طرح توجیهی احداث مجتمع لجستیک(منطقه آزاد چابهار)

طرح توجیهی احداث مجتمع لجستیک(منطقه آزاد چابهار)

تاریخ پروژه : بهار99
کارفرما : شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس(سهامی عام)

طرح توجیهی احداث مجتمع لجستیک(منطقه آزاد چابهار)

طرح توجیهی احداث مجتمع لجستیک(منطقه آزاد چابهار)

 

 

خدمات لجستیک به مدیریت جریان کالا بین محل تولید و محل مصرف گفته می­شود. از خدمات یک مجتمع لجستیک می­توان به حمل‌ونقل، ثبت اطلاعات کالا، انبارداری، بسته‌بندی و جابه‌جایی کالا در داخل و خارج از مرزها اشاره کرد.

بر اساس گزارشات سازمان ملل نیمی از حمل‌ونقل جهان بین خاورمیانه و سایر نقاط جهان انجام می‌شود که تمامی این راه‌ها از طریق 3 کریدور صورت می‌گیرد و سهم ایران 2 کریدور از این راه‌ها است. جمهوری اسلامی ایران به لحاظ موقعیت ممتاز جغرافیایی در توزیع کالاهای منطقه‌ای ازجمله نقاط مورد توجه کشورهای تولید‌کننده و مصرف‌کننده کالا و شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی است.

 

 

طرح توجیهی احداث مجتمع لجستیک(منطقه آزاد چابهار)

 

 

 

منطقه آزاد چابهار به‌عنوان تنها منطقه آزاد واقع در دهانه اقیانوس هند با دسترسی به بازارهای شبه‌قاره هند و نیز قرار گرفتن آن درکریدور بین‌المللی هندوستان تا روسیه و اتصال آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد به دنبال تبدیل خود به مرکز سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت بین کشورهای مذکور می‌باشد. بهره‌گیری از منابع شیلاتی و دریایی نظیر جلبک‌های دریایی به‌عنوان یکی دیگر از قابلیت‌های منطقه و توسعه اقتصادی بخش‌های بالادست و پائین‌دست آن برای توسعه جامعه محلی برخوردار از تجربیات سنتی در این حوزه، بهره‌گیری از ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر مانند باد، خورشید، زمین گرمائی، امواج و غیره که از توانمندی‌های محیطی منطقه می‌باشد و تولید محصولات و تجهیزات وابسته به این بخش و تأمین انرژی موردنیاز بسیاری از صنایع، فعالیت‌های کشاورزی و خدماتی از این طریق، بهره‌گیری از ظرفیت‌های معدنی و استقرار صنایع فرآوری کانی‌های فلزی و غیرفلزی خود، ظرفیت‌های صنایع فولاد و مجتمع پتروشیمی نگین مکران، با تکمیل و توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل و منابع انرژی، به‌عنوان محورهای مهم برنامه‌های توسعه و جذب سرمایه‌گذار و دستور کار پیش روی سازمان منطقه آزاد چابهار قرارگرفته است.

این طرح متعلق به شرکت حمل‌ونقل بین‏المللی خلیج‌فارس امکان‏سنجی و طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث مجتمع لجستیک با مساحت 40 هکتار در شهرستان چابهار می‏باشد.

 

 

کارفرما:شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس(سهامی عام)

نظرتان را ثبت کنید

1 نظر

  • ABOLFAZEL Mohammad zaki 28 مرداد 1400 - 14:55

    خوب