طرح توجیهی مقدماتی احداث دهکده ورزشی با هدف  بازی های جام جهانی قطر

طرح توجیهی مقدماتی احداث دهکده ورزشی با هدف بازی های جام جهانی قطر

تاریخ پروژه : بهار 97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث دهکده ورزشی با هدف بازی های جام جهانی قطر

کارفرما:دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد
محل پروژه: منطقه آزاد کیش

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

دهکده‌های ورزشی مکان‌هایی برای اسکان تیم‌های ورزشی و ارائه خدمات مناسب برای تمرین و برگزاري ديدارهاي تداركاتي است. آب و هوای مناسب و امکانات ورزشی، سالن‌های ماساژ، استخر، جاده تندرستی، زمین‌های تمرینی ورزشی مختلف مناسب ورزش‌هایی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و غیره از جمله امکاناتی هستند که باید در دهکده‌های ورزشی وجود داشته باشند. طرح احداث دهکده ورزشی با هدف ارائه خدمات برگزاري اردوهاي آمادگي تیم‌های ورزشی در سطح بین‌‌المللی در منطقه آزاد کیش است.
بازی‌های جام جهانی فوتبال ٢٠٢٢در كشور قطر و کوچک بودن آن کشور و نزدیکی آن به منطقه آزاد كيش از يك سو و شرايط اين منطقه در برخورداري از زیرساخت‌ها و امكانات مناسب و رو به توسعه سفر و گردشگري از طرف ديگر ، فرصت بسيار مناسبي را براي بهره‌برداری مطلوب از اين رويداد جهاني در كيش ايجاد كرده است و به نظر می‌رسد تمام كسب و كارهاي مرتبط با سفر، گردشگري و البته ورزش در اين منطقه و جزاير اقماري آن می‌تواند در صورت تدبير هوشمندانه از مواهب اقتصادي رويداد جام جهاني ٢٠٢٢ قطر بهره‌های مناسبي داشته باشد. احداث دهکده‌های ورزشی مناسب و مطابق با استانداردهای جهانی، يكي از مهم‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود كه هم در رويداد جام جهاني و البته بعد از آن نيز براي تيم‌هاي ملي ايران و نيز ساير كشورها قابل بهره‌برداری بوده و بازگشت اقتصادي قابل‌توجهی نيز به سرمایه‌گذاران خود عايد خواهد كرد . امکانات مجموعه دهکده ورزشی به نحوی می‌تواند طراحي شود که در زمان‌هایی از سال که اردوهای تدارکاتی در دهکده ورزشی برگزار نمی‌شود، این مجموعه بتواند پذیرای عموم مردم اعم از ساکنان جزیره کیش و مسافرین و گردشگران باشد.از اين رو كيش به عنوان یکی از زیباترین مناطق ایران، با برخورداري از زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل هوایی و دریایی و افزایش ظرفیت فرودگاه بین‌المللی در حال توسعه، تا 8 میلیون مسافر، توسعه بندر و ترمینال مسافری مدرن، هتل‌ها، مراكز مسکونی و مکان‌های گردشگری مدرن، جاذبه‌ها و محصولات ارزشمند گردشگری دریایی، زیرساخت‌های سازگار با محیط‌زیست به یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری، تجاری و دریایی در منطقه تبدیل شده است و بی‌تردید برنامه‌های توسعه‌ای در اين منطقه نویدبخش آينده پررونق سفر و گردشگري در آن می‌باشد، می‌تواند به يكي از مراكز دائمي ميزباني اردوهای ورزشکاران داخلي و خارجي نيز تبديل شود. سالیانه تعداد زیادی از تیم‌های ورزشي اعم از فوتبال کشورمان به دلیل كمبود کمپ‌های استاندارد تمرینی در داخل کشور برای برگزاری اردوهای آمادگی و تدارکاتی، راهی کشورهای همسایه و دیگر کشورها می‌شوند و هزینه‌های زیادی بابت این اردوها به کمپ‌های خارجی می‌پردازند. احداث این دهکده ورزشی می‌تواند گامی مؤثري نيز در جهت جذب تیم‌های داخلی و جلوگیری از خروج ارز از کشورمان باشد. مزیت‌ها و مشوق‌های متعدد ناشی از برقراری نظام حقوقی و قانونی مناطق آزاد از جمله معافیت‌های مالیاتی 20 ساله و دائمی ارزش افزوده، مستثنی بودن واردات مواد اولیه و تجهیزات از مقررات عمومی واردات و صادرات کشور، عدم نیاز به ویزای قبل از ورود به منطقه برای اتباع خارجی، تضمین سرمایه‌گذاری خارجی، عدم محدودیت در درصد مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی، فضای کسب‌وکار مناسب‌تر و ... به طور حتم توجیه‌پذیری هرگونه فعالیتی را در این منطقه از جمله طرح حاضر را نيز مضاعف خواهد کرد.
سرمایه‌گذاری طرح حدود 1,380,302 میلیون ریال شامل 1,331,347 میلیون ریال هزینه ثابت، 4,180 میلیون ریال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری و 44,775 میلیون ریال سرمایه در گردش است که با احتساب حدود181,884 میلیون ریال سود دوره سرمایه‌گذاری، کل سرمایه‌گذاری طرح حدود 1,562,186 میلیون ریال می‌شود. لذا بر این اساس نرخ بازده داخلی طرح حدود 28.8 درصد، دوره بازگشت سرمایه حدود 5.28 در سال 1403 و خالص ارزش فعلی طرح حدود 749,664 میلیون ریال می‌شود. بر اساس مطالعات انجام‌شده سرمایه‌گذاری در پروژه احداث دهکده ورزشی در منطقه آزاد کیش از توجیه‌پذیری اقتصادی برخوردار خواهد بود.

خلاصه طرح

طرح توجیهی مقدماتی احداث دهکده ورزشی در جزیره کیش

نظرتان را ثبت کنید