امکان سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 5 و نیم مگاوات

امکان سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 5 و نیم مگاوات

تاریخ پروژه : بهار97
کارفرما :  شرکت پرتو نشان صنعت

امکان سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 5 و نیم مگاوات

 

 

 

 

انرژی خورشیدی پاک ترین و فراوان ترین منبع انرژی تجدیدپذیر در دسترس است. انرژی خورشیدی به صورت تابش و گرما از قرنها پیش توسط انسان ها استفاده شده است و با استفاده از طیف وسیعی از فن آوری ها مدام در حال تحول است.
خورشید یک منبع انرژی بسیار قدرتمند است و نور خورشید، بزرگترین منبع انرژی دریافت شده توسط زمین است، اما شدت آن در سطح زمین واقعا کم است. این اساسا به خاطر گسترش شعاع تابش نور خورشید است. نیروگاه¬های خورشیدی ، نور خورشید را جمع آوری و متمرکز می کنند تا نور خورشید را به انرژی حرارتی یا الکتریسیته تبدیل کند.
نیروگاه‌های خورشیدی نمی‌توانند به‌طور کامل جایگزین نیروگاه‌های سوخت فسیلی شوند چرا که طبیعت این نوع نیروگاهها تولید متغیر آن‌هاست که به‌شدت به وضعیت نور خورشید وابسته است. از این رو نیروگاه های خورشیدی ممکن است سیستم های ترکیبی باشند که از سوخت های دیگر (معمولا گاز طبیعی) برای تامین انرژی در دوره های کم تابش خورشید استفاده می کنند.
فناوري¬هاي نيروگاه¬هاي خورشيدي از فناوری فتو ولتاییک (PV) ، فناوري حرارتي خورشيدي يا CSP و تركيـب دو فنـاوري CSP و PV بهره می¬گیرند.
نیروگاه خورشیدی زرندیه ، یک نیروگاه فتو ولتاییک 5 مگاواتی است. در این نیروگاه نور تابیده‌ شده به پانلهای خورشیدی به صورت مستقیم به برق مستقیم تبدیل‌شده و توسط اینورتر به برق متناوب تبدیل می‌گردد. سپس از طریق اتصال به پست فشاپویه فیدر زیوان و تزریق آن به شبکه سراسری، بخشی از نیاز کشور تامین می شود.
توان اسمی هر ماژول خورشیدی که در ساخت این نیروگاه به کار می روند، 340WP است. سلول ها از نوع پلی کریستال بازه دمایی قابل تحمل برای ماژول های خورشیدی 40- تا 85+ درجه سانتیگراد است.

 

نظرتان را ثبت کنید

1 نظر

  • زهرا دهقانی 6 مرداد 1399 - 23:15

    با سلام و وقت بخیر ببخشید تو استان یزد که تابش خورشید در طول سال زیاده و با توجه به وضعیت اقتصادی موجود آیا بصرفه است راه اندازی نیروگاه های کوچک خورشیدی؟۹

    سپینود شرق :
    سلام وقت بخیر توضیحات در کامنت های قبل داده شده کلا این کار در مقیاس کوچک به صرفه نیست