امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- توسعه واحد تولید ماهی قزل‌آلا

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- توسعه واحد تولید ماهی قزل‌آلا

تاریخ پروژه : تابستان 91
کارفرما : آقای نظرعلی صالحی

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- توسعه واحد تولید ماهی قزل‌آلا

کارفرما: آقای نظرعلی صالحی

 

تاریخ پروژه: تابستان 91

معرفی محصول طرح توجیهی

امروزه ماهی قزل‌آلا به صورت ماهی شماره یک اکثر کارگاه‌های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی در بیشتر نقاط جهان در آمده است. از خصوصیاتی که این ماهی را مورد توجه قرار داده، سازش خوب آن با شرایط پرورش متراکم است. از طرف دیگر این ماهی در انتخاب غذا زیاد سخت گیر نیست و از سرعت رشد خوبی نیز برخوردار می باشد.
قزل‌آلای جهت ماهی‌دار کردن آب‌های داخلی که واجد شرایط لازم بوم شناختی (اکولوژی) آن هستند بسیار مناسب می‌باشد. با توجه به این مطالب ماهی قزل‌آلای رنگین کمان دارای ارزش اقتصادی فراوانی است.

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

پرورش یا کشت ماهی در شرایط مصنوعی پیشینه ای چند هزارساله دارد، اما پرورش آزاد ماهیان فعالیت نسبتا جدیدی است. این ماهیان ابتدا در قرن گذشته بمنظورتامین و افزایش ذخایر ماهی در منابع آبی جهت ماهیگیری بصورت مصنوعی پرورش یافتند،نظریاتی وجود دارد که نشان می دهد پرورش این ماهی را نخستین بار سرخ پوستان غرب آمریکا با انتقال تخم ها از رودخانه ها به مراکز پرورش آغاز نمودند. دانمارکی ها پیشتاز پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان برای تغذیه انسانی بودند، در حال حاضر این صنعت در بیشتر کشورهای پیشرفته سردسیر فراگیر شده است.پرورش ماهی آزاد اقیانوس اطلس در اسکاتلند و نروژ و اخیرا در شیلی و تاسمانی پیشرفت سریعی داشته است، ماهی آزاد اقیانوس آرام بومی سواحل غربی آمریکا و کانادا است ، علاوه بر پرورش در آن مناطق در کشورهایی چون نیوزلند نیز پرورش می یابد.

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی 

مواد اولیه در این طرح شامل خوراک بچه ماهی ، خوراک ماهی پروری و تخم ماهی می‌باشد.

 

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح ، تامین نیاز داخل می باشد.

 

محل‌های پیشنهادی اجرای طرح

محل اجرای طرح استان تهران، شهرستان فیروزکوه می‌باشد. 

 

دانش فنی پروژه 

سیستم پیشرفته سوپر هواده که در طرح حاضر به کار گرفته خواهد شد، يك نوع ديفيوز هوادهي پيشرفته، پايدار و ويژه و در عين حال ساده در فرآيند هوادهي لجن فعال و ديگر پروسس‌هاي هوازي تصفيه فاضلاب و يا اكسيژن رساني به آب بوده كه فاقد هر گونه منفذ ريز و يا قسمت متحرك مي‌باشد. هوا توسط يك لوله استيل از پائين به داخل سليندري دميده مي‌شود. هوا هنگام حركت به سمت بالا به صورت Air lift آب زيادي را همراه خود حركت مي‌دهد. جريان دو فازي آب و هوا با سرعت بالا دور توربين ثابت حركت دوار گرفته و در قسمت بالاتر با بر خورد با زائده‌هاي تعبيه شده، حباب ريز و خرد مي‌گردد. يكي از خواص بزرگ سوپر هواده اين است كه به صورت يكنواخت و دائمي كار مي‌كند و بر خلاف ديفيوزرهاي ديگر، سرويس و نگهداري يا تعويض ندارد (تعويض ديفيوزرها علاوه بر تحميل هزينه سنگين، نيازمند به توقف هوادهي و وقفه در كار تصفيه است).

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

لیست پروژه های طرح توجیهی انجام شده در حوزه بخش غذایی,کشاورزی و صنایع تبدیلی

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

 

نظرتان را ثبت کنید