‌گذاری رشد بوده و این امر نشان‌گر پتانسیل جهت ایجاد رفاه و تسهیل امور گردشگران تفریحی و تجاری دارد. لذا احداث مجتمع‌های اقامتی و توریستی در مناطق با ظرفیت گردشگر و توریست بالا، مانند مناطق توریست‌پذیر گردشگری یا مناطق تجاری می‌تواند نقش بسزایی در گسترش منطقه آزاد انزلی و درنتیجه افزایش اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری داشته باشد.
هدف از اجرای طرح احداث هتل 5 ستاره شامل خدمات اقامت، پذیرایی سه وعده غذایی اصلی شامل صبحانه، ناهار و شام در رستوران، میان وعده در کافی‌شاپ و داخل محل اقامت، خدمات تفریحی شامل سالن‌های ورزشی چندمنظوره، استخر و سونا و جکوزی، مرکز تفریحی کودکان، سالن نمایش و خدمات تجاری مانند سالن‌های همایش، اتاق کنفرانس و.... می‌باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری ثابت طرح حاضر حدود 845 میلیارد ریال بوده که با در نظر گرفتن حدود 2.6 میلیارد ریال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری‌، 12.2 میلیارد ریال هزینه سرمایه در گردش و حدود 75.6 میلیارد ریال هزینه سود دوران مشارکت، مجموع هزینه‌های سرمایهگذاری این طرح حدود 936 میلیارد ریال خواهد بود. دوره ساخت طرح 1 ساله و دوران بهره‌برداری از طرح 10 سال در نظر گرفته شده است. بر این اساس نرخ بازده داخلی سرمایه‌گذاری حدود 29.8 و نرخ بازده داخلی سرمایه‌گذار 34.5 درصد می‌باشد لذا دوره بازگشت سرمایه حدود 4.5 سال محاسبه شده است. بر اساس مطالعات حاضر سرمایه‌گذاری در پروژه احداث هتل در منطقه آزاد انزلی از توجیه‌پذیری اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود.

خلاصه طرح

طرح توجیهی هتل

 

 

نظرتان را ثبت کنید