امکان سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید ترانسفورماتور توزیع

امکان سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید ترانسفورماتور توزیع

تاریخ پروژه : پاییز97
کارفرما : شرکت نیرو ترانسفو صبا

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید ترانسفورماتور توزیع

از آنجا كه برق متناوب در نیروگاه‌ها و ژنراتورها با ولتاژ معيني توليد می‌گردد و اين نیروگاه‌ها در مراكز خاصي در سطح كشور پراكنده می‌باشند و برق توليدي اين نیروگاه‌ها از طريق يك شبكه گسترده و سراسري انتقال و توزيع به شهرها و روستاهاي پراكنده در سطح كشور و اقصی نقاط آن انتقال می‌یابد به دليل ضرورت‌های اقتصادي و فني و جلوگيري از افت زياد در خطوط انتقال نيرو لازم است انتقال برق در ولتاژهاي بالا صورت گرفته و سپس چند مرحله تبديل ولتاژ در ایستگاه‌های قدرت (ولتاژ بالا HV) ایستگاه‌های فوق توزيع (ولتاژ متوسط) و ایستگاه‌های توزيع (ولتاژ کم) به مراكز مصرف و مصرف كنندگان برسد در هر يك از اين مراحل نياز به تبديل ولتاژ (در فرکانس ثابت) می‌باشد و اين تبديل ولتاژ در ترانسفورماتورها كه يكي از عمده‌ترین تجهيزات برقي می‌باشد صورت می‌گیرد.

ترانسفورماتورهای توزیع از مهم‌ترین وسایل تبدیل کمیت‌های جریان ولتاژ الکتریکی متناوب می‌باشند. ترانسفورماتورها عموماً در نوع انرژی تغییری ایجاد نمی‌کنند بلکه ولتاژ و جریان را با همان فرکانس تبدیل می‌نمایند. به بيان ديگر ترانسفورماتور يك وسيله الكترومغناطيسي ساكن است كه می‌تواند انرژي جريان متناوبي را از يك مدار به مدار ديگر با همان فركانس انتقال دهد، به طوري كه انرژي با ولتاژ معين را تبديل به همان انرژي با ولتاژ بالاتر يا پايين تر نمايد و همچنين جريان را در يك مدار به جرياني با اندازه متفاوت در مدار ديگر تبديل كند. امروزه ترانسفورماتور كاربرد وسيعي در مدارهاي وسايل الكترونيكي، مدارهاي دستگاه‌های خودكار، راه‌اندازی موتورهاي الكتريكي، تطبيق ولتاژ مورد نياز جهت تغذيه مصرف‌کننده‌هایی از قبيل يكسو سازها و مبدل‌های جريان دائم به متناوب، شارژ کننده‌های باطري و ايجاد دستگاه‌های چندين فاز از دستگاه‌های دو فاز و سه فاز دارد.

این طرح متعلق به شرکت نیرو ترانسفورماتور صبا برای احداث کارخانه تولید انواع ترانسفورماتورهای توزیع روغنی با ظرفیت 4800 مگاولت آمپر، تولید مخزن ترانسفورماتور به ظرفیت 12 هزار عدد و هسته ترانسفورماتور به ظرفیت 12 هزار عدد می‏باشد.

نظرتان را ثبت کنید