امکان‌سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی- تجهیز و نوسازی خدمات فرودگاهی - مهرآباد و هاشمی‌نژاد

امکان‌سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی- تجهیز و نوسازی خدمات فرودگاهی - مهرآباد و هاشمی‌نژاد

تاریخ پروژه : پاییز 89
کارفرما : شرکت خدمات فرودگاهی هما

امکان‌سنجی- طرح توجیهی فنی اقتصادی- تجهیز و نوسازی خدمات فرودگاهی - مهرآباد و هاشمی‌نژاد

کارفرما: شرکت خدمات فرودگاهی هما

 

هدف از اجرای طرح، تجهیز و نوسازی تجهیزات خدمات فرودگاهی در دو فرودگاه مهرآباد تهران و شهید هاشمی‌نژاد مشهد مقدس است.
هدف اصلی از تدوین این طرح تجاری، ارائه توصیه‌هایی است که گستره‌، ماهیت و زمان‌بندی برنامه اولویت‌های سرمایه‌گذاری برای توسعه کوتاه مدت فرودگاه را هدایت کند‌. مطالعات برنامه‌ریزی تجاری به منظور تهیه یک برنامه کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذاری مالی صورت می‌گیرد که ضمن فراهم آوردن یک مجموعه فرودگاهی امن‌، کارآمد، اقتصادی و از نظر زیست‌‌محیطی قابل قبول برای جامعه‌، یک پارچگی عملیاتی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد را نیز حفظ کند.


فرودگاه مهرآباد با توجه به رشد ترافیک هوایی و افزوده شده شرکت‌های هواپیمائی و خطوط هوایی در هر برهه زمانی با نیازهای جدید مسافرین و مراجعین و شرکت‌های هواپیمائی و جانبی مواجه می‌شود که درصدد رفع نیازها و در جهت کسب درآمد فعالیت‌های تجاری قابل ملاحظه‌ای را در برنامه کاری خود دارد‌.
رستوران و مراکز تهیه و ارائه غذای سریع و آماده از جمله نیازهای مسافران می‌باشد‌. همچنین با توجه به کمبود فضای پارک اتومبیل خصوصاً در ایام حج‌، از دیگر تسهیلات مورد نیاز مسافران‌، فضای پارک اتومبیل است‌.
کارکنان خطوط هوایی که در فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به کار مشغولند‌، از دیگر گروه‌های مشتریان می‌باشند که این فرودگاه می‌تواند از تأمین خدمات و تسهیلات برای آنها منتفع شود‌.


در این رابطه‌، شکاف عمده‌ای میان خدماتی که در حال حاضر در فرودگاه بین‌المللی مهرآباد ارائه می‌شود و رشدی که در آنجا در شرف وقوع است‌، وجود دارد‌.
در عرصه خدمات هوانوردی نیز‌، فرودگاه می‌تواند با ارائه خدمات‌، نه تنها به منظور افزایش در آمدهای هوانوردی‌، بلکه همچنین با تأمین خدمات جدید به بهره‌برداران هواپیماها‌، به درآمدهای خود بیفزاید.


رابطه میان فرودگاه‌ و استفاده‌کنندگان از تسهیلات که می‌توان آنها را به مسافران و خطوط هوایی تقسیم کرد‌، می‌تواند به رابطه‌ای سازنده تبدیل شود‌، به گونه‌ای که تأمین مالی به منظور توسعه فرودگاه‌، توسط استفاده‌کنندگان اصلی از آن صورت گیرد‌، بنابراین تشریک مساعی میان فرودگاه و مسافران و خطوط هوایی موضوع حساس و تعیین کننده‌ای در توسعه فرودگاه به شمار می‌آید‌.

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

 

نظرتان را ثبت کنید