امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- اسکله نفتی قطعه 39 بندر امام خمینی

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- اسکله نفتی قطعه 39 بندر امام خمینی

تاریخ پروژه : پاییز 92
کارفرما : شرکت سرمایه گذاری سازمان بنادر ودریانوردی (امین)

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- اسکله نفتی قطعه 39 بندر امام خمینی

کارفرما: شرکت سرمایه گذاری سازمان بنادر ودریانوردی (امین)

 


در دنیای امروز با سرعت گرفتن روند تولید محصولات و ایجاد بازارهای جهانی در کنار رشد تقاضا برای محصولات در تمامی نقاط جهان ترانزیت و نقل و انتقال کالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گردیده است. در این بین ایران با دارا بودن یک موقعیت استراتژیک و ویژه دارای پتانسیل بسیار بالایی جهت سرمایه‌گذاری در صنعت حمل و نقل می‌باشد. در جنوب ایران خلیج فارس قرار دارد که کشورهای عمده‌ تولیدکننده نفت جهان را در خود جای داده است. این منطقه به عنوان گلوگاه انرژی جهان محسوب می‌شود. در شمال ایران نیز دریای خزر قرار دارد که بهترین پل ارتباطی میان کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان است و می‌تواند نقش مهمی در تجارت میان این کشورها ایفا کند. از سوی دیگر ایران از غرب و شرق با کشورهای عراق، ترکیه، پاکستان و افغانستان همسایه است. به عبارتی می‌توان گفت ارتباط ایران با ۱۵ کشور جهان از طریق مرزهای آبی و خاکی برقرار می‌شود و در عین حال نیز ایران به نوبه خود می‌تواند به عنوان پل ارتباطی میان این کشورها (با یکدیگر و سایر مناطق جهان) ایفای نقش نماید. از طرف دیگر این کشورها جمعیت بزرگی را در خود جای داده و از درآمدهای زیادی نیز برخوردارند که این عامل نیز به نوبه خود علاوه بر در اختیار داشتن منابع و ثروت‌های ملی خدادادی می‌تواند به عنوان عامل توسعه ترانزیت و تجارت در منطقه موثر باشد. ارتباط کشورهای آسیای میانه با خلیج فارس و همچنین برقراری رابطه تجاری بین شرق آسیا با کشورهای اروپایی از طریق ایران بسیار مقرون به صرفه است؛ به نحوی که بسیاری از این کشورها به دنبال آن هستند تا چنین روابطی را از طریق ایران برقرار کنند.
مکان مورد نظر جهت اجرای طرح، بندر امام خمینی(ره) واقع در استان خوزستان می‌باشد. بندر امام خمینی(ره) به دلیل موقعیت استراتژیک در خلیج فارس، موقعیت ویژه برای کشتیرانی، منطقه ویژه اقتصادی و حضور شرکت‌های مهم و تاثیرگذار کشور، یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های تخلیه و بارگیری فرآورده‌های نفتی در کشور می‌باشد.
 

هدف از اجرای طرح توجیهی، احداث اسکله نفتی در بندر امام خمینی واقع در استان خوزستان شامل خطوط انتقال، اسکله نفتی با ظرفیت پهلوگیری کشتی 42000 تن می‌باشد. طرح توجیهی اسکله نفتی مذکور به منظور صادرات و ترانزیت کلیه مشتقات اعم از سنگین و سبکاز طریق خط لوله و اسکله به کشورهای همسایه و نگهداری روغن‌های پایه و قیر می‌باشد.

 

 تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

لیست پروژه های طرح توجیهی انجام شده در حوزه انرژی , نفت و گاز

آرشیو خلاصه طرح توجیهی

نظرتان را ثبت کنید