امکان‌سنجی-طرح توجیهی فنی اقتصادی-احداث واحد تولید پكيج افزايه‌های اسيد كاری چاه‌های نفت

امکان‌سنجی-طرح توجیهی فنی اقتصادی-احداث واحد تولید پكيج افزايه‌های اسيد كاری چاه‌های نفت

تاریخ پروژه : زمستان 88
کارفرما : شرکت کیمیا فرآیند

امکان‌سنجی-طرح توجیهی فنی اقتصادی-احداث واحد تولید پكيج افزايه‌های اسيد كاری چاه‌های نفت

تاریخ پروژه: پاییز 91

هدف از اجرای طرح، خريد و تبدیل یک فروند کشتی حمل و نقل (Supply Vessel) با نظارت فنی شرکت بین‌المللی بیرووریتاس فرانسه به یک کشتی اسیدکاری چاه‌های نفت و گاز می‌‌باشد.

ایران دارای یکی از بزرگترین مخازن نفت و گاز دنیا است و در خلیج فارس صدها چاه جهت استحصال نفت و گاز حفر کرده و بر طبق برنامه پنج ساله شرکت ملی نفت ایران می‌بایست 620 حلقه چاه دیگر حفر گردد.

عملیات اسیدکاری مجموعه فعالیتی است که جهت تحریک‌زایی (Stimulation) چاه‌های نفت و گاز انجام می‌گردد. بدین ترتیب که اسیدکلریدریک همراه با مواد افزودنی بوسیله پمپ‌های قوی داخل چاه تزریق و این عمل بهره‌وری چاه‌های قدیمی را افزایش داده (Work Over) و در مورد چاه‌های جدیدالاحداث باعث شروع قابل قبول بهره‌برداری می‌گردد.

 متاسفانه باگذشت بیش از 50 سال از کشف نفت در آب‌های خلیج فارس و نیاز مبرم به این نوع عملیات، هنوز هیچ شرکت ایرانی مالک کشتی اسیدکاری نیست و برای انجام این خدمات شرکت‌های پیمانکار، مجبور به اجاره کشتی با هزینه‌های زیاد از کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد. به عنوان مثال کشور کوچک امارات متحده عربی با حدود 20% میادین نفتی ایران در خلیج فارس به تنهایی مالک 4 فروند کشتی اسیدکاری می‌باشد. 

تحریک چاه‌های نفتی و گاز با استفاده از روش اسیدكاری به منظور افزایش تولید از سالیان دور متداول و مرسوم بوده است. به عبارتی روش تحریك‌سازی مخازن، از روش‌های كاربردی و متداول است كه می‌تواند هزینه و زمان برداشت نفت و گاز را كاهش داده و ضریب بهره‌دهی مخازن را حتی تا 500 درصد افزایش دهد. هنگامی‌كه كارشناسان تولید و بهره‌برداری چاه‌های نفتی با افت فشار و در نتیجه كاهش تولید از مخزن روبرو می‌شوند، در ابتدای امر راه علاج را اسیدكاری عنوان می‌نمایند. اسیدکاری می‌تواند به صورت اسیدكاری ماتریكسی و اسیدكاری شكستی و دیگر روش‌ها برای تحریك‌سازی مخازن نفتی صورت پذیرد. 

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

لیست پروژه های طرح توجیهی انجام شده در حوزه انرژی، نفت و گاز


آرشیو خلاصه طرح توجیهی

نظرتان را ثبت کنید