طرح توجیهی فنی اقتصادی تولید فرو سیلیسیوم با قابلیت تولید فرو سیلیکو منگنز

طرح توجیهی فنی اقتصادی تولید فرو سیلیسیوم با قابلیت تولید فرو سیلیکو منگنز

تاریخ پروژه : پاییز 98
کارفرما : شرکت پیام هونامیک(فرو سیلیسیوم خمین)

طرح توجیهی فنی اقتصادی تولید فرو سیلیسیوم با قابلیت تولید فرو سیلیکو منگنز

طرح توجیهی فنی اقتصادی تولید فرو سیلیسیوم با قابلیت تولید فرو سیلیکو منگنز

 

فروسیلیس و فروسیلیکو منگنز آمیژانی از آهن و سیلیس و منگنز می‌باشد که در فولادها برای اضافه کردن سیلیس از این آمیژان‌ها استفاده می‌شود. این امیژان از طریق حرارت دادن، احیا و ذوب سنگ آهن و سیلیس توسط کربن در کوره‌های قوس الکتریکی تولید می‌شود. نسبت ترکیبی فروسیلیس عمدتاً از 70 تا 90 درصد سیلیسیم و بقیه آهن است که البته عناصر ناخالصی نظیر منگنز، کروم، فسفر، گوگرد و آلومینیم در مقادیر کمتر از 5 درصد در فروسیلیس می‌توانند حضور داشته باشند.

 

 

طرح توجیهی فنی اقتصادی تولید فرو سیلیسیوم

 

عنصر سوم در فروسیلیس آلومینیوم می‌باشد. بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان فروسیلیس کشور کارخانه‌های فولادسازی و شرکت‌های ریخته‌گری هستند. نیاز صنعت کشور به فروآلیاژها از جمله فروسیلیس تا قبل از احداث شرکت‌های داخلی به طور کامل از طریق واردات تأمین می‌شد اما امروزه با احداث کارخانه‌های فروآلیاژ و همچنین گسترش صنعت فروآلیاژسازی در کشور ضمن تأمین قسمتی از نیاز داخلی به فروسیلیس، امکان صادرات فروآلیاژها نیز وجود دارد. در حدود ۹۰ درصد منگنز مصرفی در جهان در صنایع متالورژیکی نظیر تولید فولاد و آلیاژهای غیر آهنی مصرف می‌شود. صنایع باتری‌سازی با مصرف سالیانه ۴۰ الی ۵۰ هزار تن،‌ معادل ۷-۵ درصد کل مصرف در مقام دوم قرار می‌گیرند.

 

مصرف گسترده انواع فروآلیاژها در كشور، شايد در نگاه اول صنعت به‌خودی‌خود کم‌اهمیت جلوه نمايد. براي درک بهتر جايگاه اين صنعت کافي است کاربرد  فروسیلیس و فروسیلیکو منیزیم در صنايع بزرگ و استراتژيک مانند فولادسازي، صنایع مس و چدن و... و تأثیر مستقيم اين مواد بر محصولات توليدي در اين صنايع مدنظر قرار گيرد. با توجه به توسعه صنايع فولاد در کشور بازار مصرف بسيار خوبي براي اين مواد در کشور وجود دارد و در آينده نيز با توجه به توسعه صنايع فوق، بازار گسترده و رو به رشدي وجود خواهد داشت. بر اين اساس با توجه به توضيحات فوق‌الذکر توسعه صنعت فروآلیاژها علی‌الخصوص فروسیلیس در كشور و توليد این محصولات با گسترش صنايع فولاد و ساير صنايع امري ضروري می‌باشد.

طرح حاضر به بررسی طرح توجیهی فنی اقتصادی تولید فرو سیلیسیوم با قابلیت تولید فرو سیلیکو منگنز  متعلق به شرکت فروسیلیس خمین به ظرفیت 15000 تن می‏باشد.

 

نام کارفرما :شرکت پیام هونامیک(فرو سیلیسیوم خمین)

 

برای مشاهده ویدیو های اموزشی سایت موسسه سپینود شرق و  همچنین مقاله های سایت موسسه سپینود شرق قابل ملاحظه وبرای مشاهده تقویم سرفصل های آموزش و دوره های جدید امکانسنجی و طرح توجیهی در حوزه های محتلف به لینک های موردنظر مراجعه فرمایید .

 

مصوبه شستان فروسیلیس خمین

نظرتان را ثبت کنید