طرح توجیهی ارزیابی و صحه گذاری در طرح زنجیره‌ پایین دست استایرن منومر- بوتادین

طرح توجیهی ارزیابی و صحه گذاری در طرح زنجیره‌ پایین دست استایرن منومر- بوتادین

تاریخ پروژه : بهار 99
کارفرما : شرکت پتروشیمی پارس

طرح توجیهی ارزیابی و صحه گذاری در طرح زنجیره‌ پایین دست استایرن منومر- بوتادین

 

صنایع پتروشیمی، بخشی از صنایع شیمیایی است که فراورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند.  پلیمر یک مولکول بزرگ است که از زنجیره ها یا حلقه های زیر واحد تکرار پیوندی تشکیل شده است ، که به آنها مونومر گفته می شود.

 

پلی استایرن بوتادین پلیمری است با رنگ قهوه ای روشن که دارای قابلیت اشتغال پایین می باشد و از قابلیت کشسانی خوبی برخوردار نیست و در شرایط پلیمریزاسیون امولسیونی محلولی بدست می آید. SBR در مقابل سایش و ترک خوردگی مقاومت خوبی دارد اما در مقابل حلال های نفتی و روغن ها مقاومت کمی دارد.

 

رابر استایرن بوتادین یکی از مهمترین مواد در صنایع لاستیک می‌باشد. این پلیمر می‌تواند در تولید بسیاري از مواد به‌کار رود. تنها در مواردي‌که نیاز به مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، اکسیژن و دماي بالا باشد، استفاده از محصول مورد نظر مناسب نیست. این لاستیک، ماده اولیه اصلی در تولید تایر اتومبیل، کفش، تسمه نقاله، لوله‌هاي لاستیکی، وسایل ورزشی، اسباب­بازي و... به شمار می‌رود و بطور کلی نقش به سزایی در زندگی روزمره ایفا می‌کند. این ماده برخلاف لاستیک طبیعی محدودیت آب و هوایی و منطق‌هاي براي تولید نداشته و به همین دلیل جایگزین مناسبی براي لاستیک طبیعی به شمار آمده و استفاده از آن روند رو به رشدي دارد.

 

 

در این راستا شرکت شیمیایی صدف عسلویه با دارا بودن توان لازم، اقدام به احداث و بهره برداری کارخانه تولید پلیمر هیدروکربنی اشباع نشده SBR نموده است. شرکت مذکور با هدف تولید هدف تولید سالانه 136 هزار تن کائوچوی مصنوعی و با چشم انداز تامین خوراک برای بازار داخلی و جهانی تاسیس گردیده است .

 

 

کارفرما:شرکت پتروشیمی پارس

برچسب ها :

نظرتان را ثبت کنید