طرح توجیهی مقدماتی احداث دهکده ساحلی هندورابی

طرح توجیهی مقدماتی احداث دهکده ساحلی هندورابی

تاریخ پروژه : بهار 97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث دهکده ساحلی هندورابی

کارفرما:دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد
محل پروژه: منطقه آزاد کیش

 

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

صنعت گردشگری در مناطق برخوردار از جاذبه‌های گوناگون فرهنگی، تاریخی و طبیعي بکر، به بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری به عنوان گسترده‌ترین، متنوع‌ترین، زودبازده‌ترین و پویاترین صنعت خدماتی در جهان تبدیل شده است.
گردشگری، در ایران صنعتی نوپا محسوب می‌شود و به رغم وجود مزایای رقابتی متنوع، این صنعت سهم کوچکی در اقتصاد ایران داراست؛ بنابراین، می‌تواند فرصت‌های ناب بسیاری را در اختیار کشور و سرمایه‌گذاران قرار دهد. در اين ميان دریا‌ها و سواحل، پتانسیل فوق‌العاده‌ای در جذب گردشگر و آثار مختلف اقتصادي و اشتغال‌زایی دارند و می‌توانند بخش بزرگی از اهداف اقتصادی کشور را محقق سازند. به طوری که علاوه بر ایجاد ارزآوری، درآمد‌زایی، ایجاد اشتغال، تأمین نیازهای ساکنان بومی و بسیاری از مزایای اقتصادی دیگر، به حفظ و ثبات بافت جمعیتی شهرهای ساحلی نیز قوام بخشند.
خلیج‌فارس به عنوان سومین خلیج بزرگ دنیا که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه‌جزیره عربستان قرار دارد با داشتن 130 جزیره بزرگ و کوچک مکان بالقوه مناسبی برای توسعه فعالیت‌های گردشگری است. در این میان جزیره هندورابی که از جزاير اقماري جزيره کیش است از نظر سیاحت و گردشگری استعدادهای بسیاری دارد. ساحل بسيار زيبا، آب، خاک، هوای مناسب و نزدیکی جغرافیایی به تمام جاذبه‌ها و امكانات جزیره کیش از جمله جاذبه‌های اين جزيره است كه وجود فرودگاه و بندر اختصاصي نيز امكان بهره‌گیری مناسب اقتصادي از اين ظرفیت‌ها را براي سرمایه‌گذاران به خوبي فراهم كرده است. عمق دریا در سواحل شرقی این جزیره بین ۸ ‏تا ۱۸ ‏متر متغیر است. ساحل شمالی این جزیره بسیار کم عمق، بین ۵ تا ۸ ‏متر بوده و سایت بسیار مناسبی برای اسنورکلینک و یا غواصی در شب می‌باشد. به علاوه از آثار باستانی این جزیره خرابه‌های قریه‌های «الدورات» و «الصراه» واقع در روستای باستانی هندورابی است. دژهای نظامی پرتغالی‌ها که مربوط به دوره صفویه است در نزدیکی روستای هندورابی قرار دارد. مناظر طبیعی هندورابی بسیار زیبا و مصفا است. همچنین تراکم مرجان‌ها در سواحل شمالی جزیره هندورابي آن را به زیستگاه بسیار مهمی در منطقه برای انواع آبزیان تبدیل کرده است.
مهم‌ترین ﺩﻏﺪﻏﻪ ﺍﺻﻠﯽ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺳﻔﺮ، وجود ﻣﮑﺎﻥ ﻣﻨﺎﺳﺒﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻗﺎﻣﺖ ﻭ ﺍﺳﮑﺎﻥ ﺍﺳت، در این راستا طرح حاضر احداث دهکده گردشگری ساحلی در هندورابی را مورد بررسی قرار می‌دهد. دهکده ساحلی به مجموعه‌ای با طراحی‌های نوین و خدمات رفاهی و تفریحی گفته می‌شود که در کنار و یا نزدیکی ساحل تأسیس شده باشد. امکانات دهکده ساحلی هندورابی هتل، رستوران، کافی شاپ، و مجموعه‌های فرهنگی، تفریحی و ورزش‌های آبی و ساحلی خواهد بود.
از سوی دیگر تأمین نیروی کار متخصص، انرژی، و حمل مصالح نیز چالش‌های پیش روی ساخت دهکده ساحلی هندورابی خواهند بود.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری ثابت طرح حاضر حدود 1,582 میلیارد ریال بوده که با در نظر گرفتن حدود 73 میلیارد ریال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری‌، حدود 77 میلیارد ریال هزینه سرمایه در گردش و حدود 227 میلیارد ریال سود دوران سرمایه‌گذاری، مجموع هزینه‌های سرمایه‌گذاری این طرح حدود 1,960 میلیارد ریال خواهد بود. دوره ساخت طرح 3 ساله و دوران بهره‌برداری از طرح 10 سال در نظر گرفته شده است. بر این اساس نرخ بازده داخلی سرمایه‌گذاری حدود 37.69 و نرخ بازده داخلی سرمایه‌گذار 37.69 درصد می‌باشد لذا دوره بازگشت سرمایه حدود 5.4 سال محاسبه شده است.بر اساس مطالعات انجام‌شده سرمایه‌گذاری در پروژه احداث دهکده ساحلی جزيره هندورابی منطقه آزاد کیش از توجیه‌پذیری اقتصادی برخوردار خواهد بود.
ضمن آنكه مزیت‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد از جمله معافيت دائم ماليات بر ارزش افزوده ، معافيت ٢٠ ساله ماليات بر درآمد ، مستثني بودن از مقررات واردت و صادرات ، امكان مشاركت سرمایه‌گذاران خارجي بدون محدوديت در سهم سرمایه‌گذاری و آزادي نقل و انتقال سرمايه و اصل سرمایه‌گذاری جذابيت و توجیه‌پذیری اين سرمایه‌گذاری را بالاتر خواهد برد.

خلاصه طرح

طرح توجیهی دهکده ساحلی هندورابی

نظرتان را ثبت کنید