امکان سنجی - طرح توجیهی فنی اقتصادی - خرید و بهره برداری از دکل حفاری 3000 اسب بخار

امکان سنجی - طرح توجیهی فنی اقتصادی - خرید و بهره برداری از دکل حفاری 3000 اسب بخار

تاریخ پروژه : پاییز 91
کارفرما : شرکت دانا پتروریگ کیش

امکان سنجی - طرح توجیهی فنی اقتصادی - خرید و بهره برداری از دکل حفاری 3000 اسب بخار

کارفرما: شرکت دانا پتروریگ کیش

 

صنعت حفاري چاه‌هاي نفت و گاز در كشور ما از يك قدمت 90 ساله برخوردار است. تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، مالكيت و مديريت اين صنعت در اختيار تعدادي از شركت‌هاي خارجي بود. تعدادي از اين شركت‌ها عمليات حفاري چاه‌هاي نفت و گاز را انجام مي‌دادند و تعدادي ديگر خدمات جانبي مورد نياز اين عمليات را تأمين مي‌كردند.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي و رفتن شركت‌هاي خارجي از ايران از ادغام كليه اين شركت‌ها و نيروي انساني آنها، شركت ملي حفاري ايران تشكيل شد. اين شركت به مدت حدود 20 سال تقريباً تنها شركت فعال در صنعت حفاري كشور بوده است.
با افزايش گرايش به خصوصي‌سازي در كشور به منظور كاهش تصدي دولت، كوچك شدن آن و افزايش بهره‌وري شركت‌ها، شركت ملي حفاري ايران موضوع خصوصي سازي قرار گرفت؛ اما به دليل مقاومت نيروي انساني 6000 نفري آن و پاره‌اي دخالت‌هاي ديگر، اين تصميم عملي نشد. تجزيه شركت ملي حفاري ايران و تفكيك آن به 3 شركت كه حدود 2 سال پيش از زمان اتخاذ تصميم آن مي‌گذرد تاكنون عملي نشده است. بنابراين موقعيت انحصاري شركت ملي حفاري همچنان در صنعت حفاري چاه‌هاي نفت و گاز كشور حفظ شده است.
بر اساس سياست‌ها‌ي رسمي وزارت نفت جمهوري اسلامي زمينه عرضه فعاليت‌ها و خدمات حفاري به صورت رقابتي‌، در سطح تصميم‌گيري و سياست‌گذاري فراهم شده است و هم اكنون شركت چيني CNPC عملاً در كشور در حال حفاري مي‌باشد. شركت‌هاي ديگري نيز وارد ميدان شده‌اند از جمله شركت اورينتال كيش و شركت نفتكاو كه هر كدام داراي 2 دستگاه دكل حفاري خشكي هستند ومدت‌ها است مشغول بازسازي و نوسازي آنها مي‌باشند. اما به نظر نمي‌رسد اين شركت‌ها بتوانند زودتر از يك سال آينده دكل‌هاي خود را عملياتي نمايند. از سوي ديگر به عنوان يك خط مشي ثابت، كارهاي حفاري و خدمات وابسته به آن به شركت‌هاي واجد صلاحيت، شركت‌هايي كه داراي دكل‌هاي حفاري و تجهيزات مربوطه بوده واز نيروي انساني با تجربه برخوردارند، واگذار مي‌شود. به عبارت ديگر بازار رقابتي در عرصه صنعت حفاري در كشور در حال شكل‌گيري است.

با توجه به طرح توجیهی خرید و بهره‌برداري از دكل حفاري 3000  هدف از طرح توجیهی مزبور تأمین دکل‌های خشکی و دریایی، تامین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جهت راهبری دکل‌ها با رعایت دقیق اصول ایمنی و بهداشت و حفظ محیط‌زیست، تدارکات، نگهداری و تهیه سرویس‌های مربوط بهدکل‌های خشکی و دکل‌های دریایی، انجام و مدیریت عملیات حفاری می‌باشد.
 
تحلیل بازار نفت و گاز ایران تابع مناسبات سیاسی در داخل و خارج کشور، پارامترهای اقتصادی نظیر نرخ رشد ناخالص ملی، میزان سرمایه‌گذاری و سایر جهت‌گیری‌ها و برنامه‌های اقتصادی کشور و نیز پارامترهای مربوط به اقتصاد جهان است. توجه به ذخائر اثبات شده نفت و گاز (علیرغم برخی اختلاف نظرها در میزان آنها) بدون تردید از پتانسیل بالای رشد اقتصادی ایران خبر می‌دهد.
 

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق
لیست پروژه های طرح توجیهی انجام شده در حوزه انرژی , نفت و گاز
 آرشیو خلاصه طرح توجیهی


نظرتان را ثبت کنید