امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- احداث واحد تولید نایلون و نایلکس

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- احداث واحد تولید نایلون و نایلکس

تاریخ پروژه : پاییز 95
کارفرما : شرکت تعاونی تولید نایلون و نایلکس برادران سنجری

امکان‌سنجی -طرح توجیهی فنی اقتصادی- احداث واحد تولید نایلون و نایلکس

کارفرما: شرکت تعاونی تولید نایلون و نایلکس برادران سنجری

 

معرفی محصول طرح توجیهی

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، تولید فیلم بسته بندی و نایلون عریض کشاورزی، کیسه نایلونی و جعبه از پلی اتیلن می باشد. کد آیسیک (ISIC) مرتبط با محصولات طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت به ترتیب با نام های فیلم یک لا از پلی اتیلن، کیسه بدون بافت پلاستیکی از پلی اتیلن و انواع جعبه پلاستیکی برای حمل و نقل و بسته بندی کالاها ذکر شده در گروه ساخت انواع محصولات پلاستیکی با کد 2520 و واحد سنجش آن تن می باشد. 

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

كاربرد فيلم هاي پلي اتيلن به موارد زير مي توان اشاره كرد:

صنايع بسته بندي: مصرف ورقه هاي پلي اتيلن در صنعت بسته بندي بسيار گسترده است.

بسته بندي اشياء حجيم: منظور بسته بندي مواردي از قبيل كارتن ها و اجسام حجيم مانند يخچال،ماشین لباسشويي و ... مي باشد عرض اين نوع بسته بندي معمولا از 50سانتیمتر تا بيش از 2 متر مي باشد.

بسته بندي اشياء کم حجم: منظور بسته بندي كارتن ها، بطري ها، ظروف و محصولات متنوعي مي باشد كه عرض آنها كمتر است و اصطلاحا آنها را شرينك پك (shrink pack) مي نامند بطور مثال نايلون دور بطري هاي نوشابه و يا آب معدني و يا كارتن هاي مواد غذايي مانند بيسكويت و يا قوطي هاي كنسرو و... معمولا عرض اين فيلم ها بين 35 الي 70 سانتي متر و ضخامت آنها از 60 الي 90 ميكرون مي باشد.

مصارف كشاورزي: اين فيلم ها جهت پوشش دوم گلخانه ها و براي ايجاد عايق حرارتي در فصل زمستان در گلخانه ها مورد استفاده قرار مي گيرند تنو ع بسيار زيادي دارند و تا عرض 12 متر در كشور توليد مي شوند در اين محصول بنابه سفارش مشتري آنتي فاگ، آنتي بلاك، آنتي باكتريال، آنتي دراپ و غيره، UV افزودني هاي مختلفي مانند استفاده مي شود همچنين از اين محصول براي بسته بندي ميوه و تره بار استفاده مي شود.

مصارف عمومي: پوشش موقت انبارها و بناهاي مختلف به منظور جلوگيري از خسارات ناشي از آب و هوا و گرد و خاك و... 

کاربرد جعبه های پلاستیکی 

جعبه هاي پلاستيكي در واقع يك محصول نهايي بوده كه بدون هيچگونه تغييري توسط كشاورزان، باغداران، فروشندگان ميادين ميوه و تره بار و ... جهت بسته بندي، نگهداري، حمل و نقل انواع ميوه جات بكار مي رود.

بسته بندي به عنوان يك ابزار كارآمد سالهاست كه مورد نظر كارشناسان علم بازاريابي قرار گرفته است. استفاده از انواع مختلف بسته بندي ضمن اينكه قابليت نگهداري بهتري را به كالا مي بخشد در كسب سهم بالاتري از بازار براي كالاي مورد نظر نيز مؤثر است. كيفيت و نوع بسته بندي ميوه بسيار حائز اهميت بوده زيرا وضعيت نامناسب حمل و نقل، فرآيند، انبار كردن و نگهداري باعث بروز حدود ٣٥ درصد ضايعات در ميوه ها و سبزيجات مي گردد.

دانش فني پروژه

تكنولوژي توليد نايلون، فيلم پلي اتيلني و کلیه محصولات طرح در واقع يكي از ساده ترين تكنولوژي توليد بوده كه در داخل كشور به آساني قابل دسترسي است اساس روش تولید فیلم و نایلون شبیه هم می باشد. 

در کارخانجات مواد اوليه به نسبت مورد نياز توزين گرديده و جهت مخلوط شدن به مخلوط كن هدايت مي گردند سپس مواد مخلوط شده به دستگاه اكسترودر هدايت شده و با استفاده از تسمه نقاله مواد به درون كلندر جهت ضخامت دادن به فيلم پلي اتيلن عبور داده مي شود با عبور از خشك كن دماي فيلم كاهش مي يابد در نهايت به صورت رول پيچيده شده كناره هاي آن برش داده شده و ضايعات حاصل از برش به آسياب اوليه برگشت داده مي شود و فيلم و نايلون پلي اتيلن آماده چاپ مي گردد.

تفاوتي كه ممكن است توليد كنندگان اين محصول با هم داشته باشند فقط در مدل دستگاه هاي استفاده شده مي باشد و گرنه تكنولوژي توليد فیلم يكسان مي باشد.

توليد سبد پلاستیکی میوه نیز فرآيندهاي پيچيده اي ندارد. كليه فرآيندهاي توليد اين محصول هر چند به ظاهر ممكن است اندكي متفاوت به نظر آيند اما در عمل و از لحاظ اصول فرآيند كاملا مشابه يكديگر مي باشند تفاوت هاي جزئي در انجام برخي از مراحل فرآيند عمدتا ناشي از تفاوت شرايط عملكرد، پيشرفتهاي تكنولوژي و امثال آن مي باشد.

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

نايلون پليمري است كه در سال 1935 توسط والاس كارتروز متخصص شيمي آلي شركت دوپونت كه يكي از بزرگترين توليد كننده هاي مواد شيميايي در آمريكا و جهان است ساخته شد امروزه نايلون در شمار عظيمي از محصولات همچون چتر نجات، لاستيك ماشين، چادر، طناب و بسياري از ابراز نظامي استفاده مي شود به گونه اي كه با زندگي روزمره عجين شده و اين به معناي كاربردهاي زياد و اهميت بالاي اين محصول مي باشد.

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی 

مواد اولیه در این طرح شامل پوست پلی اتیلن سبک (LLDPE)، پلی اتیلن سنگین (HDPE)، پلی اتیلن سنگین بازیافتی ، مقاوم کننده UV، جوهر چاپ ، حلال، ضایعات و کیسه بسته بندی می‌باشد.

بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف طرح در ابتدا تامین نیاز داخل در و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل، محصولات به عراق، تركمنستان، افغانستان، آذربايجان، ترکيه و سایر (امارات متحده عربی، روسیه، ارمنستان، قزاقستان، گرجستان، اوکراین، آلمان، اسپانیا)صادر خواهندشد.

 
 
تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق
 
 

نظرتان را ثبت کنید