طرح امکانسنجی (طرح توجیهی) احداث نیروگاه مولد (CHP) -  راوند کاشان

طرح امکانسنجی (طرح توجیهی) احداث نیروگاه مولد (CHP) - راوند کاشان

تاریخ پروژه : زمستان 89
کارفرما : شرکت ذوب آهن کبیر راوند کاشان

طرح امکانسنجی (طرح توجیهی) احداث نیروگاه مولد (CHP) - راوند کاشان

کارفرما:شرکت ذوب آهن کبیر راوند کاشان

تاریخ پروژه: پاییز90

هدف از اجرای طرح

هدف از اجرای این طرح احداث یک واحد مولد مقیاس کوچک 12 مگاواتی توسط شرکت سيران الكتريك در شهرك صنعتي شمس‌آباد استان تهران جهت تولید انرژی برق می باشد.

توليد همزمان برق و حرارت يك روش صرفه جويي انرژي است كه در آن برق و حرارت به طورهمزمان توليد مي‌شوند. در فرآیندهای نیروگاهی مقدار زیادی حرارت از وسایل مختلف مانند سیستم های خنک کاری یا از گاز خروجی تلف می شود. بیشتر این حرارت قابل بازیافت است و می تواند در احتیاجات گرمایی در بخش صنعت، اقتصاد، بخش مسکونی و یا گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار گیرد.

 

دانش فنی تولید

در طی تاریخ تکنولوژی و دانش فنی تأثیر عمیقی بر توسعه انسانی و پیشرفت تمدن بشری داشته است.

حدود دو میلیون سال طول کشید تا انسان ها از حالت قبایل سرگردان قسمت های شرقی و مرکزی آفریقا، که همواره در جستجوی غذا بودند به کشاورزانی تبدیل شوند که توانایی استفاده از ابزار و حیوانات اهلی را داشته باشند. در طول هزاران سال بعد ما شاهد ساخت چرخ، درشکه، چرخ آبی و وسایل مکانیکی بودیم. تنها کمتر از دو قرن از اختراع موتور بخار می گذرد، تحولی که ابتدای انقلاب صنعتی بود.

تکنولوژی را می توان کلیه دانش ها، فرآیندها، ابزارها، روش ها و سیستم های به کار رفته در ساخت محصولات و ارائه خدمات تعریف کرد. در بیانی ساده تر، تکنولوژی روش انجام کار و ابزاری است که توسط آن به اهداف خود نایل می شویم.

دانش فنی عبارتست از دانش کسب شده یا به دست آمده یا مهارت های فنی مرتبط با چگونگی انجام صحیح کارها. دانش فنی می تواند نتیجه تجربه، انتقال دانش یا فعالیت های عملیاتی باشد. افراد از طریق دریافت آموزش یا کارآموزی مستقیم یا غیرمستقیم یا با همکاری مستقیم با فردی متخصص (در حوزه ای خاص) دانش فنی را کسب می کنند. دانش فنی را می توان از طریق روش شناخته شده انتقال تکنولوژی نیز به دست آورد.

تجهیزات مولد مورد نیاز طرح از شرکت يورواينترپرايس که نماینده شرکت كاترپيلار می باشد، خریداری خواهد شد. شرکت فوق در زمان نصب و راه اندازی کارشناسان خود را در محل کارخانه استقرار داده و در طول این مدت کارشناسان شرکت فوق علاوه بر نصب و راه اندازی تجهیزات اقدام به آموزش تعمیرات و نگهداری و همچنین آموزش کار با تجهیزات به صورت دوره های آموزشی تئوری و عملی می نمایند.

 

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

برخی از مزایای استفاده از يك سيستم گرمايش ناحيه‌اي به شرح زیر می باشد:

  • افزایش راندمان 
  • تأمين حرارت مطمئن و انعطاف پذيري
  • محيط زيست
  • هزينه‌هاي كمتر
  • استفاده هرچه بيشتر از فضاي ساختمان ها
  • هزينه‌هاي پايين‌تر تعميرات و نگهداري

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

گاز طبیعی دارای تاریخی چند هزار ساله است، تقریباً در سال 940 قبل از میلاد، مردمان سرزمین چین با استفاده از نی های تو خالی گاز طبیعی را از محل آن در خشکی به ساحل رسانده و از آن برای جوشاندن آب دریا و استحصال نمک استفاده می کردند. برخی از صاحب نظران اعتقاد دارند که چینی ها چاه های گاز را حتی تا عمق 600 متری نیز حفر می کردند. همچنین حفر چاه های گاز در ژاپن در حدود سال 600 قبل از میلاد گزارش شده است. سایر تمدن-های باستانی نیز خروج گاز از زمین را متوجه شده و دریافته بودند که قابل اشتعال است و می‌سوزد.

اهمیت گاز طبیعی به عنوان سوخت مورد استفاده در زندگی بشر از اوایل دهه 1930 آغاز شد. در اواخر قرن بیستم مشخص شد که گاز طبیعی در بخش اعظم جهان صنعتی به یک منبع انرژی بسیار ضروری و حیاتی مبدل شده است. زغال سنگ در قرن نوزدهم انقلاب صنعتی را سبب شد و نفت خام که سوخت قرن بیستم بود باعث توسعه اقتصادی در جهان شد.

 

فرآیند تولید 

سیستم‌هاي CHP غالباً براي تولید برق و حرارت به صورت همزمان طراحی می شود. یک محرك اولیه (موتور یا توربین) انرژي شیمیایی سوخت را آزاد نموده و به توان مکانیکی در محور خروجی تبدیل می‌کند. در این موارد، محور محرك با یک ژنراتور کوپل شده و توان الکتریکی تولید می‌شود .

در این نوع سیستم، منابع اتلاف حرارت، که عبارتند از گازهاي خروجی از محرك اولیه، سیکل خنک کن و روغن روغنکاري، شناسایی شده و با قرار دادن مبدل‌هاي حرارتی، گرماي اتلافی بشکل حرارت با دماي بالا (حرارت قابل استفاده) بازیافت می شود.

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی 

مواد مصرفی جهت تولید انرژی برق و حرارت در این طرح شامل گاز طبیعی و روغن می باشد.

 

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح، تامین نیاز داخل می‌باشد.

 

محل‌های پیشنهادی اجرای طرح

زمين محل اجراي طرح شهرك صنعتي شمس‌آباد واقع در كيلومتر 35 اتوبان تهران قم واقع شده است.

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

 لیست پروژه های طرح توجیهی انجام شده در حوزه انرژی , نفت و گاز

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

 
 
 
 

نظرتان را ثبت کنید