امکان‌سنجی-طرح توجیهی فنی اقتصادی طرح توسعه مواد شیمیایی

امکان‌سنجی-طرح توجیهی فنی اقتصادی طرح توسعه مواد شیمیایی

تاریخ پروژه : زمستان 96
کارفرما : شرکت مواد شیمیایی ایران

امکان‌سنجی-طرح توجیهی فنی اقتصادی طرح توسعه مواد شیمیایی

 

نرمال هگزان یک ترکیب شیمیایی است که از برش­های مختلف فرآیندی نفت خام به دست می‌آید. این ماده در حالت خالص مایعی بی رنگ با بویی نامطبوع می‌باشد که بسیار قابل اشتعال بوده و بخارات آن قابل انفجار است. نرمال هگزان خالص در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده بیشتر در صنایع با ترکیبات شیمیایی مشابه خود که حلال‌های آلی می‌باشند مورد استفاده قرار گرفته و استفاده اصلی آن به عنوان حلال برای استخراج روغن گیاهی از دانه‌هایی شبیه سویا است.

این حلال‌ها همچنین به عنوان عامل‌های پاک کننده در صنایع چاپ، منسوجات، آرایشی و تزیینی مورد استفاده می‌باشد. برخی از چسب‌های خاص که در پوشش‌های بام ساختمان‌ها و یا در صنایع کفش و چرم به کار می‌روند، همچنین چسب‌های سریع‌العمل و محصولات مصرفی مانند بنزین و اسباب بازی‌ها دارای نرمال هگزان می‌باشند.

 

بوتیل استات یک نوع استر بوده، یک ماده‌ای بوده که توسط واکنش بین یک اسید و یک الکل همراه با حذف آب تشکیل می‌گردد. در این مورد، واکنش بین اسید استیک و بوتیل الکل می‌باشد.

 

ترت- بوتیل استات به عنوان یک افزودنی به بنزین به منظور جلوگیری از ضربه خوردن موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده همچنین به عنوان یک حلال برای لاک استفاده می‌شود.

 

پارافین Paraffin یک ترکیب هیدروکربنی سیر شده که در آن ، تمامی اتمهای کربن موجود در مولکلول ، با پیوندهای ساده به یکدیگر متصل‌اند و پارفین‌ها یا هیدروکربنهای پارافینی را آلکان نیز می‌گویند. پارافین کاربردهای متنوعی در تولید شمع ،کبریت سازی ، صنایع ریخته گری، تولید روغن های ترانس و نساجی صنایع آرایشی- بهداشتی و دارویی، تولید سموم کشاورزی و دفع آفات، پوشش های براق کننده ، واکس و ... دارد.

 

این طرح متعلق به شرکت مواد شیمیایی ایران در زمینه توسعه تولید خود در محصولات نرمال هگزان، بوتیل استات و پارافین می‏باشد.

 

 
کارفرما: شرکت مواد شیمیایی ایران

برچسب ها :

نظرتان را ثبت کنید