امکانسنجی و طرح توجیهی اقتصادی واحد پرورش گاو شیری

امکانسنجی و طرح توجیهی اقتصادی واحد پرورش گاو شیری

تاریخ پروژه : تابستان 99
کارفرما : شرکت کشاورزی و دامپروری شیرگستران مائده

امکانسنجی و طرح توجیهی اقتصادی واحد پرورش گاو شیری

 

نياز انسان به پروتئين موجب شده كه دام­هاي اهلي توسط بشر نگهداري و پرورش‌یافته و بخشي از نياز غذايي وي را تأمین نمايند. با عنايت به اينكه جمعيت دامي يك كشور، سرمايه ملي محسوب مي­گردد تداوم توليد و استفاده صحيح از فرآورده­هاي آن حياتي مي­باشد.

 

گاو شیری ماده را به خاطر شیردهی زیاد جهت تولید فرآورده­هاي لبنی پرورش می‌دهند. در مقابل بعضی گاوها، گاو گوشتی هستند و این نوع گاو را برای استفاده از گوشت آن پرورش می‌دهند.

 

افزايش جمعيت كشور در سال­هاي اخير و به‌تبع آن افزايش مصرف فرآورده­هاي غذايي موجب شده است كه روش­هاي سنتي استحصال مواد غذايي اعم از كشاورزي و دامداري کارایی خود را از دست بدهند. از سوي ديگر با توجه به نياز حياتي انسان به پروتئين و همچنين سياست­هاي دولت جمهوري اسلامي مبني بر لزوم خودكفايي و عدم وابستگي به دیگر کشورها در تأمین مواد غذايي اساسي موردنیاز شهروندان، درگام نخست و دستيابي به بازارهاي خارجي منطقه­اي و فرا منطقه­اي، در گام بعدي، بكارگيري روش­هاي علمي نوين اهميت روزافزوني يافته است.

 

طرح­هاي دامپروري خصوصاً پرورش گاو و گوسفند با روش­هاي علمي و در قالب واحدهاي صنعتي و نیمه‌صنعتی موجبات دستيابي به توليد اقتصادي و بهداشتي فرآورده­هاي دامي را فراهم مي­آورد. با اجراي این‌گونه طرح­ها علاوه بر تأمین پروتئين دامي جوامع در حال رشد، راندمان توليد افزایش‌یافته و از امكانات بالقوه و بالفعل محلي و منطقه­اي استفاده بهينه به عمل مي­آيد و همچنین باعث ايجاد اشتغال مولد گرديده و سوددهي معقولي را براي سرمايه­گذار در پي خواهد داشت.

 

این طرح متعلق به مجتمع کشت و صنعت کوثر غدیر کریمان به منظور احداث واحد پرورش گاو شیری با ظرفیت 300 راس دام مولد در استان کرمان می‏باشد.

 

کارفرما:شرکت کشاورزی و دامپروری شیرگستران مائده

 

نظرتان را ثبت کنید

1 نظر

  • جمال الماسی 24 اردیبهشت 1400 - 20:6

    امکان سنجی طرحها عالی است .