امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- بازسازی و نوسازی واحد تولید انواع پانل پیش ساخته از پلی استایرن -فوم، بلوک ساختمانی سبک - سنگین و 3D پانل

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- بازسازی و نوسازی واحد تولید انواع پانل پیش ساخته از پلی استایرن -فوم، بلوک ساختمانی سبک - سنگین و 3D پانل

تاریخ پروژه : زمستان 94
کارفرما : شرکت یونولیت (سهامی خاص)

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- بازسازی و نوسازی واحد تولید انواع پانل پیش ساخته از پلی استایرن -فوم، بلوک ساختمانی سبک - سنگین و 3D پانل

کارفرما: شرکت یونولیت (سهامی خاص)

 

معرفی محصول طرح توجیهی

 محصولات مورد بررسی در سامانه محصولات صنعتی، معدنی و کشاورزی اطلاعات وزارت صنایع و معادن با نام" ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک" و زیر گروه انواع صفحه و ورق از پلی استایرن و سقف از پلی استایرن انبساطی ثبت شده است. کد محصولات 2520 و واحد سنجش آنها تن می‌باشد.

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

اصلي‌ترين كاربرد فوم پلي‌استايرن كه در گزارش مورد بررسي قرار گرفته است در ساخت‌و‌ساز و استفاده از آن خصوصاً در ديوار و سقف ساختمان‌ها و همچنین بسته بندی مي‌باشد. در ادامه تعدادی از مکان های مصرف بلوک های پلی استایرن آمده است. 

مصرف فوم پلی استایرن در سردخانه ها و تونل ها:

از فوم پلي‌استايرن در بسياري صنايع مانند ساخت عايق‌هاي حرارتي براي ساختمان‌ها، سردخانه‌ها، تونل‌هاي انجماد و كانتينرهاي حمل مواد كاربرد دارد. مقاومت خوب حرارتي و نيز عدم فساد آن در طول زمان باعث استفاده از اين ماده در عايق‌كاري سردخانه‌ها شده است.

مصرف فوم پلی استایرن در بسته بندی:

اغلب توليد‌كنندگان در صنايع مختلف براي عرضه محصولات توليدي خود نياز به بسته‌بندي دارند تا در هنگام حمل‌و‌نقل و عرضه محصول خود از آسيب رسيدن به آن‌ها جلوگيري كند. ويژگي‌هاي نظير وزن پايين، مقاومت حرارتي، پايداري در برابر رطوبت، ضربه‌گيري و قالب‌پذيري عالي پلي‌استايرن در بسته‌بندي و محافظت از قطعات حساس الكترونيكي نقش بسيار مهمي داشته است. علاوه بر اين پايداري در برابر رطوبت و نيز عدم فسادپذيري پلي‌استايرن، اين محصول را در بسته‌بندي مواد غذايي و دارويي شاخص ساخته است. 

مصرف بلوک پلی استایرن در ساختمان:

بلوک پلی استایرن (یونولیت) جايگزين سفال و بلوك سيماني در ديوار منازل و ساختمان‌ها شده است كه اين امر باعث كاهش هزينه نيروي انساني، كاهش مصرف ساير تجهيزات، صرفه‌جويي در حجم و هزينه بتون، صرفه‌جويي در هزينه اسكلت و فونداسيون و صرفه‌جويي در هزينه كلي اجراي سقف شده است. 

پانل های پلی استایرن را مي‌توان جهت ديوارهاي محيطي و جداكننده‌هاي داخلي ساختمان‌ها به كار گرفت بيشترين كاربرد اين محصول در ساختمان‌هاي مرتفع مي‌باشد زيرا در طراحي و ساخت چنين ساختمان‌هايي كاهش منطقي وزن مصالح مدنظر است كه با استفاده از اين محصول دستيابي به اين مهم مقدور مي‌گردد زيرا وزن يك مترمربع ديوار آجري 221 سانتي‌متري با ملات ماسه سيمان و اندود طرفين بيش از 450 كيلوگرم مي‌باشد در اندودهاي (از نوع سبك) طرفين كم‌تر از 100 كيلوگرم وزن دارد و طبعاً به‌كارگيري پانل كاهش بار مرده ساختمان‌هاي بلندمرتبه را به طرز چشم‌گيري موجب مي‌گردد، با پانل‌ها مي‌توان ساختمان‌هاي يك يا دو طبقه را بدون استفاده از اسكلت فلزي بنا كرد و به عنوان ديوارهاي باربر و همين طور سقف از آن بهره گرفت.

پانل به جهت خود ايستا بودن در اجراي ديوار بلند سالن‌هاي سوله، سيلوها و آشيانه‌هاي هواپيما كاربرد مؤثر و مطمئن دارند، كه به شرح ذيل بيان مي‌شود: 

مصرف بلوک پلی استایرن بعنوان قالب:

فوم پلي‌استايرن ضد‌آتش در ساخت سازه‌هاي پيش‌ساخته (پانل‌ها) و نيز در صنايع ريخته‌گيري و قالب‌سازي استفاده مي‌شود. در صنايع ريخته‌گري از اين فوم‌ها به عنوان قالب استفاده مي‌شود. كه مواد مذاب داخل آن ريخته مي‌شود و بعد از آن در اثر حرارت پلي‌استايرن از بين مي‌رود و قطعه با همان شكل حاصل مي‌شود. 

 

بررسي الگوي مصرف جامعه محصول طرح توجیهی

این محصول جایگاه ویژه‌ای در صنعت ساختمان دارد. در ساخت وساز به روش سنتی سازندگان ساختمان با مشکلات فراوانی رو به رو هستند که با استفاده از این محصول برخی از آنها حل می‌شود. این محصول سازندگان را در مواردی چون کاهش زمان انجام پروژه ها، کاهش هزینه‌ها، افزایش عایق کاری ساختمان و غیره یاری می‌کند.

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی 

مواد اولیه در این طرح شامل پلی استایرن انبساطی تند سوز EPS ، مفتول 2.5 آهنی، مفتول 2 گالوانیزه و پلی استایرن انبساطی کندسوز EPS می‌باشد.

 

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح تامین نیاز داخل می باشد.

 

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی

 خلاصه طرح تولید یونولیت

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی)بخش مصنوعات

بسته های سرمایه گذاری

 

نظرتان را ثبت کنید