طرح توجیهی مقدماتی احداث بیمارستان

طرح توجیهی مقدماتی احداث بیمارستان

تاریخ پروژه : بهار 97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث بیمارستان

کارفرما: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

محل پروژه: منطقه آزاد ارس

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

گردشگری پس از صنعت نفت و خودروسازی، سومین صنعت بزرگ جهان به شمار می‌رود. در این میان گردشگری سلامت به عنوان یکی از بزرگترین زیربخش‌های صنعت گردشگری، حاصل به هم پیوستن دو صنعت پر درآمد سفر و پزشکی در جهان است که کشور ما با دارا بودن سابقه طولانی در علوم پزشکی می‌تواند به جایگاه قابل قبولی در این زمینه دست یابد. طبق آمارهاي سازمان جهاني گردشگري به ازاي جذب هر 7 گردشگر خارجي يك شغل در هر كشور ايجاد مي‌شود كه اين عدد براي گردشگري سلامت به ازاي هر 4 نفر يك شغل است.
یکی از معیار‌های مهم در انتخاب محل درمان، علاوه بر نزدیکی وجذابیت مقصد، وجود فضایی مناسب برای همراهان بیمار در یک بیمارستان است. با رونق گردشگری سلامت و ایجاد بیمارستان‌ و هتل- بیمارستان‌های مدرن می‌توان از پتانسیل‌های حوزه سلامت کشور در ارائه خدمت به بيماران ساير كشورها استفاده کرد. با جذب گردشگران سلامت و ارائه خدمات مراقبتی منطبق با استانداردهای بین‌المللی سلامت و هتلداری و همچنین به‌کارگیری کادر متخصص، سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت به خصوص صنعت بیمارستان سودآور خواهد بود.
ايران داراي ظرفیت‌های متعددي جهت جذب گردشگر سلامت است از جمله بخش‌های درماني ناباروري يزد و تهران، دندان‌پزشکی، مراكز دياليز و انجام انواع جراحی‌های قلب، پلاستيك، چشم، و ارتوپدی در مشهد و تهران، انجام پيوند مغز استخوان، پيوند كليه و کبد در شيراز و خدمات طب دارويي گياهي همدان اشاره نمود. از نظر تقاضاي خارجي بخش گردشگر سلامت نیز می¬توان به موارد زير اشاره نمود:
• لغو رواديد با بيشتر كشورهاي آسياي ميانه و امكان تردد آسان
• نزديكي، سهولت و هم‌جواری با كشورهاي آسياي ميانه جهت استفاده از هتل بیمارستان‌های ايراني
• هزینه‌های بسيار پايين تر ارائه خدمات پزشكي در ايران در مقایسه با كشورهاي آسياي ميانه
• وجود كادر پزشكي و درمانی متبحر و مجرب در ايران
• فرهنگ و زبان مشترك يا نزديك با مردم آسياي ميانه
• تردد هیئت‌های تجاري، بازرگاني و فرهنگي بين كشورهاي منطقه با ايران
در حال حاضر منطقه آزاد ارس در حاشیه رود ارس در شمال استان آذربایجان شرقی و نزدیکترین محدوده در دسترس بازار تقاضای کشورهای آسیای میانه و قفقاز با تکمیل زیرساخت‌های مختلف خود در بخش های متعدد زیربنایی و حمل و نقل نقش مؤثری را در توسعه صنعتی و مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای حوزه قفقاز ایفا می‌کند. در این میان جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی فرهنگی فراوان گردشگری و راه‌آهن جلفا-تبریز به عنوان اولین و تنها راه‌آهن الکتریکی 100 ساله ایران که منطقه آزاد ارس را به کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، قفقاز، روسیه، دریای سیاه و اروپا در شمال و خلیج ‌فارس و دریای عمان در جنوب متصل می‌کند و ارتباط مستقیم با جمهوری های خودمختار نخجوان، ارمنستان و آذربایجان بستری بسیار ارزشمند برای فعالیت‌های مختلف اقتصادی و خدمات گردشگری محسوب می شود. از طرفی نزدیکی منطقه آزاد ارس با شهر تبریز و ظرفیت‌های تخصصی و علمی پزشکی آن، وجود شش مرکز آموزش عالی از جمله دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، پردیس دانشگاه تهران، پردیس دانشگاه تبریز، پردیس دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی با بیش از 12هزار دانشجو و اساتید متخصص در رشته‌های مختلف، پروژه احداث و تجهیز هتل بیمارستان در این منطقه باهدف توسعه گردشگری سلامت در جهت جلب و جذب بیماران از آسیای میانه پروژه موفقی ارزیابی می گردد. از طریق این سرمایه گذاری علاوه بر توسعه امکانات تخصصی درمان بیماران داخلی، می توان بیماران خارجی را نیز جذب و موجب ورود ارز و افزایش در آمدهای ارزی کشور شد. شایان ذکر است در حال حاضر فقط یک هتل- بیمارستان فعال در کشور وجود دارد لذا این پروژه‌ می‌تواند از اولین پروژه‌هایی باشد که در این زمینه در نزدیکی بازار وسیع منطقه ای احداث و بهره‌برداری خواهد شد. به این موارد باید معافیت‌های مالیاتی 20 ساله بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، معافیت مالیات بر ارزش افزوده مستثنی بودن از مقررات واردات و صادارت سرزمین اصلی، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار سهل و آسان نسبت به سرزمین اصلی به عنوان مشوقهای قانونی مناطق آزاد را نیز اضافه کرد که خود به تنهایی بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیت‌های اقتصادی سودآور در حوزه‌های مختلف می‌باشد.
کل هزینه سرمایه¬گذاری طرح مبلغ 567,241 میلیون ریال شامل 498,162 میلیون ریال سرمایه¬گذاری ثابت، 14,254 میلیون ریال سرمایه در گردش، 54,000 میلیون ریال سود دوران مشارکت است. در صورت تحقق مفروضات و پيش‌بيني‌هاي انجام‌شده در اجراي طرح، طرح مورد بررسي از سودآوري مطلوب برخوردار خواهد بود و نسبت‌هاي مالي در وضعيت مطلوب قرار داشته و نرخ بازده داخلي طرح (IRR)، با در نظر گرفتن 10 سال عمر مفید 27.59% درصد و دوره بازگشت سرمایه عادی 5 سال برآورد شده است. بر اساس مطالعات حاضر سرمایه‌گذاری در پروژه هتل بیمارستان ارس از توجیه‌پذیری اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود.

خلاصه طرح توجیهی احداث بیمارستان و هتل بیمارستان

طرح توجیهی احداث بیمارستان منطفه آزاد ارس

نظرتان را ثبت کنید