طرح توجیهی مقدماتی احداث مجتمع گردشگری آبی و ساحلی- پارک آبی ساحلی

طرح توجیهی مقدماتی احداث مجتمع گردشگری آبی و ساحلی- پارک آبی ساحلی

تاریخ پروژه : تابستان 97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث مجتمع گردشگری آبی و ساحلی- پارک آبی ساحلی

کارفرما: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

محل پروژه: منطقه آزاد چابهار

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

صنعت گردشگری به عنوان یک فعالیت پویا و تأثیرگذار در توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع انسانی محسوب می‌شود که ضمن درآمدزایی و کارآفرینی بسیار گسترده از طریق ترکیب و به‌کارگیری همزمان منابع داخلی و خارجی، موجب نزدیک‌تر شدن ملل، اقوام و فرهنگ‌ها به یکدیگر نیز گردیده است.
در اين ميان گردشگری محدود به بازدید از جاذبه‌های طبیعی یا تاریخی نیست بلکه با اهداف مختلف و بازديد از جاذبه‌هاي گوناگون مانند دریاچه‌های مصنوعی و پارک‌های آبی را نیز شامل می‌شود که نقش مهمی در جذب گردشگران داشته و در سراسر جهان درحال‌توسعه اند. پارک‌های آبی بزرگ می‌توانند از عوامل و بهانه‌های ايستايي بيشتر گردشگران در مقاصد گردشگري باشند كه خود واجد آثار فراوان اشتغال‌زایی در آن‌ها نيز هستند. اين پارک‌هاي آبی، مکان‌هایی سرگرم‌کننده، مهیج و دارای بازی‌های آبی می‌باشند. به‌طورکلی می‌توان پارک‌های آبی را به دو دسته روباز و سرپوشیده تقسیم کرد. پارک‌های آبی روباز معمولاً در نقاط گرمسیری و پارک‌های سرپوشیده بیشتر‌ در داخل شهرهاي با آب و هواي چهار فصلی تأسیس می‌شوند كه منطقه آزاد چابهار آن را به عنوان يكي از فرصت‌های امروز منطقه آزاد چابهار به عنوان تنها منطقه آزاد واقع در دهانه اقیانوس هند با دسترسی به بازارهای شبه‌قاره هند و نیز قرار گرفتن آن در کریدور بین‌المللی هندوستان تا روسیه و اتصال آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد علاوه بر اينكه به دنبال تبدیل خود به مرکز سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت بین کشورهای مذکور می‌باشد، بلكه به دليل برخورداري از جاذبه‌های فراوان گردشگري، ميزباني از گردشگران داخلي و منطقه‌ای را نيز در دستور كار خود قرار داده است و از اين جهت سرمایه‌گذاری‌های متعددي در حوزه‌های زيرساختي و تسهيلاتي گردشگري اين منطقه در حال انجام است.
چابهار تنها منطقه آزاد ایرانی است که در ساحل اقیانوس قرار دارد و چون تحت تأثیر بادهای اقیانوسی است، هوای آن در تمام فصول‌ دلپذیر بوده و سردترین بندر ایران در تابستان و گرم‌ترین آن در زمستان است. همچنین وجود جاذبه‌های اکو توریستی، نرخ صعودی میزان جذب گردشگر و کمبود مراکز تفریحی با وجود جمعیت جوان و رو به رشد منطقه نیاز به ایجاد مرکز تفریحی را افزایش داده است. احداث پارک آبی علاوه بر فراهم‌سازی بستر اشتغال در منطقه آزاد چابهار، موجب افزایش ايستايي گردشگران و رونق اقتصادی منطقه، به دلیل تمایل رو به رشد بومی‌ها و گردشگران به استفاده از تفریحات آبی، سودآوری زیادی را نصیب سرمایه‌گذار می‌کند.
حاکمیت قوانین و مقررات انگیزشی و تسهیل گر فعالیت‌های اقتصادی در اين منطقه از جمله معافیت‌های مالیاتی 20 ساله بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، معافیت مالیات بر ارزش افزوده، مستثنی بودن از مقررات واردات و صادارت، سرزمین اصلی، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از سرمایه‌گذاری و فضای کسب‌وکار سهل و آسان نسبت به سرزمین اصلی نيز بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیت‌های اقتصادی سودآور از جمله پروژه حاضر و ديگر سرمایه‌گذاری‌های حوزه گردشگري اين منطقه می‌باشد.
کل سرمایه‌گذاری احداث مجتمع گردشگری آبی و ساحلی-پارک آبی ساحلی در منطقه آزاد چابهار شامل 476,048 میلیون ریال سرمایه ثابت، 17,380 میلیون ریال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری، 10,110 میلیون ریال سرمایه در گردش و 76,950 میلیون ریال سود دوران سرمایه‌گذاری جمعاً حدود 580,479 میلیون ریال برآورد گردیده است. بر این اساس نرخ بازده داخلی طرح از دیدگاه کل سرمایه‌گذاری (IRR) معادل 27.49% و دوران بازگشت سرمایه 5.59 سال محاسبه شده است. بر اساس مطالعات انجام‌شده سرمایه‌گذاری برای احداث مجتمع گردشگری آبی و ساحلی در منطقه آزاد چابهار از توجیه‌پذیری اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود.

خلاصه طرح

طرح توجیهی مقدماتی احداث مجتمع گردشگری آبی و ساحلی

لیست پروژه های بسته سرمایه گذاری مناطق آزاد  

نظرتان را ثبت کنید