امکان‌سنجی طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تکمیلی کنسانتره سنگ آهن

امکان‌سنجی طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تکمیلی کنسانتره سنگ آهن

تاریخ پروژه : تابستان 97
کارفرما : شرکت سنگ آهن آفتاب

امکان‌سنجی طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تکمیلی کنسانتره سنگ آهن

امکان‌سنجی طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تکمیلی کنسانتره سنگ آهن

 

 

 

مواد معدني از زمان هاي گذشته پايه و اساس تامين نيازهاي بشري بوده است. در دوران جديد نيز دسترسي به اين مواد محرك بخش صنعت در كشورهاي مختلف بوده است به گونه اي كه در چند دهه اخير رشد و شكوفايي و صنعتي شدن بسیاری از كشورها به ويژه چين بر مبناي رونق بخش معدن شكل گرفته است.

در همین راستا با توجه به افزايش جمعيت جهان از يكسو و همچنين شكل گيري و توسعه صنايع جديد از سوی دیگر باعث شده تا رقابت بر سر دستيابي به منابع معدني روز به روز بيشتر گردد. در اين رابطه شايد بتوان اهميت دسترسي به منابع معدني را هم وزن با دسترسي به منابع انرژي عنوان كرد. با اين توصيف نیاز به این مواد اولیه در فرآیند رشد و پیشرفت جهان هر روزه ارزش بیشتری می‌یابد.

 

در بين مواد معدني مختلف، برخي از آنها به لحاظ نياز در امور زيربنايي و توسعه اي كشور اهمیت بيشتري دارند. در اين بين مي توان به صنعت آهن اشاره نمود.

آهن يكي از مهمترين مواد در شكل گيري زيرساخت هاي كشور است و برنامه هاي كلان كشور در جهت توسعه راه ها، شهرها، فرودگاه ها، بنادر، اسكله ها و ... نيازمند ضريب دسترسي بالا به محصولات آهني و فولادی دارد. در حال حاضر با توجه به برنامه هاي كلان كشور توجه به افزايش توليد اين فلز استراتژيك مدت هاست در دستور كار قرار گرفته است.

 

 

 

طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تکمیلی کنسانتره سنگ آهن

 

با توجه به اين رويكرد بايد تاکید كرد كه ارزش افزوده در این صنعت بسیار بالا بوده و سرمایه‌گذاری در آن در ابعاد کوچک نیز امکان‌پذیر است و به دلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این فلز و وجود معادن دولتی دانش طراحي، ساخت و تولید صنایع آن بطور کامل در کشور وجود دارد، به طوری که در حال حاضر مي توان ادعا كرد كه اين صنعت تا حد بسيار زيادي در كشور بومي سازي شده است.

 

محصول تولیدی طرح، کنسانتره سنگ آهن است. سنگ‌آهن ماده اولیه برای تولید فولاد است. سنگ‌آهن پس از تبدیل به کنسانتره و سپس گندله به فولاد تبدیل می‌شود. 

 

این طرح توجیهی و امکانسنجی توسط موسسه سپینود شرق انجام شده و همچنین میتوانید سایر طرح ها در زمینه های مختلف و آموزش در زمینه طرح توجیهی و امکانسنجی را مشاهده نمایید.

 

این طرح متعلق به شرکت سنگ آهن آفتاب با ظرفیت 93000 تن در شهرستان طبس خراسان جنوبی می‏باشد.

کارفرما:شرکت سنگ آهن آفتاب

نظرتان را ثبت کنید