طرح توجیهی مقدماتی احداث باغ موزه پرورش گل و گیاه دارویی

طرح توجیهی مقدماتی احداث باغ موزه پرورش گل و گیاه دارویی

تاریخ پروژه : تابستان97
کارفرما : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

طرح توجیهی مقدماتی احداث باغ موزه پرورش گل و گیاه دارویی

کارفرما:دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد
محل پروژه: منطقه آزاد کیش

 

کارفرما:سازمان مناطق آزاد

چکیده طرح مقدماتی

امروزه صنعت توریسم یا جهانگردی به عنوان یکی از ابزارها و راهکارهای مناسب جهت کسب در آمد و شکوفایی اقتصادی دولت‌ها و ملت‌ها از یک سو و توسعه و آبادانی مناطق در نقاط مختلف دنیا از سوی دیگر مطرح است. به نحوی که این صنعت سومین پدیده اقتصادی پویا و در حال توسعه پس از صنایع نفت و خودرو به شمار می‌رود. با توجه به رشد روزافزون صنعت گردشگری در جوامع مختلف و تأثیر این صنعت بر روی اقتصاد جهانی و رفاه عمومی‌، توجه و سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار مورد توجه دولت‌ها و سرمایه‌گذاران خصوصی می‌باشد.
توسعه و گسترش استفاده از گياهان دارويي به نحوي است كه در بسياري از كشورها سرمایه‌گذاری در اين حوزه در حال افزایش است. ایران به دليل سابقه ديرينه در علوم طب و درمان و موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي یکی از بکرترین و مستعدترین مناطق برای پرورش و تولید انواع گیاهان دارویی محسوب می‌شود. عليرغم اينكه در گذشته از این ظرفیت طبیعی بهره‌برداری چندانی نمی‌شد، اما طی 10 سال گذشته کشت، پرورش و تولید اقلام دارویی، بهداشتی و آرایشی، مکمل‌های دارویی و خوراکی رشد چشمگیری داشته و شرکت‌های داروسازی نيز به این سمت گرایش پیداکرده‌اند.
امروزه باغ موزه‌های پرورش گياهان دارويي نه تنها به عنوان مراكز توليد و پرورش محصول بلكه به عنوان جاذبه‌های گردشگري مورد توجه می‌باشند كه مورد بازديد گردشگران زيادي قرار می‌گیرند.
در حال حاضر، منطقه آزاد كیش با برخورداري از زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل هوایی و دریایی و افزایش ظرفیت فرودگاه بین‌المللی در حال توسعه، تا 8 میلیون مسافر، توسعه بندر و ترمینال مسافری مدرن، هتل‌ها، مراكز مسکونی و مکان‌های گردشگری مدرن، جاذبه ها و محصولات ارزشمند گردشگری دریایی، زیرساخت‌های سازگار با محیط‌زیست به یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری، تجاری و دریایی در منطقه تبدیل شده است و بی‌تردید برنامه‌های توسعه‌ای در اين منطقه نویدبخش آينده پررونق سفر و گردشگري در آن می‌باشد. پروژه‌ی باغ موزه پرورش گیاهان دارویی در این منطقه با توجه به آب و هوای ویژه و شرایط اقلیمی خاص آن که زمینه را برای رشد گیاهان منحصربه‌فرد فراهم می‌کند، با كاركرد دوگانه خود فرصت سرمایه‌گذاری مناسبي می‌باشد كه می‌تواند ضمن ایجاد محیطی مناسب و دلپذیر برای تفریح گردشگران و استفاده‌ی مطلوب از فضای باغ که پوشیده از گیاهان بومی جزیره‌ی کیش خواهد بود، همزمان در جهت آشنایی بازدیدکنندگان بافرهنگ غنی طب سنتی ایران باستان و فرهنگ‌سازی برای استفاده صحیح و درست از گیاهان دارویی نيز قدم بر دارد و البته مواد اوليه داروهاي گياهي را نيز توليد كند.
هزينه سرمایه‌گذاری اين طرح حدود 439,663 میلیون ريال می‌باشد كه از اين ميزان حدود 363,552.89 میلیون ريال دارايي‌هاي ثابت،‌ معادل 4,180 میلیون ريال هزینه‌های قبل از بهره‌برداری، 62,104 میلیون ریال سود دوران سرمایه‌گذاری و 9,826 میلیون ريال سرمايه در گردش می‌باشد. لذا نرخ بازده داخلی طرح از دیدگاه کل سرمایه‌گذاری (IRR) معادل 33.86% و دوره بازگشت سرمایه عادی 4.91 سال برآورد شده است. بر اساس مطالعات انجام‌شده سرمایه‌گذاری در پروژه احداث باغ موزه پرورش گل و گیاه دارویی در منطقه آزاد کیش از توجیه‌پذیری اقتصادی برخوردار خواهد بود. ضمن آنکه مزیت‌ها و مشوق‌های متعدد ناشی از برقراری نظام حقوقی و قانونی مناطق آزاد از جمله معافیت‌های مالیاتی 20 ساله و دائمی ارزش افزوده، مستثنی بودن واردات مواد اولیه و تجهیزات از مقررات عمومی واردات و صادرات کشور، عدم نیاز به ویزای قبل از ورود به منطقه برای اتباع خارجی، تضمین سرمایه‌گذاری خارجی، عدم محدودیت در درصد مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی، فضای کسب‌وکار مناسب‌تر و ... به طور حتم توجیه‌پذیری هرگونه فعالیتی را در این منطقه مضاعف خواهد کرد.

خلاصه طرح

 طرح توجیهی مقدماتی احداث باغ موزه پرورش گل و گیاه دارویی

نظرتان را ثبت کنید