امکان‌سنجی - طرح توجیهی فنی و اقتصادی احداث واحد تولید شیره انگور و نوشیدنی از انگور

امکان‌سنجی - طرح توجیهی فنی و اقتصادی احداث واحد تولید شیره انگور و نوشیدنی از انگور

تاریخ پروژه : تابستان 97
کارفرما :  آقای دکتر ملایری

امکان‌سنجی - طرح توجیهی فنی و اقتصادی احداث واحد تولید شیره انگور و نوشیدنی از انگور

امکان‌سنجی ، طرح توجیهی فنی و اقتصادی احداث واحد تولید شیره انگور و نوشیدنی از انگور

پروژه  طرح توجیهی انجام شده در زمینه احداث واحد تولید شیره انگور و نوشیدنی انگور از انگور 

 

انگور یکی از محصولات مهم باغی در دنیا محسوب می شود. مقاومت این محصول در مناطق گرم و خشک و نیاز به آبیاری نسبتا پائین آن را به محصولی مناسب در کشورها و مناطق کم آب بدل کرده است.

تولید انگور در ایران حدود سه میلیون تن است که از این نظر مقام هفتم در جهان را دارد. استان همدان از تولیدکنندگان عمده انگور در کشور به شمار می آید و با تولید 386 هزار تن 12 درصد از انگور کشور را تولید می نماید و در رتبه سوم تولید انگور کشور قرار دارد.

 

یکی از روش های تاریخی نگهداری انگور کاهش فعالیت آبی آن توسط تبدیل به شیره انگور است که به وسیله تبخیرکننده ها با تغلیظ مقدماتی انجام میگیرد. تغلیظ آب میوه علاوه بر کاهش فعالیت آبی و کند کردن رشد میکروارگانیزم ها باعث کاهش هزینه های حمل و نقل و انبارمانی نیز می شود و مدت ماندگاری فراورده را افزایش می دهد .در کنار تولید کنسانتره انگور که به شیوه کاملا صنعتی و پیوسته انجام میگیرد از دیرباز در ایران تولید شیره انگور به شیوه سنتی متداول بوده است.

 

امکانسنجی طرح توجیهی  احداث

 

 

البته مهمترین ایرادی که می توان به شیوه سنتی تولید شیره انگور گرفت نارسایی های بهداشتی در حین تولید و بسته بندی و تغییرات قابل توجه کیفیت محصول در تولید است بنابراین تغییر شیوه سنتی به صنعتی با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی انگورهای هر منطقه جای بررسی دارد.

 

این طرح متعلق به آقای دکتر ملایری برای احداث واحد تولید شیره انگور و نوشیدنی از انگور با ظرفیت 17000 تن در سال در شهرستان ملایر استان همدان می‏باشد.

 

نظرتان را ثبت کنید