امکان سنجی - طرح توجیهی فنی اقتصادی توربین بادی عمود محور

امکان سنجی - طرح توجیهی فنی اقتصادی توربین بادی عمود محور

تاریخ پروژه : زمستان 96
کارفرما : شرکت نوآوران برق والکترونیک مهر قائم

امکان سنجی - طرح توجیهی فنی اقتصادی توربین بادی عمود محور

مصرف گسترده و روز افزون انرژی حاصل از سوخت‍های فسیلی، گرچه رشد سریع اقتصادی جوامع بشری را به همراه داشته اما به واسطه انتشار آلاینده‌ها، جهان با تغییرات اقلیمی روز افزونی مواجه شده است. از سوی دیگر سوخت‌های فسیلی به سرعت در حال استخراج می‌باشند و تا چند سال آینده پایان می‌پذیرند. از این رو جهان در تکاپوی گذر از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدید شونده نظیر انرژی خورشید و باد چشم دوخته و در راستای توسعه فناوری بهره‌برداری از آن به سرعت گام بر‌می‌دارد.

 

 

کشور ایران نیز با آن که از کشورهای نفت خیز جهان و دارای منابع عظیم گاز طبیعی است، لیکن به دلایل ذکر شده باید در راستای افزایش بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی فعالیت کند.

 

این طرح متعلق به شرکت نیمروز مهر سیستان به منظور احداث بادی 7 مگاواتی می‏باشد. محصول این طرح نیروی الکتریسیته (برق) متناوب با توان اسمی 7 مگاوات و با استانداردهای مورد نظر وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که در نهایت به شبکه انتقال 20 کیلوولت تحویل داده میشود.

 

از طرف دیگر برق تولیدی در این طرح را می توان در حوزه برق بادی تقسیم بندی کرد. در این زمینه اگرچه خروجی یکسان می‌باشد و مشخصات محصول نهایی مانند برق تولیدی از سایر روش‌ها است، ولی از لحاظ منبع اولیه و روش استحصال، آلودگی‌های جانبی و نوع صنعت، برق بادی برتری‌های متعددی نسبت به نیروگاه‌های برق سنتی دارد. به طور کلی در سال‌های اخیر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و علی‌الخصوص مزارع بادی در سراسر جهان رونق گرفته است. در حال‌حاضر بسیاری از کشورهای جهان مزارع متعدد بادی بر روی خشکی و حتی دریا احداث نموده‌اند و در حال بهره برداری می‌باشند.

نظرتان را ثبت کنید